معرفی و دانلود کتاب صوتی ملخک: بازی، زندگی، آرمانشهر | برنارد سوتس | شرکت توسعه محتوای لحن دیگر

ناکامی در رسیدن به جوابی برای سؤالاتمان موجب می‌شود که پرسش درمورد زندگی را بیهوده بدانیم و سعی کنیم باقی عمرمان را صرف گذراندن زندگی کنیم تا شناخت مفهوم آن. البته در این بین کتاب‌های قطور و پیچیده‌ی فلسفی هم بی‌تقصیر نیستند. چرا که مخاطب عام در مواجهه با آن‌ها نه‌تنها نکته‌‌ی مفیدی نمی‌آموزد، بلکه ممکن است از آموختن مباحث گوناگون نیز به‌تدریج ناامید شود. خب، اینجاست که قصه و داستان می‌توانند به کمکمان بیایند تا فلسفه را با عینک سرگرمی ببینیم و در‌عین‌حال، از سخت‌ترین مسائل فلسفی گره‌گشایی کنیم. کتاب «دنیای سوفی»، اثر یوستین گوردر از رمان‌های موفقی‌ست که ابزار داستانی را در خدمت آموزش‌های فلسفی به کار بسته. بااین‌حال، به مباحث تاریخی و یادآوری اصول اولیه‌ی مکاتب و رویکردهای متنوع فلسفی محدود مانده. حتی با وجود این کتاب هم جای خالی داستانی که اندیشیدن به سبک فلاسفه را بیاموزد، بسیار احساس می‌شود. البته برنارد سوتس (Bernard Suits) با نگارش کتاب صوتی ملخک: بازی، زندگی، آرمانشهر (The Grasshopper: Games, Life, and Utopia) سعی داشته این جای خالی را جبران کند و باید اعتراف کنیم که تا حد زیادی نیز موفق بوده است. با ملخ سربه‌هوای این کتاب همراه شوید تا گام‌به‌گام شیوه‌ی تفکر فلسفی را بیاموزید.

1 دقیقه

درباره‌ی پیوست‌ها

25 دقیقه

بخش هفت – بازی‌ها و پارادوکس

39 دقیقه

بخش سه – ساخت یک تعریف – قسمت اول

برنارد سوتس، نویسنده و فیلسوف مطرح آمریکایی، در سال 1925 در دیترویت میشیگان متولد شده. او که تحصیلات خود را در رشته‌ی فلسفه به پایان رسانده، در همین رشته نیز به استادی رسیده و در دانشگاه‌های آمریکا و کانادا مشغول به تدریس است. سوتس عمده‌ی شهرت خود را به سبب نوشتن کتاب ملخک به دست آورده. جالب است بدانید که این فیلسوف غالباً در زمینه‌ی فلسفه‌ی بازی‌ها و همچنین بازی کردن به تحقیق و تألیف و پژوهش پرداخته و ایده‌های خلاقانه‌ای را نیز در همین حوزه مطرح نموده که با استقبال خوانندگان عام و متخصصان فلسفه مواجه شده‌اند. برنارد سوتس در حال حاضر به تدریس در دانشگاه‌هایی از جمله ایلینویز، واترلو و… اشتغال دارد.

فهرست مطالب کتاب صوتی

13 دقیقه

بخش چهار – شوخی‌گیران، متقلبان و بازی‌خراب‌کنان

معرفی کتاب صوتی ملخک: بازی، زندگی، آرمانشهر

برنارد سوتس اما در کتاب صوتی ملخک: بازی، زندگی، آرمانشهر برداشتی کاملاً متفاوت از این قصه را به ما ارائه می‌دهد. این بار ملخک فرزانه‌ای‌ست که هر چند تمام زمان خود را به بازی کردن و خوشگذرانی اختصاص داده اما از این وضعیت هرگز پشیمان نخواهد شد. او اطمینان دارد روشی که برای زندگی پیش‌ گرفته، بهترین شیوه‌ی زندگی است حتی اگر به مرگ و نابودی‌اش منتهی شود. در حقیقت، نویسنده در این داستان فلسفی می‌کوشد تا پاسخی برای این پرسش بیابد که بهترین روش زیستن کدام است. آیا با روش خاص و یکسانی مواجهیم یا روش متغیری که بسته به معیارهای گوناگون، متنوع خواهد بود؟ از دیدگاه ملخک زندگی یعنی همان بازی و تنها هنگام بازی کردن است که در حال زندگی، آن هم به روش درست و ایده‌آل هستیم. اصولاً جز بازی چیز دیگری در این دنیا وجود ندارد. اگر بخواهیم می‌توانیم به فعالیت‌های مختلف روزانه عناوین متفاوتی مثل کار و درس بدهیم ولی در واقع همه‌ی این‌ها نوعی بازی هستند. اما سؤال اینجاست که خود بازی چیست؟

19 دقیقه

پیوست دو – ویتگنشتاین در چمنزار

مشخصات کتاب صوتی

سوتس تفسیر روشنگرانه‌ای از بازی‌ها ارائه می‌دهد و در گفت‌وگوهایی پویا نیز از آن دفاع می‌کند. تمثیل‌های سرگرم‌کننده‌ی او نیز درخور توجه است. (دیوید برایبروک)

 • پیش از شنیدن ماجراهای کتاب صوتی ملخک: بازی، زندگی، آرمانشهر ابتدا با بازیگران یا شخصیت‌های مختلف آن آشنا خواهید شد. این ویژگی موجب شده تا کتاب حاضر بی‌شباهت به نمایشنامه‌ای فلسفی نباشد. در سراسر کتاب نیز ترجمه‌ی روان و منسجم آرش فرزاد که متن کتاب را به نثر مستحکم رساله‌های افلاطونی نزدیک کرده، موجب می‌شود لذت شنیدن این کتاب گویا برایتان دوچندان شود. رگه‌های ظریفی از طنز نیز در این اثر شنیدنی حضور دارند و مطالعه‌ی آن را به نوعی بازی و سرگرمی تبدیل خواهند کرد. نشر بیدگل این اثر فلسفی را برای مخاطبان عام و متخصصان حوزه‌ی فلسفه به انتشار رسانده. نشر صوتی لحن دیگر نیز نسخه‌ی گویای آن را با صدای محمد میرحیدری در اختیارتان قرار داده است.

  نکوداشت‌های کتاب صوتی ملخک: بازی، زندگی، آرمانشهر

  • 27 دقیقه

   بخش سه – ساخت یک تعریف – قسمت دوم
 • چه روشی را می‌توان بهترین شیوه برای زندگی دانست؟ پرسشی که به اندازه‌ی هستی بشر قدمت دارد و قرار است موضوع اصلی کتاب صوتی ملخک: بازی، زندگی، آرمانشهر باشد. برنارد سوتس با نگارش این کتاب فلسفی و داستانی در کنار شما خواهد بود تا پاسخی درخور برای این پرسش بنیادین بیابید. «بازی» و فلسفه‌ی آن راهنمای شما برای رسیدن به پاسخی درخور و مناسب خواهد بود.

  درباره‌ی کتاب صوتی ملخک: بازی، زندگی، آرمانشهر

  21 دقیقه

  بخش نه – ضربه‌ی وارونه

  17 دقیقه

  بخش یک – مرگ ملخ

  کتاب ملخک: بازی، زندگی، آرمانشهر اثری شگفت‌انگیز است. از لحاظ فلسفی عمق بالایی دارد و درعین‌حال واقعاً خنده‌دار هم هست. این کتاب یکی از عمیق‌ترین و چالش‌برانگیزترین پرسش‌ها را درباره‌ی معنای زندگی مطرح می‌کند. شکل گفت‌وگو بین یک حشره و شاگردانش نیز قابل‌توجه است. (شلی کاگان)

  ‌کتاب صوتی ملخک: بازی، زندگی، آرمانشهر برای چه کسانی مناسب است؟

  10 دقیقه

  بخش هشت – کوهنوردی

  30 دقیقه

  بخش یازده – شرح حال بارتولومه درگ
  24 دقیقه

  بخش چهارده – رستاخیز

  در کتاب صوتی ملخک: بازی، زندگی، آرمانشهر شخصیت‌‌های جورواجوری حضور دارند که یا مخالف برابر بودن بازی و زندگی هستند، یا از این ایده حمایت می‌کنند. آن‌ها همان بازیکنانی هستند که در پیشبرد مباحث فلسفی کتاب و درک پیام نهفته در آن به کمکمان خواهند آمد. در کنار آن‌ها شاگرد شکاکی هم حضور دارد که مدام با پرسش‌های خود ملخک خردمند را به چالش می‌کشد و به نوعی، موضوعات مورد بحث را برایمان حلاجی می‌کند. دیالوگ‌ها و مکالمات ملخک و شاگردش بخش گسترده‌ای از کتاب را تشکیل می‌دهند و فرصتی را برای مخاطب فراهم می‌کنند که بازی کردن و زندگی را از زوایای گوناگون مورد تحلیل قرار دهد. البته این نکته از هنر داستان‌پردازی برنارد سوتس کم نمی‌کند، بلکه با قلم ماهرانه‌ی وی به‌خوبی در این اثر خودنمایی خواهد کرد.

  28 دقیقه

  بخش دوازده – بازی‌های باز

  از همان نخستین سال‌هایی که پا به این دنیا می‌گذاریم و سعی داریم به کمک زبان و تفکر، دنیای اطرافمان را بشناسیم، بدون اینکه حتی با مفهوم فلسفه آشنا شده باشیم، فلسفی اندیشیدن و فلسفه‌ورزی را به کار می‌بریم. پرسش‌های بنیادینی مانند اینکه زندگی چه معنایی دارد و تعریف دقیق از ماهیت انسان چیست، به اشکال گوناگونی به ذهنمان هجوم می‌آورند. اما رفته‌رفته که از دنیای کودکی وارد بزرگسالی می‌شویم، بدون اینکه به پاسخ نسبتاً جامعی برای پرسش‌هایمان برسیم، برای همیشه با آن‌ها خداحافظی می‌کنیم.

  این کتاب منحصربه‌فرد، هم از لحاظ فکری و هم از جنبه‌های ادبی مرا کاملاً مجذوب خود کرد. برنارد سوتس فلسفه را برایتان بسیار لذت‌بخش می‌کند. همچنین زندگی انسان را نیز درگیر خود خواهد کرد. (سایمون بلکبرن)

 • قیمت نسخه صوتی


 • منبع: https://www.ketabrah.ir/%DA%A9%D8%AA%D8%A7%D8%A8-%D8%B5%D9%88%D8%AA%DB%8C-%D9%85%D9%84%D8%AE%DA%A9-%D8%A8%D8%A7%D8%B2%DB%8C-%D8%B2%D9%86%D8%AF%DA%AF%DB%8C-%D8%A2%D8%B1%D9%85%D8%A7%D9%86%D8%B4%D9%87%D8%B1/book/76046

  33 دقیقه

  بخش شش – ایوان و عبدل

  13 دقیقه

  بخش دو – شاگردان

  46 دقیقه

  بخش ده – پیشه‌ی فوق‌العاده‌ی پرفیریو اسنیک

  41 دقیقه

  بخش سیزده – آماتورها، حرفه‌ای‌ها، و بازی‌هایی که آدم‌ها می‌کنند

  14 دقیقه

  بخش پنج – بازگشت به خانه از مسیر طولانی‌تر

  هسته‌ی اصلی داستان از حکایتی الهام گرفته که ایزوپ، فیلسوف یونانی قرن ششمِ پیش از میلاد مطرح کرده بود. در این حکایت با دو شخصیت مورچه و ملخ روبه‌روییم. مورچه نماد فرزانگی و دوراندیشی ‌‌‌‌‌‌‌‌‌بوده که با کار و تلاش فراوان، اندوخته‌ای برای روزهای سخت آینده فراهم می‌کند. در مقابل او نیز ملخک شخصیت بی‌فکر و بازیگوشی‌ست که تمام تابستان را به بازی و خوشی گذرانده، بدون اینکه ذره‌ای آذوقه برای روزهای سرد زمستان فراهم کند. به زودی روزهای سخت از راه می‌رسند و هر چقدر ملخک به مورچه اصرار می‌کند غذای اندکی را در اختیار او قرار بدهد، مورچه نمی‌پذیرد. بااین‌اوصاف، نابودی ملخ حتمی خواهد بود.

  علاقه‌مندان به آثار فلسفی می‌توانند با شنیدن کتاب صوتی ملخک، پیچیده‌ترین و البته بنیادی‌ترین مسائل فلسفی را در قالب و فرمی داستانی بشنوند.

  با برنارد سوتس بیشتر آشنا شویم

  46 دقیقه

  پیوست یک – ابله بر سر تپه

  42 دقیقه

  بخش پانزده – گره‌گشایی