معرفی و دانلود کتاب صوتی مکتب در فرایند تکامل: نظری بر تطور مبانی فکری تشیع در سه قرن نخستین | سید حسین مدرسی طباطبایی

شنیدن این اثر صوتی برای تمام دنبال‌کنندگان مباحث تاریخ تشیع و علاقه‌مندان این مبحث سودبخش خواهد بود.

با سید حسین مدرسی طباطبایی بیشتر آشنا شویم

او مجتهد، نویسنده، شیعه‌پژوه و استاد دانشگاه است. سید حسین مدرسی طباطبایی (متولد 1320) پس از سال‌ها تحصیل در حوزه علمیه به تاریخ 1355 برای ادامه‌ی مطالعاتش به انگلیس رفت. او دکتری خود را در دانشگاه آکسفورد کسب کرد و با پایان دوره‌ی آموزشی برای تدریس به دانشگاه پرینستون آمریکا پیوست. مدرسی تا امروز مقیم آنجا و صاحب کرسی تدریس آنجاست، علاوه بر این با دانشگاه‌های درجه اولی مانند کلمبیا، یوسی‌ال‌ای (UCLA)، ییل و هاروارد نیز همکاری می‌کند.

کتاب صوتی مکتب در فرایند تکامل شرح اندیشه‌های نویسنده در باب تاریخ تشیع است. او که سال‌ها در اروپا و آمریکا به تحصیل پرداخته به‌خوبی شبهات مطرح شده را می‌شناخت و همچنین از خلأهای این حوزه آگاه بود. سید حسین مدرسی طباطبایی با تکیه بر تجارب منحصربه‌فرد خود، اثر پیش‌رو را در سال 1371 و به زبان انگلیسی به تحریر درآورد. «بخش اول:‌ حقوق و مسئولیت‌ها» از دگرگونی مفهوم امامت در ابعاد سیاسی-اجتماعی سخن می‌گوید. «بخش دوم: غلو، تقصیر و راه میانه» بر بُعد معنوی-علمی تمرکز دارد. «بخش سوم: بحران رهبری و نقش راویان حدیث» و «بخش چهارم: مناظرات کلامی و نقش متکلمان» نیز تحولات جامعه‌ی مسلمین معاصر ائمه و نگرششان نسبت به امام زمان خود را بررسی می‌کند.

این چهره‌ی برجسته تشیع علم فقه را از بزرگانی مانند محمد محمدی گیلانی، فاضل لنکرانی، یوسف صانعی، مرتضی مطهری، سید محمد محقق داماد و مرتضی حائری آموخته است. سید حسین مدرسی طباطبایی (Hossein Modarressi) پس از ترک ایران به انتشار نتایج تحقیقاتش در وطن پرداخت و درنهایت تاریخ تشیع و حقوق اسلامی را به‌عنوان حوزه‌های اصلی آثارش برگزید. «زمین در فقه اسلامی»، «میراث مکتوب شیعه از سه قرن نخستین هجری» و «مکتب در فرآیند تکامل» دربرگیرنده‌ی تحقیقات وی هستند که عنوان آخر بیشتری شهرت را برای وی به همراه داشت.

در بخشی از کتاب صوتی مکتب در فرایند تکامل می‌شنویم

تشیع چگونه از جمعی از دوستداران امام علی (ع) به مذهبی ساختارمند تبدیل شد؟ کتاب صوتی مکتب در فرایند تکامل سعی دارد به این سوال مغفول‌مانده پاسخ دهد. سید حسین مدرسی طباطبایی با نگاهی متفاوت به سیر تحول جامعه مسلمان در طول تاریخ می‌پردازد تا در مقابله با حملات همه‌جانبه دشمنان شیعه، قوای علمی لازم را دراختیار داشته باشیم.

درباره‌ی کتاب صوتی مکتب در فرایند تکامل

مجموعه چهار بخش کتاب به همراه ضمائم (این قسمت توسط هادی قابل جامی ترجمه شده) اثری بحث‌برانگیز را تشکیل می‌دهند که واکنش‌های متنوعی را برانگیخت. این اثر که با ترجمه‌ی هاشم ایزدپناه و توسط انتشارات کویر در 1386 به چاپ رسید نقدها و یادداشت‌های بسیاری از فقها دریافت کرد. حال نسخه‌ی گویای این کتاب جنجال‌برانگیز به همت نشر صوتی آوانامه در اختیار شماست تا با نگاهی متفاوت تحولات مکتب تشیع در فرایند تکامل را درک کنید.

کتاب صوتی مکتب در فرایند تکامل مناسب چه کسانی است؟

در این موارد مردم حکم واقعی مساله یا مورد را از ناحیه مقدسه استفسار می‌کردند. به‌غیر از این، شیعیان حقوق مالی خود اعم از زکات و صدقات و درآمد موقوفات مربوط به ائمه و هدایا را نیز به آن آستان مقدس ارسال می‌داشتند. این وضعیت در چند دهه پایانی دوره حضور امام تا آغاز غیبت صغری دست نخورده باقی ماند. دیگر، شیعیان از امام انتظار قیام در برابر خلافت جائر و تلاش در راه استقرار حکومت حق را نداشتند. خلفا با قدرت بر کار مسلط بودند و امکان چنین اموری وجود نداشت.


منبع: https://www.ketabrah.ir/%DA%A9%D8%AA%D8%A7%D8%A8-%D8%B5%D9%88%D8%AA%DB%8C-%D9%85%DA%A9%D8%AA%D8%A8-%D8%AF%D8%B1-%D9%81%D8%B1%D8%A7%DB%8C%D9%86%D8%AF-%D8%AA%DA%A9%D8%A7%D9%85%D9%84/book/74036

جامعه شیعه در این تاریخ، پس از گذشت یکصد سال از زمانی که راه خود را از شاخه‌های دیگر جامعه اسلامی جا کرده بود، به خوبی از نظر اصول نظری و نهادهای اجتماعی به شکل یک جامعه استقرار یافته و مشخص درامده بود، بخش بزرگی از معارف کلامی و فقهی که به شکل روایان از امام باقر و امام صادق – و در درجه کمتری از امام کاظم – در کتاب‌ها و مجموعه‌ها به وسیله دانشمندان شیعه مدون شده بود جامعه شیعه را از نظر علمی خودکفا می‌ساخت مگر در موارد نادری که مساله مستحدثه‌ای پیش می‌آمد یا در اخبار و روایات نقل شده از ائمه پیشین تعارض یا در تفسیر آن‌ها میان دانشمندان اختلافی حاصل می‌شد.

سید حسین مدرسی طباطبایی با مشاهده تلاش‌های بدخواهان امت اسلامی و ملت ایران بر آن شد چگونگی تحول شیعه از دوستداران آل علی (ع) به مذهبی سازمان‌یافته را بررسی کند. این واقعیت که تشیع گرد محور امیرالمومنین شکل گرفته بر کسی پنهان نیست، اما آنچه کمتر مورد بررسی قرار می‌گیرد سیر وقایعی است که پس از آن حضرت در میان مسلمانان اتفاق افتاده. بیشتر منابع از ذکر روایات و مطالب ذکر شده در کتاب‌های دینی فراتر نمی‌روند درحالی که شیعه‌ی امروز، برای مقابله با حمله‌ی همه‌جانبه‌ی بدخواهان به دانشی ژرف‌تر و گسترده‌تر نیاز دارد.

معرفی کتاب صوتی مکتب در فرایند تکامل: نظری بر تطور مبانی فکری تشیع در سه قرن نخستین

پیروزی انقلاب اسلامی در سال 1358 موج تحول بزرگی در منطقه به راه انداخت. ملت‌های بسیاری با امید ناشی از موفقیت مبارزین ایرانی علیه ظلم حاکمین و پایمال شدن ارزش‌های معنوی-مذهبی برپا خاستند. سردمداران فساد و استبداد که منافع خود را در خطر دیدند، برای مقابله با موج حق‌خواهی تصمیم گرفتند این جریان را از منبع آن یعنی انقلاب اسلامی مسدود کنند. یکی از جبهه‌‌های نبردی که هوشمندانه توسط دشمن انتخاب شد ایجاد شکاف میان اهل تشیع و تسنن بود، موضوعی حیاتی که در قلب کتاب صوتی مکتب در فرایند تکامل (Crisis and Consolidation in the Formative Period of Shiite Islam) قرار دارد.