معرفی و دانلود کتاب صوتی ماده گرگ | جووانی ورگا | نوین کتاب گویا

داستان کوتاه ماده گرگ توسط جووانی ورگا، نویسنده‌ی نامدار و صاحب‌سبک ایتالیایی به رشته‌ی تحریر درآمده است. این اثر یکی از معدود داستان‌های ورگاست که به زبان فارسی ترجمه شده است.

ماریکا اصلاً او را دوست نداشت. کثیف و روغنی بود و لباسش پر از تفاله‌های زیتون. این‌ها را به مادرش هم گفت. ماده‌گرگ موهایش را جلوی شومینه چنگ زد و با حرص از میان دندان‌هایش گفت: «اگه نخواهیش می‌کشمت!»…

دوست‌داران داستان‌های کوتاه، علاقه‌مندان به ادبیات ایتالیا و طرفداران آثار کلاسیک، سه گروه از مخاطبین اصلی کتاب صوتی ماده گرگ به شمار می‌روند.

با جووانی ورگا بیشتر آشنا شویم

جووانی ورگا یکی از نویسندگان سرشناس ادبیات ایتالیا بود. در کتاب صوتی ماده گرگ مخاطب یکی از بهترین داستان‌های کوتاه او خواهید بود. قهرمان این اثر زنی بدکاره است که دل به مردی جوان از اهالی روستای خود می‌بازد؛ غافل از آن‌که مرد جوان، خودْ دلباخته‌ی دخترِ زن شده است!

درباره کتاب صوتی ماده گرگ

نانی گفت: «هوم. اگه اینطوریه پس تا کریسمس صبر کن. اون موقع با هم حرف می‌زنیم.»

معرفی کتاب صوتی ماده گرگ

نسخه‌ی صوتی کتاب ماده گرگ توسط انتشارات نوین کتاب گویا در اختیار مخاطبین علاقه‌مند قرار گرفته است.

درباره مجموعه روایت آواهای سوپرانو

«زنی که هیچ چیز او را راضی نمی‌کند»؛ «هرزه‌ای که همه با عبورش بر خود علامت صلیب می‌کشند»؛ «عیاشی وحشی و بی‌قیدوبند که خون پسران و شوهران روستا را مثل زالو می‌مکد»… این‌ها پاره‌ای از جملات گزنده‌ای‌اند که راوی داستانِ ماده گرگ (La Lupa) در توصیف شخصیت اصلی اثر به کار برده است: زنی بدکاره که هیچ مردی از گزند شهوتِ چشمانش در امان نمی‌ماند، زنی که چنان در بندِ تمناهای جسمانی و حیوانی گرفتار آمده که از سوی دیگران ماده گرگ لقب گرفته! آری، داستانِ کتاب صوتی ماده گرگ (The She-Wolf) حول محور چنین کاراکتری می‌گردد.

باری، داستانِ کتاب حول محور رابطه‌ی پینا با دخترش، ماریکا، شکل می‌گیرد. ماریکا برخلاف مادرْ زنی پاکدامن و معصوم است. تعارض میان این دو زمانی به اوج می‌رسد که ماریکا، به اصرار مادر، به عقد مردی جوان و خوش‌سیما درمی‌آید. مردی که از قضا حسابی دل از پینا ربوده است. تا حدی که پینا برای نزدیکی به او حاضر شده از دخترش به عنوان طعمه استفاده کند.

ازدواج سر گرفت و بعد از مدتی ماده‌گرگ دیگر آدم سابق نبود. بین مردم پیچیده بود که شیطان پیر تارک دنیا شده است. پینا دیگر در روستا ول نمی‌گشت و با نگاه افسون‌گرش دم در خانه نمی‌ایستاد. همیشه در خانه بود. به دامادش که نگاه می‌کرد، او می‌خندید. به شوخی گردنبند مریم مقدس را از پیراهنش درمی‌آورد و با آن بر سر و سینه‌اش صلیب می‌کشید. فصل کار که رسید، ماریکا در خانه می‌ماند تا از بچه‌هایش مراقبت کند…


منبع: https://www.ketabrah.ir/%DA%A9%D8%AA%D8%A7%D8%A8-%D8%B5%D9%88%D8%AA%DB%8C-%D9%85%D8%A7%D8%AF%D9%87-%DA%AF%D8%B1%DA%AF/book/77481

او «پینا» نام دارد و اهل روستایی کوچک در کشور ایتالیاست. مردم روستا چیز چندانی از گذشته‌ی پینا نمی‌دانند. با این حال، آن‌چه از حال و روز او در زمان حاضر می‌بینند، کافی‌ست تا بدترین و سیاه‌ترین گذشته‌ی ممکن را برای او متصور شوند. پینا زنی شهوت‌ران و بی‌بندوبار است، و افتخار می‌کند که می‌تواند با یک کرشمه دل از سخت‌پسندترین مردان روستا ببرد. شخصیت پینا و عطش او برای ارضای نیازهای جسمانی، تا حدی یادآور کاراکتر مادام بواری، شخصیت اصلی رمان مشهور گوستاو فلوبر، است. (اگرچه پینا برخلاف اِما بواری چندان در انتخاب مردان برای هم‌بستری سخت‌پسند نیست!)

عناوینی که ذیل مجموعه‌ی روایت آواهای سوپرانو به انتشار رسیده‌اند، داستان‌های کوتاهِ صوتی‌ای هستند که به همت انتشارات نوین کتاب گویا تهیه و تولید شده‌اند. این داستان‌ها به قلم شماری از برترین قصه‌نویسان ادبیات غرب، از جمله چهره‌هایی چون آنتون چخوف و ارنست همینگوی، به رشته‌ی تحریر درآمده‌اند.

اقتباس از کتاب صوتی ماده گرگ

داستان ماده گرگ تاکنون چند بار الهام‌بخش خلق آثاری اقتباسی در سینما شده است. یکی از این آثار، فیلم سینمایی ماده گرگ به کارگردانی گابریل لاویا است. اثر مذکور در سال 1996 تولید و اکران شد.

کتاب صوتی ماده گرگ مناسب چه کسانی است؟

جووانی ورگا (Giovanni Verga)، داستان‌نویس پرآوازه‌ی ایتالیایی، به سال 1840 دیده به جهان گشود و در سال 1922 روی در نقاب خاک کشید. او یکی از بزرگان مکتبی ادبی موسوم به «وریسم» بود، که اصول آن تفاوت چندانی با اصول مکاتب رئالیسم و ناتورالیسم ندارد. ورگا را نمی‌توان نویسنده‌ای محبوب و سرشناس در میان ایرانیان دانست؛ با این حال آثاری چند از او به زبان فارسی ترجمه شده است. از میان این آثار می‌توان به عناوینی چون «ماده گرگ» و «شکار روباه» اشاره کرد.

در بخشی از کتاب صوتی ماده گرگ می‌شنویم