معرفی و دانلود کتاب صوتی مبتلای اقیانوس | امیرحسین مدرس | انتشارات نیستان

اشعار کتاب صوتی مبتلای اقیانوس را خودِ امیرحسین مدرس خوانده و انتشارات نیستان آن را منتشر کرده است.

کتاب صوتی مبتلای اقیانوس برای چه کسانی مناسب است؟

شعر فارسی، سنتی چند هزارساله دارد و از غنی‌ترین اشعار دنیا محسوب می‌شود. از روزگار کهن تا به امروز، شعر ایرانی از جنبه‌های مختلف، مخصوصاً از لحاظ فرم، تحول و تکامل زیادی پیدا کرده. قالب‌های متنوعی همچون غزل، قصیده، رباعی، مثنوی و… همگی فرم‌هایی بوده‌اند که در این مدت شکل گرفتند و به تنوع شعری کمک کردند. اما تقریباً از صدسال پیش بود که شعر فارسی مسیر دیگری را پیش گرفت. نیما قالب‌های کلاسیک را زیر سؤال برد و سعی کرد شعر را بازتعریف کند و آن را با زبان و فرم مدرن هماهنگ سازد. شعر کلاسیک عموماً بر ظاهر اصرار داشت و قافیه و وزن بیرونی را برجسته می‌کرد. نیما اما این نظام را برهم زد و بر وزن درونی تأکید کرد. این‌چنین بود که شعر نوی فارسی به وجود آمد. نیما بستری مهیا کرد و پس از او شعرای دیگر، فرم‌های جدیدتری در قالب نو به وجود آورند؛ ساختارهایی مثل آزاد یا سپید. شاعر امروزی برای بیان اشعارش امکانات زیادی دارد و می‌تواند از قالب‌های مختلف بهره ببرد. امیرحسین مدرس ازجمله شعرای معاصر است که از همین امکان بهره برده و در فرم‌های متنوعی شعر می‌گوید.

این کتاب گویا به دوستداران شعر معاصر فارسی توصیه می‌شود.

با امیرحسین مدرس بیشتر آشنا شویم

معرفی کتاب صوتی مبتلای اقیانوس

کتاب صوتی مبتلای اقیانوس دربردارنده‌ی اشعاری از امیرحسین مدرس است که هم قالب نو و هم کلاسیک دارند. کتاب او از 44 شعر و دوازده طرح شعر تشکیل شده که بخشی از آن‌ها در فرم نو سروده شده‌اند و بخشی دیگر قالب غزل دارند. اشعار او در این دفتر، دارای مضمون عرفانی، عاشقانه یا اجتماعی هستند و مدرس متناسب با محتوای شعرش، از فرم‌های گوناگون بهره می‌برد و هر بار قالبی متمایز را انتخاب می‌کند تا بتواند حرفش را بهتر بزند. از دیگر ویژگی‌های این کتاب، تنوع واژگان و گستردگی آن است. شاعر، کلمات شاعرانه و مخصوصاً کلمات قدیمی را به‌خوبی می‌شناسد و به شکلی ماهرانه از آن‌ها استفاده می‌کند. همین غنا باعث شده اشعار کتاب برای مخاطب جذاب‌تر شوند و او را بیشتر درگیر نمایند.

امیرحسین مدرس (متولد 1349)، نویسنده، شاعر، مجری و بازیگر است. او عموماً به خاطر اجرای برنامه‌های تلویزیونی معروف است: «کوله‌پشتی» و «نیم‌رخ» از محبوب‌ترین برنامه‌هایی هستند که او مجری‌گری آن‌ها را بر عهده داشته. مدرس در رشته‌ی ادبیات فارسی فارغ‌التحصیل شده و چندین کتاب پژوهشی، تصحیحی و شعر منتشر کرده است. «جام باقی» نام اثر پژوهشی اوست و «بانوی اعتدال بهاران» و «مبتلای اقیانوس» مجموعه اشعار او هستند. کتاب «وحی بر توفان» مجموعه‌ای از متون تاریخی است که مدرس آن را گردآوری و تصحیح کرده. او به خاطر این اثر در چهلمین دوره‌ی جایزه‌ی کتاب سال مورد تقدیر قرار گرفت.

فهرست مطالب کتاب صوتی

مشخصات کتاب صوتی

قیمت نسخه صوتی


منبع: https://www.ketabrah.ir/%DA%A9%D8%AA%D8%A7%D8%A8-%D8%B5%D9%88%D8%AA%DB%8C-%D9%85%D8%A8%D8%AA%D9%84%D8%A7%DB%8C-%D8%A7%D9%82%DB%8C%D8%A7%D9%86%D9%88%D8%B3/book/76080

کتاب صوتی مبتلای اقیانوس، گزیده اشعار نو و کلاسیک امیرحسین مدرس است که عموماً مضامینی مذهبی، عاشقانه یا اجتماعی دارند. در این دفتر بیش از چهل شعر وجود دارد که برخی از آن‌ها در فرم نو و سپید سروده شده و برخی دیگر در قالب‌هایی همچون غزل ارائه شده‌اند. این کتاب اولین مجموعه شعر مدرس است.

درباره‌ی کتاب صوتی مبتلای اقیانوس