معرفی و دانلود کتاب صوتی مالوی | ساموئل بکت | نشر ماه آوا

– یکی از رمان‌های جریان‌ساز تاریخ ادبیات. (برایان اونسون)

– مالوی کاملاً دیدگاه من نسبت به ادبیات را تغییر داد. (تیم پارکس، نویسنده‌ی بریتانیایی)

– اثری که ما را با سرعت و چگونگی حرکت میان زمان، مکان و شخصیت‌ها شگفت‌زده کرد. (نیویورک‌تایمز)

با ساموئل بکت بیشتر آشنا شویم

شاعر، نمایشنامه‌نویس و رمان‌نویس ایرلندی، ساموئل بارکلی بکت در سال 1906 در دوبلین متولد شد. به دلیل علاقه‌اش به زبان و ادبیات فرانسوی، به فرانسه مهاجرت کرد و در آن‌جا ادامه تحصیل داد. در پاریس با جیمز جویس، رمان‌نویس بزرگ ایرلندی آشنا شد و تأثیر فراوانی از او بپذیرفت.

بکت سفرهایی طولانی در سراسر اروپا داشت و از کشورهایی متفاوت دیدن کرد. ملاقات با افراد مختلف نقشی اساسی در تالیف آثار او داشت و حتی بعضی از شخصیت‌های اصلی کتاب‌هایش با الهام از آن‌ها خلق شدند. شایان ذکر است که او از پیشتازان عرصه نویسندگی تئاتر و پایه‌گذاران سبک پوچ‌گرا در این زمینه به شمار می‌رود. ساموئل بکت جوایز و افتخارات بسیاری کسب کرده که از جمله مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به دریافت جایزه نوبل ادبیات به خاطر قالب نوین رمان‌ها و نمایشنامه‌هایش که در آن‌ها انسان مدرن در فرودستی به اوج رفعت دست می‌یابد، اشاره کرد.

معرفی کتاب صوتی مالوی

به دنبال کتابی برای کاوش درون ذات انسانی هستید؟ تمایل دارید در داستانی پرشور غرق شوید؟ آیا خودتان را فردی کنجکاو می‌دانید که سعی دارد در هر داستان گوشه‌ای از رازهای پنهان بشر را کشف کند؟ اگر خودتان را عضوی از این سه گروه می‌دانید، از مطالعه‌ی کتاب صوتی مالوی (Molloy) نوشته‌ی ساموئل بکت (Samuel Barclay Beckett) که در سبک جریان سیال ذهن تألیف شده لذت خواهید برد.

مالوی بعد از این مقدمه‌چینی ناگهان شروع به تک‌گویی می‌کند. جریان بی‌وقفه‌ی افکار مرد هر لحظه به سمت‌وسویی می‌روند و بین گذشته و حال معلقند. او واقعاً کیست؟ چه اتفاقی برایش افتاده؟ مادر که بارها نامش را از زبان مالوی می‌شنویم، کجاست؟ به هیچکدام از این سوالات نمی‌توان پاسخی روشن داد. در این مرحله احتمالاً شما هم مانند بسیاری دیگر کتاب صوتی مالوی را برای یافتن جواب پرسش‌هایتان ادامه خواهید داد، اما کم‌کم روایت جذاب مرد از گنگی داستان سبقت می‌گیرد و با طنازی خاصی، شما را دنبال خود می‌کشاند.

حتی از همان بالا همه‌چیز را دیده بود، ‌دشت، دریا و بعد این تپه‌های دقیقاً مشابه که بعضی‌ها به آن‌ها می‌گویند کوه، با تکه‌هایی نیلی رنگ در نور غروب، و رشته‌هایی پیوسته که به خط افق چسبیده‌اند، با شکاف‌ها دره‌هایی پنهان که فقط با تغییر ناگهانی نور و رنگ یا نشانه‌هایی دیگر می‌توان آن‌ها را دید و تشخیص داد. نشانه‌هایی که به ازایشان هیچ واژه یا اندیشه‌ای وجود ندارد. اما همه آن‌ها را نمی‌توان تشخیص داد، حتی از همان ارتفاع و اغلب اوقات، جایی که می‌توان فقط یک پرتگاه و یک قله دید، در واقع دو پرتگاه و دوقله وجود دارد که دره‌ای آن‌ها را از وسط شکافته است. اما حالا، او این تپه‌ها را می‌شناسد، یعنی آن‌ها را بهتر می‌شناسد، و اگر یک‌بار دیگر آن‌ها را از دور ببیند، به نظر من، با چشمانی دیگر آن‌ها را خواهد دید، و نه تنها خود آن‌ها را، بلکه حتی درونشان را، کل آن فضای درونی‌ای را که هرگز کسی آن را نمی‌بیند، مغز و قلب و حفره‌های دیگری که اندیشه و احساس در آن‌ها در رقصند، و همه چیز با نظم و ترتیبی متفاوت.


منبع: https://www.ketabrah.ir/%DA%A9%D8%AA%D8%A7%D8%A8-%D8%B5%D9%88%D8%AA%DB%8C-%D9%85%D8%A7%D9%84%D9%88%DB%8C/book/69106

راوی بخش ابتدایی این اثر، مردی به نام ژاک مالوی است که اطلاعات اندکی از او داریم. مالوی در اتاق مادرش زندگی می‌کند، مردی ناشناس هر هفته به دیدار او می‌آید تا دست‌نوشته‌هایش را با خود ببرد و هفته‌ی بعد، زمان گرفتن نوشته‌های جدید آن‌ها را به او پس می‌دهد. مالوی در ابتدای کتاب روال تکراری زندگی خود را شرح می‌دهد و این تنها بخش رمان است که به داستان، در معنای رایجی که آن را می‌شناسیم، شباهت دارد.

در پایان معرفی باید گفت که مالوی اولین کتاب از سه‌گانه‌ی معروف ساموئل بکت است که امروزه به‌عنوان یکی از مهم‌ترین آثار ادبی قرن بیستم و همچنین مهم‌ترین اثر غیر نمایشی او شناخته می‌شود. جلدهای بعدی این مجموعه به ترتیب عبارتند از: «مالون می‌میرد» و «نام‌ناپذیر».

نکوداشت‌های کتاب صوتی مالوی

شنیدن کتاب صوتی مالوی برای افرادی که با این سبک از روایت بیگانه‌اند می‌تواند به تجربه‌ای ناخوشایند بدل شود اما قطعاً دوست‌داران آثار ساموئل بکت و همچنین سبک جریان سیال ذهن از آن لذت خواهند برد. این اثر سرشار از احساسات عمیقی است که ناگهان فوران می‌کنند و بدون هیچ هشداری فرد را در غلیان خود فرو می‌برند. باورهای ابتدایی شما درباره‌ی ماجرا با شنیدن هر کلمه فرو می‌ریزد و تمام فرض‌هایتان مبنی بر مواجهه با قصه‌ای کلیشه‌ای را باطل می‌کند. فضای رمان، هویت شخصیت‌ها، زمان وقوع رویدادها و حتی آنچه اتفاق افتاده در هاله‌ای از ابهام قرار دارد. هیچ چیز در کتاب صوتی مالوی قطعی نیست و تنها چیزی که از آن اطمینان دارید تلاش توقف‌ناپذیر راویان برای بقا است. چرا که از یک ویژگی مشترک مالوی و مارون مطمئنید: آن‌ها هرگز مبارزه برای معنابخشی به زندگی را رها نخواهند کرد.

راوی بخش دوم اثر مردی به نام ژاک موران است، کارآگاهی منظم و سختکوش که مأموریت دارد مالوی را بیابد. او ورود خود به دنیای کتاب را با توصیف حیاط دلگشا، خانه و جزئیات زندگی‌اش آغاز می‌کند. در این نقطه ممکن است نفس راحتی بکشید؛ چرا که امید دارید بعد از تک‌گویی طولانی و نفس‌گیر مالوی در جریان کند داستانی معمولی بیارامید. اما لازم به ذکر است که این خوشی تنها لحظه‌ای گذراست و ناگهان خودتان را در گرداب افکار کارآگاه مالوی می‌یابید، درست همانطور که بی‌هیچ اخطار به درون دنیای ذهنی مالوی شیرجه زدید.

تعداد زیادی از آثار بکت به زبان فارسی برگردانده شده‌اند که از آن‌ها می‌توان به «در انتظار گودو»، «مالوی»، «آخرین نوار کراپ» و «دست آخر» اشاره کرد.

در بخشی از کتاب صوتی مالوی می‌شنویم

کتاب صوتی مالوی اولین جلد از سه‌گانه‌ی معروف ساموئل بکت است. این نویسنده‌ی برنده‌ی جایزه نوبل، شما را با مردانی به نام مالوی و موران آشنا می‌کند که افکار و زندگی آن‌ها، با سبکی متفاوت و نامتعارف روایت می‌شود.

درباره‌ی کتاب صوتی مالوی