معرفی و دانلود کتاب صوتی نورثنگر ابی | جین آستن | آوانامه

اثری از گونه‌ی ادبیات بلوغ و در ژانر داستان گوتیک. کتاب صوتی نورثنگر ابی با قهرمان سرکوب‌ناپذیر و بازی‌های ادبی بازیگوشانه، جوان‌ترین و خوش‌بینانه‌ترین رمان جین آستن است. او در این کتاب ماجرای کاترین مورلندِ جوان را روایت می‌کند که اولین تجربه‌هایش از مواجهه با جامعه او را در بطن داستان عاشقانه‌ای شورانگیز قرار می‌دهد و در عین حال با حقایق تلخ زندگی آشنایش می‌سازد.

درباره‌ی کتاب صوتی نورثنگر ابی

کتاب صوتی نورثنگر ابی خود نیز در شمار رمان‌های گوتیک قرار دارد و جین آستن در آن با طنز منحصربه‌فرد خود به روایت داستان زندگی کاترین می‌پردازد؛ دختری سبک‌سر که نیتی خیر دارد و با همه‌چیز به دیده‌ی خوش‌بینی می‌نگرد، اما در طول کتاب در موقعیت‌های مختلفی قرار می‌گیرد که با عبور از آن‌ها به درک بهتری از خود و جهان پیرامونش دست پیدا می‌کند.

کاترین مورلند، شخصیت اصلی کتاب صوتی نورثنگر ابی (Northanger Abbey) نوجوانی هفده‌ساله است که هنوز سرد و گرم روزگار را نچشیده است اما خیال‌های بلندبالایی در سر دارد. علاقه‌ی او به رمان‌های گوتیک و تخیّل بی‌قید و بندش، گاهی تفسیر و تحلیل کاترین را از واقعیت جهان مخدوش و منحرف می‌کند.

– راست می‌گی؟ عجب. متأسفم. ولی من واقعاً فکر می‌کردم به‌موقع می‌رسم. تازه ساعت یکه. نکنه تو زود اومده باشی؟

در سال 1968 برای نخستین بار از این رمان در سینما اقتباس شد و لولا هررا و آلیشیا هرمیدا در آن به ایفای نقش پرداختند. پس از آن و در سال‌های 1987، 2007، 2009 نیز کارگردانان دیگری ماجراهای این رمان را به روی پرده‌ی نقره‌ای بردند. فیلم مستقل «یاقوت در بهشت» محصول سال 1993 با بازی اشلی جاد نیز از داستان این کتاب صوتی نورثنگر ابی الهام گرفته شده است.

کتاب صوتی نورثنگر ابی برای چه کسانی مناسب است؟

اگر به ادبیات کلاسیک انگلستان علاقه‌مند هستید، شنیدن این کتاب صوتی را به هیچ وجه از دست ندهید.

با جین آستن بیشتر آشنا شویم

این گفت‌وگو که بعد از هشت نه روز آشنایی، یک روز صبح در سالن آب بین دو دوست درگرفت، نمونه‌ای است از صمیمت بسیار زیاد آن‌ها. نمونه‌ای از باریک‌بینی، ملاحظه و احتیاط، فکرهای بکر و ذوق و سلیقه‌ی ادبی‌ای که نشان می‌داد دوستی و علاقه‌شان چقدر معقول و مقبول است. قرار گذاشته بودند. ایزابلا که تقریباً پنج دقیقه زودتر از دوستش رسیده بود، تا کاترین به طرفش آمد، خیلی طبیعی به او گفت: «عزیز من! چرا اینقدر دیر کردی؟ یه قرنه منتظرم.»

خانواده‌ی آلن، از همسایگان ثروتمند کاترین، از او دعوت می‌کنند تا به شهر باث سفری داشته باشد و در جشنواره‌های زمستانه‌ی رقص و تئاتر شرکت کند. این سفر پر فراز و نشیب اتفاقات گوناگونی را در طول داستان رقم می‌زند و دیری نمی‌گذرد که کاترین در آنجا با مرد جوانی به‌نام هنری آشنا می‌شود. مردی که نقش مهم و تأییدکننده‌ای در ادامه‌ی رمان ایفا می‌کند. در همین حین است که علاقه‌ی بی‌اندازه‌ی کاترین به رمان‌های گوتیک و شخصیت‌های تشنه به خون، او را به‌سوی کشف رازی هولناک در محل اقامتش رهنمون می‌سازد. آیا پای جنایتی بزرگ در میان است؟

– اوه! حداقل ده قرن! مطمئنم حکه نیم ساعته اینجا هستم. خب! حالا بیا بریم بشینیم اون‌طرف سالن و خوش باشیم. صدتا مطلب هست که باید به تو بگم. اول از همه این که خیلی نگران بودم امروز بارون بیاد. درست همون موقعی که می‌خواستم راه بیفتم. انگار رگبار در پیش بود. اون‌وقت به دردسر می‌افتادم. می‌دونی، قشنگ‌ترین کلاهی رو که فکرشو بکنی دیدم. همین الان توی ویترین مغازه‌ای در میلسم استریت. خیلی شبیه کلاه تو، فقط روبان‌هاش به‌جای سبز، قرمز و پرتقالی بود.


منبع: https://www.ketabrah.ir/%DA%A9%D8%AA%D8%A7%D8%A8-%D8%B5%D9%88%D8%AA%DB%8C-%D9%86%D9%88%D8%B1%D8%AB%D9%86%DA%AF%D8%B1-%D8%A7%D8%A8%DB%8C/book/73352

معرفی کتاب صوتی نورثنگر ابی

همان‌طور که جین آستن در اغلب آثار خود به سراغ موضوعاتی پیرامون جامعه، رفتارهای انسانی و اخلاقیات مطرح می‌رود، در این رمان نیز به این دست مفاهیم پرداخته می‌شود. عشق، ازدواج، جامعه‌ی فرادست و ارزشمندی زمان، از دیگر درون‌مایه‌هایی هستند که نویسنده خط داستانی خود را از میان آن‌ها عبور می‌دهد. ترجمه‌ی رضا رضایی را از این رمان با صدای سحر بیرانوند و مهبد قناعت‌پیشه می‌شنوید. این کتاب شنیدنی به همت نشر صوتی آوانامه و نشر نی تهیه و منتشر شده است.

اقتباس سینمایی از کتاب صوتی نورثنگر ابی

جین آستن (Jane Austen) نویسنده‌ی مشهور انگلیسی به سال 1775 در شهر همپشر متولد شد. او نویسندگی را از سنین پایین شروع کرد و در همان دوران جوانی با خلق رمان‌های درخشانی چون «غرور و تعصب»، «اما» و «منسفیلد پارک» میراثی حیرت‌انگیز در عرصه‌ی فرهنگ و ادب از خود به جا گذاشت؛ میراثی که با دو رمان ارزشمند دیگرش به نام‌های «نورثنگر ابی» و «ترغیب» که پس از مرگ نویسنده در سال 1818 به چاپ رسیدند، غنی‌تر نیز شد. طنز ظریف، شخصیت‌پردازی استادانه و نگاه همدلانه به دغدغه‌های عاطفی انسان، سه ویژگی مشهود در تمام آثار جین آستن بزرگ است.

در بخشی از کتاب صوتی نورثنگر ابی می‌شنویم