معرفی و دانلود کتاب صوتی معمای اتاق شطرنج | پیر سینیاک | نشر ماه آوا

رمان معمای اتاق شطرنج، به نوعی ادای احترام به کتاب «معمای اتاق زرد» نوشته‌ی نویسنده‌ی مشهور فرانسوی گاستون لورو (Gaston Leroux) است. کتاب معمای اتاق زرد، یکی از اولین داستان‌های نوشته شده در ژانر جنایت در اتاق بسته به شمار می‌رود و پیر سینیاک به شکل هوشمندانه‌ای این داستان را منبع الهام خودش قرار داده است. طنز تلخ و اشاره‌های فراوان به کلیشه‌های داستان‌های جنایی و معمایی، خواندن و شنیدن این کتاب را بسیار لذت‌بخش کرده است.

ایگور روی صندلی‌اش با حالتی شکوه‌مندانه نشسته بود و یکی از همان مونولوگ‌های معروفش را ارائه می‌کرد. همیشه از اینکه بخش‌هایی از زندگی طولانی‌اش را برای سایرین تعریف کند، لذت زیادی می‌برد.


منبع: https://www.ketabrah.ir/%DA%A9%D8%AA%D8%A7%D8%A8-%D8%B5%D9%88%D8%AA%DB%8C-%D9%85%D8%B9%D9%85%D8%A7%DB%8C-%D8%A7%D8%AA%D8%A7%D9%82-%D8%B4%D8%B7%D8%B1%D9%86%D8%AC/book/77854

– ببین تالماس. مرگ خیلی به ما نزدیکه. من اصلاً نمی‌تونم این آدم‌های ابلهی که دوست دارن 110 یا 120 سال زندگی بکنن رو درک کنم. که چی بشه؟ خدا را شکر که وقتی ما به اندازه‌ی کافی زندگی کردیم، خود طبیعت دست به کار می‌شه و میاد سراغ‌مون. منم به همین زودی باید بمیرم. راستش از وقتی بچه بودم، می‌دونستم که مرگ من به خاطر کهولت سن اتفاق میوفته. خیلی خوب زندگی کردم و مطمئنم که خیلیا به زندگیم حسادت می‌کنن. من کلی سفر رفتم. از همون دوران نوجوونی، وقتی روی قایق‌های تجاری کار می‌کردم. بابام یه آدم فقیر بیچاره بود که نمی‌تونست خرج زندگی ما رو جور کنه. برای همینم من مجبور شده بودم خیلی زود کار کردن رو شروع کنم.

کتاب معمای اتاق شطرنج توسط انتشارات البرز و به ترجمه‌ی آریا نوری منتشر شده است. نسخه‌ی صوتی این کتاب را انتشارات ماه آوا و به گویندگی مرجان عابدینی تهیه کرده است.

در نکوداشت کتاب معمای اتاق شطرنج

  • پیر سینیاک (1928-2002) نویسنده‌ی فرانسوی داستان‌های جنایی و معمایی‌ست. این نویسنده در سال 1981 برنده‌ی جایزه‌ی Grand Prix de Littérature Policière شد که مهم‌ترین جایزه برای داستان‌های جنایی و پلیسی در کشور فرانسه است. از ویژگی‌های بارز نوشته‌های پیر سینیاک، طنز تلخ و سیاهی‌ست که او در آثارش از آن بهره می‌برد. یکی از نکات جالب درباره‌ی این نویسنده این است که جسد او تا یک ماه بعد از مرگ در آپارتمانش مانده بود و تنها زمانی که همسایگانش متوجه‌ی ناپدید شدن و همینطور بوی بدی که از خانه‌اش می‌آمد شدند، نیرو‌های آتش‌نشانی جسدش را پیدا کردند. پس از این، دست‌نوشته‌های پیر سینیاک توسط برادرش به قیمت ناچیزی به فروش رسیدند.

    در بخشی از کتاب صوتی معمای اتاق شطرنج می‌شنویم

    کتاب معمای اتاق شطرنج، یکی از مهم‌ترین آثار پیر سینیاک است. او در این کتاب که الهام گرفته از گاستون لورو است، با سبکی شیطنت‌آمیز، تصاویری از شخصیت‌هایش ارائه می‌کند و پیچش‌های داستانی متعددی را در برابر خواننده می‌گذارد (کلود شابرول، کارگردان و فیلم‌نامه‌نویس فرانسوی).

کتاب صوتی معمای اتاق شطرنج برای چه کسانی مناسب است؟

در کتاب صوتی معمای اتاق شطرنج، یک استاد بزرگ شطرنج به نام ایگور زاخاروویچ پودوروویف که هیچ فرزندی ندارد، 12 نفر از اعضای باشگاه شطرنجش را به خانه‌اش دعوت می‌کند تا تمامی ثروتش را به برنده‌ی این بازی‌ها بدهد. ایگور که دیگر فلج شده است، بازیکنان را به اتاق دربسته‌ای می‌فرستد و از طریق تلفن با آن‌ها بازی می‌کند. در ادامه، یکی از بازیکنان به نام فرانسوآ دزسات که شانس اول قهرمانی در این بازی‌هاست، به قتل می‌رسد. همسر سابق فرانسوآ مدت‌هاست که او را تعقیب می‌کرده است تا او را بکشد، اما آیا او قاتل فرانسوآست؟ او چگونه توانسته است دست به این قتل بزند؟

ژانر «جنایت در اتاق بسته (locked-room)» به داستان‌هایی جنایی اطلاق می‌شود که در آن قتل در شرایطی اتفاق می‌افتد که به نظر می‌رسد ممکن نبوده است که قاتل وارد محل جرم شود، مرتکب قتل شود و سپس بدون اینکه کسی بفهمد مکان را ترک کند. در کتاب‌ها و داستان‌هایی که در این ژانر نوشته می‌شوند، خواننده تشویق می‌شود قبل از انتهای داستان خود این معما را حل کند و داشتن پیچش‌های داستانی پیش‌بینی‌نشده از ویژگی‌های معمول این داستان‌ها هستند. کتاب صوتی معمای اتاق شطرنج (Le Mystère de la Sombre Zone) نوشته‌ی پیر سینیاک (Pierre Siniac) یکی از جذاب‌ترین داستان‌های نوشته شده در این ژانر است.

کتاب صوتی معمای اتاق شطرنج، رمانی جنایی و جذاب نوشته‌ی پیر سینیاک است. در این رمان که در ژانر «جنایت در اتاق بسته» دسته‌بندی می‌شود، یک استاد بزرگ شطرنج، 12 نفر را به خانه‌ی قصر مانندش دعوت می‌کند تا اموال و خانه‌اش را به برنده‌ی آن‌ها در بازی شطرنج بدهد. اما در میانه‌ی بازی‌ها، یکی از بازیکنان به قتل می‌رسد. چه کسی قاتل اوست؟ همسر سابقش؟ استاد بزرگ؟ دیگر بازیکنان؟

درباره‌ی کتاب صوتی معمای اتاق شطرنج

قلعه‌ی بی‌نظیری با طراحی گوتیک، تنها در چند کیلومتری لوزان کنار دریاچه‌ی لمان قرار داشت. درختزار صنوبری، قلعه را از جاده‌ی مورش جدا می‌کرد. وقت‌هایی که هوا صاف بود، می‌شد از داخل قلعه، بلندی‌های شابله، قله‌ی ممیس و اوش را دید. ایگور در چنین قصری بازی‌های خود را برگزار می‌کرد و باشگاه شطرنج آلسولی را راه‌اندازی کرده بود. کسانی که در این بازی‌های شرکت می‌کردند، فرانسوی‌ها، سوییسی‌ها و سفید‌ها بودند که ایگور را با لقب پیرمرد خطاب می‌کردند.

اگر به داستان‌های جنایی و معمایی علاقه‌مندید و به حل کردن معماهای پیچیده در داستان‌های جنایی علاقه دارید، شنیدن کتاب صوتی معمای اتاق شطرنج به شما توصیه می‌شود.

با پیر سینیاک بیشتر آشنا شویم

معرفی کتاب صوتی معمای اتاق شطرنج