معرفی و دانلود کتاب صوتی مسئله مرگ و زندگی: عشق، فراق، و آنچه در پایان اهمیت دارد | اروین یالوم | آوانامه

۱۴ دقیقه

فصل دوازدهم: یک سورپرایز به تمام معنا

بودن یا نبودن؛ مسئله این است. اروین یالوم، روان‌پزشک سرشناس آمریکایی و همسرش مریلین یالوم در کتاب صوتی مسئله مرگ و زندگی مواجه‌ی تدریجی خود را با روند فقدان و از دست دادن یکدیگر روایت می‌کنند. با تشخیص بیماری مریلین، او و همسرش سفری را آغاز می‌کنند که یک سال به طول می‌انجامد. سفری که با پایان یافتن آن تنها یکی از آن‌ها به خانه‌ی مشترکشان بازمی‌گردد.

درباره‌ی کتاب صوتی مسئله‌ی مرگ و زندگی

۸ دقیقه

فصل سی‌و‌یکم: بلاتکلیفی

۱۱ دقیقه

فصل سی‌و‌سوم: هفت درس پیشرفته در درمان اندوه

۱۳ دقیقه

فصل هفدهم: مراقبت تسکینی در هاسپس

۲۱ دقیقه

فصل سیزدهم: خب حالا دیگر تو می‌دانی

۱۲ دقیقه

فصل سی‌و‌دوم: در خواندن آثار خودم

۹ دقیقه

فصل بیست‌و‌هفتم: سر شدگی

۱۲ دقیقه

فصل بیست‌و‌یکم: مرگ از راه می‌رسد

نشر صوتی آوانامه ترجمه‌ی الهام شریف را از این اثر در قالب کتاب صوتی عرضه کرده است.

نکوداشت‌های کتاب صوتی مسئله‌ی مرگ و زندگی

  • کتابی که مانند خالقان آن، اروین و مریلین یالوم، فوق‌العاده و ارزشمند است. (آرتور کلاینمن، نویسنده کتاب روح مراقبت)
  • یک داستان عاشقانه‌ی عمیق با درس‌هایی برای چگونگی زندگی و مرگ. (Kirkus Reviews)
  • عاشقانه‌ای عجیب و فراموش‌نشدنی. کتابی که گذشته و حال را درمی‌نوردد. (جوآن کاچیاتوره، نویسنده کتاب تحمل غیرقابل‌تحمل‌ها)
  • اروین و مریلین دو استاد برجسته و شرکای همیشگی هستند. آن‌ها درحالی‌که با پیری، آسیب‌پذیری و مرگ دست‌وپنجه نرم می‌کنند، در مواجهه‌ای صادقانه با ناپایداریِ زندگی، به ارزش عمیق‌تری از آن پی می‌برند. (فرانک اوستاسسکی، نویسنده کتاب پنج دعوت: آنچه مرگ می‌تواند در مورد زندگی به ما بیاموزد)
  • این دو شریک بی‌نظیر چنان درخشان می‌نویسند که احساس می‌کنم آن دوره را در کنار آن‌ها زندگی کرده‌ام. این کتاب به ما موجودات فانی می‌آموزد که برای روز جدایی آماده شویم. (کاترین مانیکس، نویسنده‌ی کتاب پرفروش پایان در ذهن: مردن، مرگ و حکمت در عصر انکار)

کتاب صوتی مسئله‌ی مرگ و زندگی برای چه کسانی مناسب است؟

۲۸ دقیقه

فصل اول: جعبه‌ی جادویی

۱۶ دقیقه

فصل نهم: رویارویی با پایان
۸ دقیقه

فصل پانزدهم: وداع با شیمی‌درمانی و همچنین امید

۱۴ دقیقه

فصل بیست‌و‌هشتم: کمک از شوپنهاور

۱۰ دقیقه

فصل هشتم: نوبت مرگ کیست؟

۲۱ دقیقه

فصل سی‌و‌پنجم: مریلین عزیز

مشخصات کتاب صوتی

۱۷ دقیقه

فصل چهاردهم: حکم مرگ

۲۷ دقیقه

فصل دوم: نامعتبر شدن

۱۶ دقیقه

فصل پنجم: بازنشستگی، لحظه‌ی دقیق تصمیم‌گیری

معرفی کتاب صوتی مسئله مرگ و زندگی: عشق، فراق، و آنچه در پایان اهمیت دارد

۱۳ دقیقه

به یاد خواهم سپرد – مرثیه‌ای برای مریلین

۲۴ دقیقه

فصل ششم: ناکامی‌ها و امیدهای تازه

۱۲ دقیقه

فصل سی‌ام: بیرون آمدن از پیله‌ی تنهایی

۱۷ دقیقه

فصل بیست‌و‌دوم: تجربه روزهای پس از مرگ مریلین

۱۳ دقیقه

فصل نوزدهم: کتاب‌های زبان فرانسه

۱۱ دقیقه

فصل بیست‌و‌پنجم: سوگ و افکار مسموم

۱۹ دقیقه

فصل سوم: آگاهی از ناپایداری

مریلین یالوم، تاریخدان و فعال فمینیست آمریکایی، تحصیلات خود را در دانشگاه‌های سوربن فرانسه و هاروارد تکمیل کرد. او یکی از اعضای هیئت علمی دانشگاه هاوایی نیز بود و علاوه بر آن در دانشگاه استنفورد نیز به تدریس می‌پرداخت. «تاریخ فرهنگی پستان»، «انقلاب فرانسه در تاریخ زنانه»، «تولد ملکه‌ی شطرنج»، «خواهران خونی» و «زایمان، مرگ و میر، ادبیات جنون» عناوین برخی از آثار منتشرشده‌ی او هستند. مریلین یالوم در سال 2019 و در سن 87 سالگی درگذشت.

در بخشی از کتاب صوتی مسئله‌ی مرگ و زندگی می‌شنویم

سرانجام مریلین در سال 2019 چشم از جهان فروبست و اروین یالوم در سوگ او نگارش این کتاب را به پایان رساند و آن را منتشر کرد. این کتاب صوتی از خلال روایت‌هایی از آخرین ماه‌های با هم بودن این زوج و اولین ماه‌های تنهایی اروین، دریچه‌ای نادر برای رویارویی با مرگ و کنار آمدن با از دست دادن معشوق به ما ارائه می‌دهد و مسائل جهان‌شمولی را همچون صمیمیت، عشق و اندوه واکاوی می‌کند.

۱۰ دقیقه

فصل سی‌و‌چهارم: یادگیری من ادامه دارد

اگر همین حالا به شما بگویند که شریک زندگی‌تان یا عزیزترین آدمی که می‌شناسید، تنها تا یک سال دیگر زنده است، چه خواهید کرد؟ اروین یالوم (Irvin D. Yalom) روان‌پزشک و نویسنده‌ی شهیر آمریکایی در چنین شرایطی، وقتی پزشک، بیماری کشنده‌ی همسرش را تشخیص داد و او زندگی مشترک 65 ساله‌شان را در سراشیبی پایان دید، تصمیم گرفت تجربیات خود را از این مواجهه‌ی مرگبار به رشته‌ی تحریر درآورد؛ روایت‌هایی که بعدتر در کتاب صوتی مسئله‌ی مرگ و زندگی (A Matter of Death and Life) چاپ شدند. اما چیزی که این کتاب را به اثری بی‌بدیل تبدیل می‌کند این است که اروین یالوم تنها نویسنده‌ی این کتاب نیست. بلکه همسرش مریلین یالوم (Marilyn Yalom) نیز تا زمان مرگ در نگارش این کتاب مشارکت داشته است.

۱۲ دقیقه

فصل بیستم: رویکرد روزهای آخر

۲۲ دقیقه

فصل یازدهم: شمارش معکوس فشرده تا پنج‌شنبه

۸ دقیقه

فصل بیست‌و‌چهارم: تنها در خانه

در ذهن بسیاری از ایرانیان نام اروین یالوم با کتاب «وقتی نیچه گریست» گره خورده است. این روان‌پزشک و نویسنده‌ی آمریکایی بیش از شش دهه است که در کرسی استادی دانشگاه استنفورد در حال تدریس است. او در سال 2002 موفق به دریافت جایزه‌ی انجمن روان‌پزشکی آمریکا شد. اروین یالوم تا کنون آثار داستانی و غیرداستانی بسیاری را منتشر کرده است که از میان آن‌ها می‌توان به عناوینی همچون «روان‌درمانی اگزیستانسیال»، «درمان شوپنهاور»، «هنر درمان»، «خیره به خورشید نگریستن» و «دروغگویی روی مبل» اشاره کرد.

اروین و مریلین یالوم در طول کتاب صوتی مسئله‌ی مرگ و زندگی مشاهده و مواجهه‌ی عمیق و تدریجی خود با این فقدان بزرگ را شرح می‌دهند. فقدانی که طی آن اروین شریک زندگی‌اش را از دست می‌دهد و مریلین تمام زندگی‌اش را. سفر آن‌ها دونفره آغاز می‌شود اما یک‌نفره پایان می‌یابد. سفری که در طول آن اروین و مریلین خود را برای مرحله‌ی جدیدی از زندگی آماده می‌کنند: مرلین خود را برای یک مرگ خوب، و اروین برای ادامه دادن زندگی بدون او. طبیعی است که در جای‌جای این کتاب صوتی، از خلال روایت آنچه در حال رخ دادن است، ایده‌های فلسفی و روان‌شناسی نویسندگان را نیز می‌شنویم. ایده‌هایی درباره‌ی چگونگی عشق ورزیدن و زندگی بدون پشیمانی.

شنیدن این کتاب صوتی پیشنهادی‌ست صمیمانه برای هر کسی که به دنبال تفکر و تعمق در باب مسائلی همچون مرگ، معنای زندگی، عشق، فقدان و اندوه است.

با اروین یالوم و مریلین یالوم بیشتر آشنا شویم

۷ دقیقه

فصل هجدهم: توهمی تسکین‌دهنده

۱۷ دقیقه

فصل دهم: خودکشی به کمک پزشک

۲۲ دقیقه

فصل چهارم: چرا نمی‌خواهیم به خانه‌ی سالمندان برویم؟

۹ دقیقه

فصل بیست‌و‌نهم: در انکار

قیمت نسخه صوتی


منبع: https://www.ketabrah.ir/%DA%A9%D8%AA%D8%A7%D8%A8-%D8%B5%D9%88%D8%AA%DB%8C-%D9%85%D8%B3%D8%A6%D9%84%D9%87-%D9%85%D8%B1%DA%AF-%D9%88-%D8%B2%D9%86%D8%AF%DA%AF%DB%8C/book/70830

۲۱ دقیقه

فصل بیست‌و‌سوم: زندگی کردن همچون فردی مستقل و تنها

هر چهارشنبه، ساعت‌ها کنار تخت مریلین در بیمارستان می‌نشینم، به امید آن که او راحت‌تر بتواند تزریق‌های شیمی‌درمانی را تحمل کند. در کمال تعجب و هزاران بار شکر، مریلین واکنش سریع شدیدی به تزریق نشان نمی‌داد و چهارشنبه‌های ما با آرامش می‌گذشت. هر هفته به محض رسیدن به بیمارستان، مریلین باید نمونه‌ی خون بدهد تا میزان دوز تزریق داروی شیمی‌درمانی آن جلسه تعیین شود. و ما باید حدود یک ساعت منتظر نتایج آزمایشگاه می‌ماندیم. سپس تزریق او را در یک اتاق خصوصی کوچک شروع می‌کنند و مریلین معمولاً بلافاصله به خواب می‌رود. من حدود چهار تا شش ساعت کنار تخت او می‌نشینم. روزنامه می‌خوانم، با لپتاپم ایمیل‌هایم را چک می‌کنم و در آیپدم رمان می‌خوانم. تس از خانواده‌ی دوربرویل اثر توماس هاردی چنان مرا جذب کرده است که ساعت‌ها به سرعت می‌گذرند. این چهارشنبه تصمیم دارم وقتی مریلین خواب است، از کتابخانه‌ی پزشکی لین دیدن کنم. امیدوارم بتوانم در آن جا برخی از شماره‌های اخیر مجلات روانپزشکی را بخوانم. چیزی که از درخواست آن احساس شرمندگی می‌کنم و برای مدت‌های زیادی است که انجام نداده‌ام.

فهرست مطالب کتاب صوتی

۳۳ دقیقه

فصل هفتم: یک بار دیگر خیره به خورشید

۱۵ دقیقه

فصل بیست‌و‌ششم: دنیایی غیرواقعی

۲۹ دقیقه

فصل شانزدهم: از مراقبت تسکینی تا مراقبت در هاسپس