معرفی و دانلود کتاب صوتی نقطه مطلوب: لذت‌های رنج و جستجوی معنا | پل بلوم | انتشارات اندیشه آگاه

کتاب صوتی نقطه‌ی مطلوب را اندیشه آگاه با صدای علیرضا مبین و براساس ترجمه‌ای از دکتر میلاد سبزه‌آرای لنگرودی منتشر کرده است. نسخه‌ی متنی این کتاب هم توسط همین انتشارات به چاپ رسیده است.

نکوداشت‌های کتاب صوتی نقطه‌ی مطلوب

 • یک تحقیق علمی جالب توجه در باب اینکه چرا رنج (و بی.دی.اس.ام به‌عنوان قله‌ی آن) در خیلی از موارد به رضایت خاطر منتهی می‌شود. آثار پل بلوم چنان سبک لذت‌بخشی دارند که محال است آن‌ها را دوست نداشته باشید. (گاردین)

کتاب صوتی نقطه‌ی مطلوب برای چه کسانی مناسب است؟

هرکسی ذائقه‌ی خاص خود را درباره‌ی تجربیات آزاردهنده دارد. من خودم از تماشای برخی سریال‌های تلویزیونی مانند سوپرانوز، بریکینگ بد و بازی تاج‌وتخت لذت می‌برم. همه‌ی این سریال‌ها خشن بودند؛ همراه با تجاوز، قتل و شکنجه و شامل انواع صحنه‌های رنج و قفدان هستند. اما کنترل مرا تحت‌اختیار خود دارند و من شرط می‌بندم که چیزی مشابه، شاید غم به‌جای خشونت، نقطه‌ی مطلوب شما را مورد هدف قرار می‌دهد و رگ خواب شما را در دست دارد. اینکه چه نوع خاصی از رنج را بر خود روا می‌داریم و می‌خواهیم شدتش چقدر باشد از فردی به فرد دیگر متفاوت است… درحالیکه بین افراد مختلف، تفاوت‌های جالبی در این خصوص وجود دارد، اما هیچ‌کس از تطمیع و اغوای رنج در امان نیست.


منبع: https://www.ketabrah.ir/%DA%A9%D8%AA%D8%A7%D8%A8-%D8%B5%D9%88%D8%AA%DB%8C-%D9%86%D9%82%D8%B7%D9%87-%D9%85%D8%B7%D9%84%D9%88%D8%A8/book/76884

این کتاب شما را به چالش بررسی مجدد تصورتان از زندگی خوب دعوت می‌کند. پل بلوم با نثری روان و دیدگاهی دقیق، یک تئوری جذاب را مطرح می‌کند: رنج و درد از مقتضیات شادی هستند. کتاب نقطه‌ی مطلوب پادزهری شفابخش در برابر تمام زهرهایی است که تحت عنوان مثبت‌اندیشی به خورد ما می‌دهند. (آدام گرانت، نویسنده‌ی کتاب پرفروش دوباره فکر کن)

 • کتاب صوتی نقطه‌ی مطلوب، ذهن ما را هوشمندتر از این‌ها می‌داند که مدام با باورهای غلطی که موجب بدبختی می‌شوند، انباشته شود. احساسات منفی کارکردهای خود را دارند. یک تجربه‌ی سخت و غم‌انگیز می‌تواند موجب شود که ما قوی‌تر بشویم و در آینده لذت و پاداش بیشتری دریافت کنیم. به همین صورت تلخی‌ها نیز می‌توانند زندگی ما را ارزشمندتر کنند. ذهن ما با استقبال از سختی‌ها یک گام به پس می‌رود تا در آینده با بالابردن تجربه‌ی لذت یک گام و بلکه چند گام به پیش بگذارد. درواقع انسان، گونه‌ای منحصربه‌فرد با تمایلات مازوخیستی است که از این طریق امکان تجربه‌ی لذت‌هایی فراتر از همه‌ی موجودات را دارد.

  هر نوع تمایلی به رنج کشیدن و تجربه کردن درد را نمی‌توان به‌راحتی مازوخیسم نامید و انگ ناهنجاری و بیماری به آن زد. انسان‌های نرمال هم گاهی به دلایلی، از تجربیات دردناک لذت می‌برند. پل بلوم (Paul Bloom) در کتاب صوتی نقطه‌ی مطلوب (The Sweet Spot) به ما نشان می‌دهد که این دلایل تا چه حد هوشمندانه و منطقی هستند.

  دکتر پل بلوم، از روان‌شناسان مشهور کانادایی – آمریکایی است. او سال 1963 در مونترال متولد شد. پل بلوم استاد روان‌شناسی دانشگاه ییل و تورنتو و فارغ‌التحصیل رشته‌ی روان‌شناسی شناختی از دانشگاه ام.آی.تی و مک‌گیل است. روان‌شناسی اخلاق، هویت و لذت از حوزه‌های تخصصی کار او هستند. مقالات او در نشریه‌هایی مثل ساینس، نیچر، نیویورک تایمز و نیویورکر منتشر می‌شوند. او برای تحقیقاتش جوایز مختلفی دریافت کرده و مقام‌های افتخاری زیادی از دانشگاه‌های معتبر جهان دریافت کرده است. تحقیقات او در زمینه‌ی بررسی درک کودکان و بزرگ‌سالان از جهان طبیعی و اجتماعی، با تمرکز بر زبان، اخلاق، مذهب، داستان و هنر است.

  چندسالی می‌شود که بازار تولیدات علمی و فرهنگی از کتاب‌ها و سخنرانی‌های چگونه موفق شویم و رویکردهای انگیزشی، اشباع شده است. رویکردهایی که هر نوع رنج کشیدنی را به باورهای ذهنی غلط ما مربوط می‌دانند و راهکارهایی را ارائه می‌دهند که به کمک آن‌ها از دست تمام این موانع موفقیت خلاص شویم. اما نگاه پل بلوم به‌عنوان یک متخصص در حوزه‌ی روان‌شناسی و کارکردهای ذهن انسان، مغایر با این برداشت است. کتاب صوتی نقطه‌ی مطلوب، رنج و درد را نه‌تنها مانع پیشرفت انسان نمی‌داند، بلکه آن را راهی برای ارتقا و تعالی او می‌داند.

  «علیه همدلی» و «مدیریت عصبانیت» از دیگر کتاب‌های منتشرشده‌ی پل بلوم هستند.

  در بخشی از کتاب صوتی نقطه مطلوب: لذت‌های رنج و جستجوی معنا می‌شنویم

  اگر شما هم ازجمله افرادی هستید که از محتوا و پیام‌های کلیشه‌ای کتاب‌های مثبت‌اندیشی و برنامه‌های انگیزشی فراری هستید، بدون شک از شنیدن کتاب صوتی نقطه‌ی مطلوب لذت خواهید برد. این کتاب به تمام علاقه‌مندان مباحث روان‌شناسی توصیه می‌شود.

  با پل بلوم بیشتر آشنا شویم

  چرا گاهی از اینکه خودمان را در موقعیتی ناراحت‌کننده یا دردناک قرار بدهیم لذت می‌بریم؟ پل بلوم در کتاب صوتی نقطه مطلوب شما را با سؤالاتی از این دست به چالش می‌کشد. اگر تابه‌حال تصور می‌کردید که همه‌ی انسان‌ها به‌دنبال تجربه کردن میزان هرچه‌بیشتری از لذت هستند، با گوش سپردن به این کتاب صوتی نظرتان تغییر خواهد کرد. نقطه‌ی مطلوب در سال 2021 به‌عنوان کتاب برگزیده‌ی رفتارشناسان انتخاب شده است.

  درباره‌ی کتاب صوتی نقطه‌ی مطلوب

  در کتاب صوتی نقطه‌ی مطلوب، نکته‌ی مهم از نظر پل بلوم این است که یاد بگیریم رنج‌ها را بپذیریم و به این طریق کمترین میزان آسیب را از آن‌ها ببینیم؛ نه اینکه به‌صورت کامل آن‌ها را انکار کنیم و در پی حذف کردنشان از زندگی خود باشیم. در غیر این صورت ما دو دروغ را باور کرده‌ایم. اول اینکه، می‌توان در جهانی زندگی کرد که درد و رنج وجود ندارد و دوم اینکه، این سختی‌ها صرفاً به زندگی ما آسیب وارد می‌کنند.

  استعداد منحصربه‌فرد پل بلوم به او اجازه می‌دهد که دست روی نقاط متناقض سرشت انسان بگذارد و با توضیحات عمیق و مناسبش آن‌ها را حل کند. (استیون پینکر، استاد روان‌شناسی دانشگاه هاروارد)

 • معرفی کتاب صوتی نقطه مطلوب: لذت‌های رنج و جستجوی معنا