معرفی و دانلود کتاب صوتی مادر | ماکسیم گورکی | آوانامه

رمان مادر الهام‌بخش نمایش‌ها و آثار سینمایی مختلف بوده که اولین آن‌ها در سال 1926 توسط وسوالد پودوفکین در قالب صامتِ سیاه و سفید به اکران درآمد. اقتباس‌های دیگر به‌ترتیب در سال 1956 و 1990 توسط شوروری و سپس در 2011 به‌وسیله‌ی هند ساخته شدند.

کتاب صوتی مادر مناسب چه کسانی است؟

در اعماق (1902)، بیست‌وشش مرد و یک دختر (1899)، طوفان (1901)، دوران کودکی (1913–1914)، دانشکده‌های من (1906)، کودکان خورشید (1905)، ارباب (1913) و زندان بان (1923) عناوین برخی از معروف‌ترین آثار گورکی هستند.

در بخشی از کتاب صوتی مادر می‌شنویم

ماکسیم گورکی که نام کامل او الکسی ماکسیموویچ پیشکوف است، از جمله مشهورترین نویسندگان و فعالان سیاسی روسی است که به عنوان بنیان‌گذار سبک ادبی واقع‌گرایی سوسیالیستی شناخته می‌شود. او در طول زندگی خود پنج بار نامزد دریافت جایزه‌ی نوبل ادبیات شده است.

کتاب صوتی مادر نوشته‌ی ماکسیم گورکی، روایتی ماهرانه و تحسین‌برانگیز از مبارزات کارگری در قرن نوزدهم میلادی است. نام داستان به «پلاگه» اشاره دارد؛ زنی میانسال که پرچم اعتراض فرزندش را بر دوش می‌گیرد و ماجراهای نفس‌گیری می‌آفریند. وقایع رمان مادر الهام‌بخش آثار هنری بسیاری بوده که از آن‌ها می‌توان به سه اقتباس سینمایی اشاره کرد.

درباره‌ی کتاب صوتی مادر

کتاب صوتی مادر یکی از مشهورترین آثار ماکسیم گورکی است که مانند دیگر رمان‌های او، با مهارتی بی‌همتا در قصه‌پردازی تالیف شده. علی اصغر سروش توانسته قدرت قلم او را به خوبی در زبان فارسی منعکس کند و با ترجمه‌ی شیوای خود، داستانی نفس‌گیر از جدال با ظلم را در اختیار ایرانیان بگذارد. گفتنی است که چاپ کتاب مادر برعهده‌ی نشر نگاه بوده و نشر صوتی آوانامه تهیه نسخه‌ی گویای آن را برعهده داشته است.

اقتباس از کتاب صوتی مادر

هر روز بر تعداد افراد اضافه می‌شد، طوری که دیگر در آن اتاق کوچک و محقر پلاگه جایی برای نشستن پیدا نمی‌شد. ناتاشا هربار یخ‌کرده و خسته‌ی راه درازی که پیاده آمده بود، وارد خانه می‌شد ولی همیشه با خود توشه‌ای پایان‌ناپذیر از شادی و شور و هیجان می‌آورد. مادر برای او جورابی بافته بود و خودش می‌خواست به پاهای کوچک او کند. دختر ابتدا خندید، سپس ساکت شد و با حالتی متفکرانه گفت: «دایه‌ای هم که داشتم زن فوق‌العاده خوبی بود! چقدر عجیبه! افراد مردم با اینکه زندگی مشقت‌باری دارند ولی خوش‌قلبی و نیکی و محبت‌شان بیش از دیگران است!»


منبع: https://www.ketabrah.ir/%DA%A9%D8%AA%D8%A7%D8%A8-%D8%B5%D9%88%D8%AA%DB%8C-%D9%85%D8%A7%D8%AF%D8%B1/book/70993

شنیدن این دکتاب تاریخی-اجتماعی به تمام علاقه‌مندان این ژانر توصیه می‌شود.

با ماکسیم گورکی بیشتر آشنا شویم

روزها از پی هم می‌گذشتند و مانند مهره‌های چرتکه به‌صورت هفته‌ها و ماه‌ها با هم جمع می‌شدند. شنبه‌ها رفقای پاول در خانه او گرد هم می‌آمدند و هر جلسه به منزله پله‌ای از یک پلکان دراز بود که شیب ملایمی داشت و به جایی بس دور که معلوم نبود کجاست منتهی می‌شد و کسانی را که از آن بالا می‌رفتند آهسته آهسته بالا می‌برد.

زمانی که به شخصیت‌های قهرمان در دنیای ادبیات اشاره می‌کنیم از چه سخن می‌گوییم؟ آیا منظور مردان قوی‌هیکلی هستند که با قدرتی حیرت‌آور، حتی سنگین‌ترین اشیا را هم روی دست بلند می‌کنند؟ آیا درباره‌ی زنانی فریبا صحبت می‌کنیم که با زیبایی یا سحر خود همه را تحت سلطه‌شان درمی‌آورند؟ آیا شوالیه‌ها و جنگجوها تنها پهلوانان داستانی هستند؟ ماکسیم گورکی (Maxim Gorky) در کتاب صوتی مادر (Mother) به تمامی این سوالات پاسخ منفی می‌دهد.

پسر جوان ابتدا راه پدر را برمی‌گزیند. در فضایی محدود که فقر بیشتر از جیب، اندیشه‌ی مردمانش را تکیده کرده چه امیدی می‌توان به خوشبختی داشت؟ کارگرزاده‌ای بی‌حمایت و پشتوانه، در سایه‌ی کدام آسایش می‌تواند زمانی را به خودش اختصاص دهد؟ پسرک کتاب صوتی مادر بعد از مشاهده‌ی رنج مادر هنگام رفتار نابهنجار او، دست از مستی و بددهنی برمی‌دارد و چون هیچ سعادتی در انتظار او نیست، جذب افکار انقلابی زمانه می‌شود.

گورکی پیش از معروف شدن، در انواع مشاغل فعالیت داشت و سراسر امپراطوری روسیه را گشت. همین تجربه تاثیر عمیقی بر روحیه و دیدگاه‌های گورکی گذاشت و به واسطه‌ی آن، آثارش رنگ و بوی اجتماعی و سیاسی به خود گرفتند.

ماجراهای پاول و همرزمانش محور اصلی رمان است اما راوی تمام این فراز و نشیب‌ها کسی جز مادر رنج‌دیده‌اش نیست. او که چیزی از سیاست نمی‌داند، در جلسات انقلابی با اندیشه‌ی مبارزه‌ی کارگری آشنا می‌شود. پلاگه در میانسالی به دنیایی پا می‌گذارد که همّ و غمی جز سعادت مردم ندارد و مانند بیگانه‌ای، تلاش انقلابیون برای ساختن این جهان ایده‌آل را به تماشا می‌نشیند. او که علی‌رغم محرومیت از تحصیل دارای ذهنی حقیقت‌جوست، ارزش‌های پاول را درک می‌کند. پلاگه می‌فهمد چرا این جوانان قادر نیستند از کنار ظلم و نابرابری بی‌اعتنا عبور کنند، با این حال او بیشتر از هر چیز یک مادر است. پلاگه به حال فرزندش دل می‌سوزاند که بهترین سال‌های عمرش را به جنگیدن علیه اربابانی خودکامه می‌گذراند و زمانی که پاول و همرزمانش دستگیر می‌شود، خود جامه‌ی مبارزه به تن می‌پوشاند… .

ماکسیم گورکی هم‌دوره‌ی نویسندگان بزرگی همچون لئو تولستوی و آنتون چخوف بود و با آن‌ها ارتباط نسبتا نزدیکی داشت. گورکی از طرفداران جنبش‌های کمونیستی و مارکسیستی نیز به‌شمار می‌رفت و با رژیم تزاری به‌شدت مخالفت بود. او به دلیل فعالیت‌های سیاسی خود بخش زیادی از عمرش را در تبعید گذراند. اما سرانجام در سال 1932 ژورف استالین به‌صورت شخصی از او دعوت و گورکی به اتحاد جماهیر شوروی بازگشت و تا زمان مرگش در سال 1936 در همان‌جا زندگی کرد.

این نویسنده‌ی شهیر روسی تعریفی منحصربه‌فرد از قهرمان دارد. کسی که نامش در عرصه‌ی ادبیات داستانی جهان جاودانه است، رمانی سراسر مبارزه درباره‌ی جوانانی نوشته که زندگی‌شان را بی هیچ تردید در راه عدالت فدا می‌کنند. آن‌ها به امید سقوط ظلم می‌پویند و می‌خروشند، از آرزوهای خود می‌گذرند و هرچه دارند را با دیگری شریک می‌شوند. تکه نانی برای خوراک و جرعه‌ای آب برای آشامیدنشان بس! چون شیره‌ی حیات را نه خوشی‌های گذرا، بلکه حقیقتی می‌دانند که صاحبان قدرت برای پنهان کردنشان می‌کوشند.

معرفی کتاب صوتی مادر

رمان مادر درباره‌ی کارگران و فرزندانشان است که برای انباشته شدن جیب‌های اربابان از شان انسانی‌شان سقوط می‌کنند و به ابزاری برای چرخاندن کارخانه‌ها تبدیل می‌شوند. این مردان و زنان، مبارزینی ستودنی‌اند و با این وجود هیچ یک قهرمان نیستند. ماکسیم گورکی که خود سال‌ها در تبعید سیاسی به سر برده، از میان تمام معترضان پیرزنی به نام پلاگه نیلوونا را برای پرچمداری مبارزه برگزیده است. قهرمان واقعی کتاب صوتی مادر، زنی میانسال و عامی است. او سواد خواندن و نوشتن ندارد، گرفتار در نکبت کارگری هرگز طعم شادی را نچشیده و بعد از تحمل سال‌ها آزار همسرش، با یگانه فرزندش پاول تنها می‌ماند.