معرفی و دانلود کتاب صوتی مرده ریگ‌های عاطفی ما | گالیت اطلس | انتشارات ترانه پدرام

او به من نگاه می‌کند و منتظر است که درکش کنم. به‌هرحال من مرد نیستم؛ آیا ممکن است بفهمم او از چه چیزی صحبت می‌کند؟ آیا می‌دانم آسیب‌پذیری مردی که قدرتش را ازدست‌داده است چقدر دردناک است؟ می‌دانم که بن می‌خواهد در مورد خودش هم چیزی به من بگوید. از آسیب‌پذیری و اشک‌هایش و در مورد نیاز به پوشاندن آن‌ها که نه‌فقط برای حفظ هویت مردانه‌اش بوده بلکه غرور پدر و پدربزرگش را نیز در بر داشته.

هرکسی که قصد دارد هویت خود را بهتر بشناسد و مشکلات عاطفی و روانی خود را کاهش دهد می‌تواند از راهکارهای مفید این کتاب، مطالب بی‌نظیری را بیاموزد. پزشکان، روان‌کاوها و روان‌درمانگرانی که قصد معالجه‌ی بازماندگان تروما یا برگزار جلسات تراپی دارند نیز از بینش‌های این کتاب سود خواهند برد.

با گالیت اطلس بیشتر آشنا شویم

یک جست‌وجوی صمیمی و دلسوزانه‌ در میان تروماهای بین نسلی، چگونگی حمل و انتقال آن‌ها در خانواده و چگونگی پذیرش، شناسایی و درمان آن‌ها. (جان کابات زین – نویسنده‌ی کتاب «قدرت شفابخش ذهن‌آگاهی»)

 • معرفی کتاب صوتی مرده ریگ‌های عاطفی ما

  در پایان هر جلسه بن یک ویدئوی یوتیوب از یک آهنگ عربی برای من می‌فرستد. او عاشق فرید العطرش، ام‌کلثوم، فیروز و عبدالحلیم حافظ است. می‌گوید:

  «پدر و مادر من هیچ‌موقع به عربی صحبت کردن عادت نکردن؛ اون‌ها نمی‌خواستند احساس کنند که مهاجرند. اما موسیقی که تو خونه‌ی مامان‌بزرگ و بابابزرگ پخش می‌شد رو یادمه؛ یادمه بابابزرگم می‌خوند و اشک می‌ریخت. من بهش نگاه می‌کردم و می‌دونستم که این آهنگ پر از احساسه. می‌فهمیدم که این آهنگ یادآور خونه‌ایه که پشت سرش جا گذاشته.»


  منبع: https://www.ketabrah.ir/%DA%A9%D8%AA%D8%A7%D8%A8-%D8%B5%D9%88%D8%AA%DB%8C-%D9%85%D8%B1%D8%AF%D9%87-%D8%B1%DB%8C%DA%AF-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%B9%D8%A7%D8%B7%D9%81%DB%8C-%D9%85%D8%A7/book/74707

  بعضی آسیب‌های روانی و عاطفی مانند میراثی ماندگار، به نسل‌های بعدی می‌رسند. گالیت اطلس در کتاب صوتی مرده ریگ‌های عاطفی ما داستان زندگی بیمارانش، خودش و سال‌ها تحقیق علمی‌اش را کنار هم می‌گذارد تا پیوندهای میان درگیری‌های زندگی ما و میراث عاطفی گذشتگانمان را آشکار کند. از نظر او تنها با پیدا کردن رد پای تجربیات عاطفی پیشینیانمان است که می‌توانیم سرنوشت خود را تغییر دهیم. وب‌سایت آمازون این کتاب صوتی را به‌عنوان بهترین کتاب ماه ژانویه‌ی سال 2022 انتخاب کرده است.

  درباره‌ی کتاب صوتی مرده ریگ‌های عاطفی ما

  گالیت اطلس، نویسنده، سخنران، روان‌کاو و روان‌درمانگر بالینی اسرائیلی، در سپتامبر 1971 در تل‌آویو به دنیا آمده است. او عضو هیئت‌علمی رشته‌های روانکاوی و روان‌درمانگری دانشگاه نیویورک بوده و در سال 2009 جایزه‌ی پژوهشی انجمن نمایش‌درمانی آمریکای شمالی را دریافت کرده است. گالیت اطلس از سال 2011 تا 2013 ریاست و مدیریت مجموعه کنفرانس آنلاین انجمن بین‌المللی روانکاوی رابطه‌ی و روان‌درمانی را بر عهده داشته. او سه کتاب تخصصی برای پزشکان و چندین مقاله و فصل کتاب منتشر کرده که بیشتر بر جنسیت و گرایش‌های جنسی تمرکز دارد. «معمای میل: جنسیت، حسرت و تعلق در روانکاوی» و «گفت‌وگوی دراماتیک: تمرین بالینی معاصر» از کتاب‌های مهم گالیت اطلس محسوب می‌شوند.

  در بخشی از کتاب صوتی مرده ریگ‌های عاطفی ما می‌شنویم

  ایده‌ی وراثت عاطفی که گالیت اطلس (Galit Atlas) در کتاب صوتی مرده‌ ریگ‌های عاطفی ما (Emotional Inheritance) مطرح کرده است کمک می‌کند متوجه تاثیر تجربیات و پدیده‌هایی شویم که خودمان هرگز با آن‌ها روبه‌رو نشده‌ایم. او تاثیر ناآشکار اتفاقات زندگی نسل‌های قبل را در زندگی امروز ما مورد بررسی قرار می‌دهد. از نظر گالیت اطلس بسیاری از مشکلات زندگی ما ناشی از آسیب‌هایی است که اعضای خانواده‌ی‌مان متحمل شده‌اند. این کتاب صوتی روزنگاره‌های یک روان‌درمانگر از مراجعانش است که آسیب‌های روانی موروثی آن‌ها را آشکار کرده و به‌مرور بهبود می‌بخشد.‌

  زیبا، هنری و ظریف. (بروس دی. پری – از نویسندگان کتاب «چه بر تو گذشته است؟»)

 • گالیت اطلس با صمیمیت و دلسوزی داستان‌های صبورانه‌ای را به اشتراک می‌گذارد و به ما کمک می‌کند بفهمیم شاید اکنون زمان مناسبی برای شکستن سکوتی است که اجدادمان برای ما به ارث گذاشته‌اند. (شارون سالزبرگ – نویسنده‌ی کتاب «شادی واقعی»)

 • کتاب صوتی مرده ریگ‌های عاطفی ما برای چه کسانی مناسب است؟

  کتاب صوتی مرده ریگ‌های عاطفی ما توسط کیمیا انصاری به فارسی ترجمه شده است. انتشارات خانه‌ی رود نسخه‌ی چاپی این کتاب و نشر صوتی پدرام نسخه‌ی شنیداری آن را تهیه کرده‌اند. این کتاب صوتی را با صدای ویکتوریا براری، سحر حمیدی، رضا بصیری و معین وصال می‌شنوید.

  نکوداشت‌های کتاب صوتی مرده ریگ‌های عاطفی ما

  • استفاده از دستاوردهای علم عصب‌شناسی در کتاب صوتی مرده ریگ‌های عاطفی ما نقش پررنگی دارد. گالیت اطلس معتقد است علوم اعصاب و روان به ما می‌آموزند که تروما پدیده‌ای خارج از ذهن و بدن نیست. ژن‌ها در فرزندان بازماندگان تروما تغییر می‌کنند و تروما می‌تواند یک علامت شیمیایی روی ژن‌های افراد باقی گذاشته و به نسل‌های بعدی منتقل شود. درواقع استرس بیش‌ازحد و واکنش عصب‌روان‌شناختی بدن به آن از طریق هورمون‌های استرس نقش مهمی در چگونگی رشد مغز دارند. به‌عنوان‌مثال فرزندان بازماندگان هولوکاست در مقایسه با همسالان خود نمود هورمونی متفاوتی دارند. این واقعیت باعث می‌شود آن‌ها بیشتر مستعد ابتلا به اختلالات اضطرابی و استرس پس از سانحه باشند.

   کاوشی قدرتمند، شفاف و عمیقا همدلانه از میراث آسیب‌های نسلی؛ کتاب مرده ریگ‌های عاطفی ما نشان می‌دهد که گالیت اطلس نه‌تنها یک روانکاو بااستعداد بلکه یک نویسنده‌ی بااستعداد نیز هست. من این کتاب را دوست داشتم و از خواندن آن هیجان‌زده شدم. (دنی شاپیرو – نویسنده‌ی کتاب «وراثت»)

  • «مهاجر بودن، آن‌هم مهاجر بدون زبان، بدون شغل، بدون موقعیت اجتماعی، برای بابابزرگم که سرپرست خونواده بوده خیلی تحقیرآمیز بود. هر بار که فکر می‌کنم بابابزرگ مغرورم این‌همه ضعیف و ناتوان بوده قلبم می‌شکنه. راستش رو بخوای حال اون هیچ‌وقت خوب نشد. اون با شرم مرد؛ شرم کم بودن؛ شرم نداشتن احترام؛ شرم عربی صحبت کردن؛ شرم زبان اشتباه.»

   زندگی شخصی گالیت اطلس که در کتاب صوتی مرده ریگ‌های عاطفی ما بیان می‌شود مملو از آسیب‌های روحی گذشتگان خود اون نیز هست. پدر ایرانی و مادر سوری او هردو از کشورهای بومی خود رانده شده و به‌عنوان مهاجر در فقر شدید زندگی کرده‌اند. والدین گالیت اطلس هردو در کودکی بیماری‌های سختی داشته‌اند و اقوام خود را از دست داده‌اند. او در خانواده‌ای رشد کرده که فکر می‌کردند با صحبت نکردن از غم و اندوه می‌توانند کودکان خود را مصون بدارند اما موروثی بودن تجربیات عاطفی نشان می‌دهد که تمام این تجربیات اندک به شکلی ناخودآگاه به روان کودک راه پیدا کرده است.

   موروثی بودن تجربیات عاطفی و روانی باعث می‌شود خود را بسیار بیشتر از چیزی که اکنون تصور می‌کنیم در نظر بگیریم. ما تنها محصول انتخاب‌ها و وقایع زندگی خود نیستیم؛ نحوه‌ی زندگی پیشینیان ما تاثیر شگرفی بر زندگی عاطفی و روانی ما داشته است. کتاب صوتی مرده ریگ‌های عاطفی ما جنبه‌های متعدد تروماهای ارثی، تاثیرات آن‌ها و چگونگی گذر از آن‌ها را برای ما شرح می‌دهد. گالیت اطلس تجربیات خود را در کنار نمونه‌های موردی بیمارانش می‌گذارد تا نشان دهد گذشته همچنان در درون ما حضور دارد.

   دکتر اطلس با دلسوزی عمیق برای کسانی می‌نویسد که در بدن، ذهن، قلب، روح و جان خود ناگفته‌ترین و پنهان‌ترین آسیب‌های پیشینیان آسیب‌دیده‌ی خود را حمل کرده‌اند. او در مورد آنچه من زخم نسلی می‌نامم، جزئیات کاملی را بیان می‌کند. (کلاریسا پینکولا استس– نویسنده‌ی کتاب «زنانی که با گرگ‌ها می‌دوند»)

  • در طول کتاب صوتی مرده ریگ‌های عاطفی ما علاوه بر داستان تروماهای شخصی گالیت اطلس با اوی (Evie)، لئوناردو (Leonardo) و نائومی (Naomi) همراه می‌شویم. اوی گرفتار یک رابطه‌ی عاشقانه‌ی نامشروع شده؛ لئونارد در اندوه جدایی از همسر خود و نائومی درگیر غم و اندوه از دست دادن یکی از دوستان نزدیکش است. همه‌ی آن‌ها با ترس‌ها، نارسایی‌ها و تناقضات خود مبارزه می‌کنند. گالیت اطلس با ریشه‌یابی درگیری‌های عاطفی آن‌ها،‌ مشکلات آن‌ها را در زندگی والدین و پیشینیان‌شان جست‌وجو کرده و بیماران او با حرکت در مسیر خودیابی و خودشناسی به سمت بهبود حرکت می‌کنند.