معرفی و دانلود کتاب صوتی منطق الطیر | عطار نیشابوری | انتشارات کتاب نیستان

دوستداران شعر و ادبیات فارسی و عرفان اسلامی از شنیدن کتاب صوتی منطق الطیر لذت وافری خواهند برد.

عطار نیشابوری را بیشتر بشناسیم

در قصه‌ای که عطار با رندی و هنرمندی تمام آن را به تصویر کشیده، گروهی از پرندگان در سرتاسر دنیا گرد هم می‌آیند تا پادشاهی برای خود برگزینند. آن‌ها تابه‌حال هیچ فرمانروایی برای خود نداشته‌اند و نمی‌دانند او را از کجا باید بیابند. در این بین هدهد که نماد خرد و عقلانیت است، به مرغان می‌گوید که سیمرغ افسانه‌ای بهترین انتخاب شماست و باید او را پیدا کنید. از همین جاست که این سفر آغاز می‌شود و هر یک از پرندگان باید در این مسیر سخت و پررنج امتحانات مختلفی را پشت بگذارند تا بتوانند به مرحله بعدی بروند.

معرفی کتاب صوتی منطق الطیر

این بزرگمرد و ادیب گرانقدر ایرانی علاوه‌بر سرودن منظومه منطق الطیر، کتاب تذکره الاولیا را نیز از خود بر جای گذاشته است.

در بخشی از کتاب صوتی منطق الطیر می‌شنویم

بعد از آن مرغان دیگر سر به سر / عذرها گفتند مشتی بی‌خبر

هر یکی از جهل عذری نیز گفت / گر نگفت از صدر کز دهلیز گفت

گر بگویم عذر یک یک با تو باز / دار معذورم که می‌گردد دراز

هر کسی را بود عذری تنگ و لنگ / این چنین کس کی کند عنقا به چنگ

هرکه عنقا راست از جان خواستار / چنگ از جان باز دارد مردوار

هرکه را در آشیان سی دانه نیست / شاید از سیمرغ اگر دیوانه نیست

چون نداری دانه‌ای را حوصله / چون تو با سیمرغ باشی هم چله

چون تهی کردی به یک می پهلوان / دوستکانی چون خوری با پهلوان

چون نداری ذره‌ای را گنج و تاب / چون توانی جست گنج از آفتاب

چون شدی در قطره ناچیز و غرق / چون روی از پای دریا تا به فرق

زآنچ آن خودهست بویی نیست این / کار هر ناشسته رویی نیست این

جمله مرغان چو بشنیدند حال / سر به سر کردند از هدهد سؤال

کای سبق برده ز ما در ره بری / ختم کرده بهتری و مهتری

ما همه مشتی ضعیف و ناتوان / بی‌پر و بی‌بال و نه تن نه توان


منبع: https://www.ketabrah.ir/%DA%A9%D8%AA%D8%A7%D8%A8-%D8%B5%D9%88%D8%AA%DB%8C-%D9%85%D9%86%D8%B7%D9%82-%D8%A7%D9%84%D8%B7%DB%8C%D8%B1/book/69293

جزئیات زندگی محمد عطار نیشابوری به گفته محمدرضا شفیعی کدکنی در هاله‌ای از ابهام است و اطلاعات زیاد و دقیقی در دست ما نیست. با این حال می‌دانیم که پیشه‌ی او داروسازی و درمان بیماران بوده و چندان به خانقاه‌ها و مجالس شیوخ تصوف علاقه نداشته است.

شیخ عطار نیشابوری از مشهورترین و نیک‌نام‌ترین عارفان و شاعران ایران است که در سال 540 هجری قمری (اواخر سده ششم) در شهر نیشابور متولد شد و در دورانی که مغولان به ایران حمله کردند، به دست آن‌ها به قتل رسید که زمان آن را حدود سال 618 هجری قمری (آغاز سده هفتم) دانسته‌اند.

دوستداران ادبیات کهن پارسی حتما با منظومه منطق الطیر (The Conference of the Birds) آشنا هستند. اثری ماندگار از فریدالدین ابوحامد محمد عطار نیشابوری (Attar of Nishapur) که در قرن ششم هجری قمری سروده شده است که ابیات این مثنوی را معمولا بین چهارهزار و سیصد تا چهارهزار ششصد بیت تخمین زده‌اند.

عطار نیشابوری در کتاب صوتی منطق الطیر، راه خودشناسی و طی کردن هفت شهر عشق را در قالب داستانی تمثیلی به شما نشان می‌دهد. منظومه‌ای عرفانی که در دل خود رازهای بسیاری دارد و یکی از مهم‌ترین متون کهن ادبیات پارسی‌ست.

درباره کتاب صوتی منطق الطیر

این منظومه که به نام مقامات الطیور نیز شهرت دارد، از برجسته‌ترین آثار در عرفان اسلامی محسوب می‌شود که هفت وادی عرفان یا همان هفت شهر عشق را در قالب داستانی تمثیلی شرح داده است. هفت مرحله‌ای که به ترتیب شامل: طلب، عشق، معرفت، استغنا، توحید، حیرت، فقر و فنا می‌شود.

عطار نیشابوری با استادی تمام توانسته هر یک از پرندگان را نماد و سمبل یکی از وجوه نفسانیت و ضعف‌های انسانی معرفی کند که در هر وادی تعدادی از آن‌ها حذف می‌شوند و در آخر مرغانی می‌مانند که توانسته‌اند سیروسلوک حقیقی را تجربه کنند و دل از مادیات و بندهای این دنیا بکنند. درنهایت پایان این ماجرای عجیب و عارفانه چیزی جز رسیدن به مقصود حقیقی نیست که در اینجا همان سیمرغ افسانه‌ی است که به عنوان نماد توحید و فنا فی‌الله معرفی می‌شود.

کتاب صوتی منطق الطیر به چه کسانی پیشنهاد می‌شود؟