معرفی و دانلود کتاب صوتی همه چیز درباره خانه: به انضمام جستاری در باب دوگانه منزل و خانه | مایکل الن فاکس

اما گاهی اوقات یادآوری‌هایی که انجام می‌دهیم، با روشن‌تر شدن یا کامل‌تر شدن در طول زمان از فریب نجات‌مان هم می‌دهد. این اتفاق زمانی می‌افتد که موارد سرکوب شده یا یادآوری نشده بعدا از نو بالا می‌آیند و ظاهر می‌شوند؛ خواه به شکل خودانگیخته، خواه با سعی و تلاش عامدانه و این واقعه می‌تواند موجب برانگیختن احساساتی علاوه‌ بر یا به جای احساساتی که پیش‌تر داشته‌ایم، بشود. از این رو چنین به نظر می‌رسد که عمل یادآوری خانه ممکن است دوره به دوره، هم از حیث محتوا و هم از حیث تأثیر تغییر یابد.


منبع: https://www.ketabrah.ir/%DA%A9%D8%AA%D8%A7%D8%A8-%D8%B5%D9%88%D8%AA%DB%8C-%D9%87%D9%85%D9%87-%DA%86%DB%8C%D8%B2-%D8%AF%D8%B1%D8%A8%D8%A7%D8%B1%D9%87-%D8%AE%D8%A7%D9%86%D9%87/book/69242

کتاب همه چیز درباره خانه (Home: A Very Short Introduction) که حاصل تلاش و مطالعهٔ مایکل الن فاکس است، رویکردهای گوناگون درباره مفهوم خانه را بررسی و جمع‌آوری کرده است. به‌علاوه، نویسنده از علوم مختلفی همچون فلسفه، هنر، ادبیات، جامعه‌شناسی، سیاست و طراحی شهری استفاده کرده تا اثری درخور توجه ارائه دهد. علاوه‌ بر این، به کتاب حاضر جستاری از جوزف ریکورت در باب تفاوت‌های «خانه» و «منزل» نیز ضمیمه شده است که مطالب جالبی را توضیح می‌دهد.

امروز نیز در کشور خود ما، ایران نیز خانه داشتن یا خانه نداشتن به مسئله‌ای مهم بدل شده است. چه در سطح داخلی که به خاطر گرانی‌ها بسیاری از مردم توان خرید خانهٔ موردعلاقه خود را ندارند و چه در سطح کلان‌تر که مهاجرت‌های پی‌درپی باعث شده تا گسستی میان آدم‌ها و سرزمین‌شان به وجود بیاید. در چنین شرایطی بی‌خانمانی، سرگشتگی، بی‌جاشدگی (آوارگی) و بی‌تعلقی از جمله احساسات و ادراکاتی هستند که افراد می‌توانند آن را در درون خود بیابند. به همین خاطر اندیشیدن درباره چیستی و چرایی خانه می‌تواند بسیاری از پرسش‌های ذهنی ما را پاسخ دهد.

حتماً این جمله مشهور را شنیده‌اید که می‌گوید: «هیچ‌جا خانه‌ی خود آدم نمی‌شود!». عبارتی ساده اما عمیق که از دل فرهنگ عامه بیرون آمده و به خوبی اهمیت و جایگاه خاص خانه را برای انسان‌ها نشان می‌دهد. درواقع، در جوامع گوناگون افکار و احساسات در مورد مفهوم خانه، تقریباً یکسان است و همگی به هویت و تعلق داشتن به جایی تعبیر می‌شود. اما با تغییرات سریع جهان در جنبه‌های مختلف، بسیاری از ارزش‌ها و مفاهیم نیز درحال تحول هستند. جنگ‌ها، بحران‌های زیست‌محیطی و اقتصادی و بسیاری از معضلات اجتماعی در کشورهای گوناگون باعث شده تا جمعیتی از آدم‌ها مدام در حال حرکت باشند و برای یافتن فرصت‌ها و شرایط زندگی بهتر فرار یا مهاجرت کنند. در چنین شرایطی مفهوم خانه بسیار پرسش‌برانگیز و مهم می‌شود.

می‌توان گفت که خانه کودکی شما، مثل هر چیز دیگر متعلق به بخش‌های قدیمی‌تر زندگی‌تان، درست همان است که شما اکنون به یادش می‌آورید نه کمتر، نه بیشتر. اما آیا این واقعاً همه داستان است؟ اولاً ممکن است سیلی از عواطف و احساسات با خاطرات شما از خانه گره خورده باشد، ثانیاً یاد و حافظه کاملا مستعد اعوجاج و از هم پاشیدن است. به اصطلاح، بعید نیست که فریب‌مان بدهد.

چند لحظه‌ای به مفهوم خانه فکر کنید، چه چیزی در ذهن‌تان نقش می‌بندد؟ مایکل الن فاکس در کتاب صوتی همه چیز درباره خانه، درباره معنای پیچیده‌ی خانه در فرهنگ‌ها و جوامع انسانی توضیح می‌دهد و از نقش اساسی آن در شکل‌دهی زندگی تک‌تک انسان‌ها سخن می‌گوید.

درباره کتاب صوتی همه چیز درباره خانه

در انتها باید گفت که خانه با تمام ماجراهای خود، علاوه‌بر داشتن ماهیت و حضوری فیزیکی و مادی، معنایی معنوی نیز در درون خود دارد. معنایی که با شنیدن نامش چیزهایی از قبیل خاطره‌ها، مرگ‌ها، شادی‌ها، دورهمی‌ها و تنهایی‌ها به ذهن تک تک ما خطور می‌کند و رابطه‌ای پیچیده میان ما و خانه برقرار می‌سازد.

کتاب صوتی همه چیز درباره خانه به چه کسانی پیشنهاد می‌شود؟

همچنین وی تاکنون پنج کتاب و شصت‌وپنج مقاله علمی منتشر کرده که تنها کتاب «همه چیز درباره خانه» در ایران به فارسی ترجمه شده است.

در بخشی از کتاب صوتی همه چیز درباره خانه می‌شنویم

مایکل الن فاکس (Michael Allen Fox) یکی از اساتید دانشکده علوم انسانی دانشگاه نیوانگلند استرالیاست که پیش‌تر استاد فلسفه در دانشگاه کویینز کانادا بوده است. علاقه اصلی او در حوزهٔ پژوهش به فلسفه قرن نوزدهم اروپا، اگزیستانسیالیسم، فلسفهٔ محیطی، اخلاقیات و فلسفهٔ صلح باز می‌گردد.

اگر به علوم انسانی علاقه‌مند هستید و می‌خواهید از دریچه فرهنگ و فلسفه و ادبیات به پدیده‌های جهان پیرامون‌تان بنگرید، کتاب همه چیز درباره خانه انتخابی شایسته برای شماست.

مایکل الن فاکس را بیشتر بشناسیم

معرفی کتاب صوتی همه چیز درباره خانه: به انضمام جستاری در باب دوگانه منزل و خانه