معرفی و دانلود کتاب صوتی مرگ تخصص: چرا صدای متخصصان شنیده نمی‌شود | تام نیکولز | نوین کتاب گویا

تام نیکولز ایده‌ای را که سال 2014 در قالب یک مقاله در نشریه‌ی فدرالیست (The Federalist) منتشر کرده بود، بسط داد و در سال 2017 آن را تبدیل به این کتاب کرد. کتاب صوتی مرگ تخصص با عنوان فرعی چرا صدای متخصصان شنیده نمی‌شود را نشر صوتی نوین کتاب گویا با صدای ابوالفضل شاه بهرامی و براساس ترجمه‌ی حسین خدادادی منتشر کرده است. نسخه‌ی متنی این کتاب را هم انتشارات آموخته به چاپ رسانده است و می‌توانید آن را از سایت و اپلیکیشن کتابراه تهیه کنید.

نکوداشت‌های کتاب صوتی مرگ تخصص

 • می‌دانید شکلات وزنتان را کم می‌کند؟!

  تام نیکولز یک نویسنده‌ی آمریکایی، متخصص در روابط بین‌الملل و استاد دانشگاه بازنشسته است. او سال 1960 در ماساچوست، در خانواده‌ای مهاجر متولد شد. تام نیکولز برخلاف پدر و مادرش به تحصیلات خود ادامه داد و در دانشگاه‌هایی مثل بوستون، کلمبیا و جورج تاون تا مقطع دکتری تحصیل کرد. تحصیلات او در رشته‌ی علوم سیاسی بوده و به‌عنوان متخصص مسائل روسیه، جنگ سرد، امنیت ملی و تسلیحات هسته‌ای شناخته می‌شود. در سال 2017، مجله‌ی POLITICO او را به‌عنوان یکی از پنجاه متفکری معرفی کرد که نظریاتش جامعه‌ی آمریکا و سیاست‌مداران آن را متحول کرده است.

  «بدترین دشمن ما: نبرد درونی دموکراسی مدرن (Our Own Worst Enemy: The Assault from within on Modern Democracy)» و «ریاست‌جمهوری در روسیه: جامعه و سیاست در جمهوری دوم روسیه (The Russian Presidency: Society and Politics in the Second Russian Republic)» ازجمله کتاب‌های منتشرشده از تام نیکولز هستند.

  در بخشی از کتاب صوتی مرگ تخصص: چرا صدای متخصصان شنیده نمی‌شود می‌شنویم

  راهنمایی دلگرم‌کننده در صحرای ناآگاهی. (Kirkus Reviews)

 • تام نیکولز با حسرت از روزهایی یاد می‌کند که بر سر مسائل مختلف، مناظره و بحث‌هایی واقعی و آگاهانه درمی‌گرفت. اما امروز نه حوصله‌ای برای این‌گونه بحث‌ها مانده و نه دانشی. امروز اگر بحثی هم درمی‌گیرد در پی رسیدن به نتیجه‌ی خاصی نیست. افراد تنها کلمات و عباراتی را از دهان خود به فضای اطرافشان پرتاب می‌کنند و این می‌شود عقیده‌ی آن‌ها. هیچ‌کس موضوعات موردبحث را آن‌قدر جدی نمی‌گیرد که بخواهد نگاهی منتقدانه به نظر طرف مقابل بیندازد. بحث‌ها تنها به همین‌جا ختم می‌شوند که بگوییم این هم عقیده‌ای است و نظر هرکسی برای خودش محترم است.

  البته که می‌دانید. در نشریه‌ای خوانده‌اید. درواقع شاید این مطلب را در چند نشریه خوانده باشید و وای به حال هر متخصص و ازجمله هر پزشکی که خلافش را به شما گفته بوده باشد. هرچه باشد، پنهان کردن خاصیت خوشمزه‌ترین خوراکی جهان در کاهش وزن، از آن گناهانی است که فقط متخصصان مرتکب می‌شوند. خوشبختانه دانشمندی آلمانی به نام یوهانس بوهانون از مؤسسه‌ی رژیم و سلامت، مقاله‌ای در مجله‌ای منتشر کرد که رسانه‌های سراسر جهان با خرسندی آن را پوشش دادند. او همان چیزی را اثبات کرد که همه‌ی ما مدت‌ها درباره‌ی آن شک داشتیم: شکلات به‌راستی برای انسان مفید است.

  کتابی کاملاً مفید برای دوره‌ی جدید که توضیح می‌دهد چگونه به موقعیت اسفناک فعلی رسیده‌ایم. (نیویورک تایمز)

 • فقط اینکه یوهانس بوهانون وجود ندارد. چیزی به اسم مؤسسه‌ی رژیم و سلامت هم وجود ندارد. مجله‌ای که آن را منتشر کرد واقعی است، ولی ظاهراً مسائل بازبینی همتا و ویرایش را جدی نمی‌گیرد. یوهانس بوهانون درواقع روزنامه‌نگاری به نام جان بوهانون بود. او درباره‌ی این ماجرا می‌گوید: ما تیمی متشکل از چند روزنامه‌نگار و یک پزشک بودیم که می‌خواستیم نشان دهیم چطور چرندیاتی به نام علم، به‌راحتی به تیترهای خبری و مُد تازه در رژیم غذایی تبدیل می‌شوند.


منبع: https://www.ketabrah.ir/%DA%A9%D8%AA%D8%A7%D8%A8-%D8%B5%D9%88%D8%AA%DB%8C-%D9%85%D8%B1%DA%AF-%D8%AA%D8%AE%D8%B5%D8%B5/book/77808

آمریکایی‌ها اهمیتی به صداقت و واقع‌گرایی در اخباری که می‌تواند ذهنشان را جهت‌دهی کند، نمی‌دهند. واقعیت این است که خنثی کردن فریب‌ها و دروغ‌ها، از کشتن یک هیولای وحشتناک سخت‌تر است. متخصص بودن برای آمریکایی‌ها مثل یک لقب زشت و زننده است. (دن مورفی، روزنامه‌ی The Christian Science Monitor)

کتاب صوتی مرگ تخصص برای چه کسانی مناسب است؟

تام نیکولز در کتاب صوتی مرگ تخصص ابتدا تصریح می‌کند در جهانی زندگی می‌کنیم که همه‌چیز به‌سمت تخصصی شدن پیش رفته و هر حوزه‌ای متخصصان خودش را دارد. اما وضعیت عموم جامعه به‌نحوی است که با این بهانه خود را از قید دانستن و کسب آگاهی در هر حوزه‌ای خلاص کرده‌اند! از این مهم‌تر،‌ ناآگاهی فقط به همین بی‌اعتنایی از یادگیری و دانستن ختم نشده و این افراد از مرز ناآگاهی و داشتن اطلاعات غلط هم عبور کرده‌اند. آن‌ها بی‌هیچ تعمق و تأمل و بدون هیچ دانشی، صرفاً با رفتاری پرخاشگرانه به اظهارنظرهایی بی‌پایه و اساس می‌پردازند.

کتاب صوتی مرگ تخصص برای علاقه‌مندان به مباحث و کتاب‌های سیاسی، جامعه‌شناختی و انتقادی مناسب است. این کتاب سطح دانش و آگاهی اکثریت افراد را در جوامع امروزی نقد می‌کند.

با تام نیکولز بیشتر آشنا شویم

معرفی کتاب صوتی مرگ تخصص: چرا صدای متخصصان شنیده نمی‌شود

امروزه متخصصان هر حوزه و هر رشته‌ای گِله دارند که چرا افراد ناآگاه در کارشان دخالت می‌کنند. تام نیکولز در کتاب صوتی مرگ تخصص از ناحق و نابه‌جا بودن اکثر این دخالت‌ها می‌گوید. عامه‌ی افراد جامعه از چنان اعتمادبه‌نفس کاذبی برخوردار شده‌اند که بدون هیچ‌گونه اطلاعی، حق اظهارنظر در هر حوزه‌ای را به خودشان می‌دهند. بدتر از آن، وضعیت به‌گونه‌ای است که متخصصان هم ناچارند کوتاه بیایند و بگویند شاید با هم اختلاف نظر داریم! این کتاب، برگزیده‌ی بهترین اثر غیرداستانی به انتخاب ویراستاران سایت آمازون در سال 2017 شده است.

درباره‌ی کتاب صوتی مرگ تخصص

ما در عصر فراواقعیت زندگی می‌کنیم. عصری که به دلایل بسیار زیادی خطرناک است. کتاب مرگ تخصص نه‌تنها این واقعیت را تصدیق می‌کند، بلکه آن را سرلوحه‌ی کار خود نیز قرار می‌دهد. [خواندن] این کتاب که بسیار روان و قابل‌فهم نوشته شده، لازمه‌ی دورانی است که در آن به‌سر می‌بریم. (ایان برمر، بنیان‌گذار و مدیر گروه اوراسیا)

 • «آمریکایی‌ها به جایی رسیده‌اند که نادانی و به‌ویژه ناآگاهی از مسائل سیاست‌گذاری عمومی را، فضیلت تلقی می‌کنند.»… تام نیکولز (Thomas M. Nichols)، کتاب صوتی مرگ تخصص (The Death of Expertise) را براساس نگرانی خود در ارتباط با وضعیت جامعه‌ی آمریکا نوشته است. از نظر تام نیکولز، جامعه‌ی آمریکا در حال سقوط به قعر ناآگاهی و نادانی است. البته این وضعیت تنها مختص به این کشور نیست و تا حدی در تمام جهان فراگیر شده.