معرفی و دانلود کتاب صوتی وقتی اقیانوس وارد عدلیه شد | امین تویسرکانی | رادیو گوشه

اگر به کتاب‌های طنز معاصر ایران علاقه‌مندید، شنیدن این کتاب صوتی به شما پیشنهاد می‌شود. از طرف دیگر، اگر به دنبال این هستید که از فضای دادگاه‌های ایران یک تصویر متفاوت و غیرکلیشه‌ای ببینید، شنیدن کتاب صوتی وقتی اقیانوس وارد عدلیه شد برای‌تان جذاب خواهد بود.

با امین تویسرکانی بیشتر آشنا شویم

امین تویسرکانی (متولد 1363) طنزنویس و قاضی دادگستری‌ست. نوشته‌های او تاکنون دو بار در جشنواره‌ی طنز مکتوب برگزیده شده‌اند و از دیگر آثار او می‌توان به کتاب «پشت میز عدلیه» اشاره کرد.

در بخشی از کتاب صوتی وقتی اقیانوس وارد عدلیه شد می‌شنویم

کتاب وقتی اقیانوس وارد عدلیه شد، توسط انتشارات چشمه منتشر شده بود و نسخه‌ی صوتی آن را نشر صوتی رادیو گوشه به گویندگی هومن خیاط تهیه کرده است.

کتاب صوتی وقتی اقیانوس وارد عدلیه شد برای چه کسانی مناسب است؟

حق هم داشتند. اصلاً همین که به مشت و لگدی قناعت کرده و سربه‌نیستم نمی‌کردند نشان از اوج تساهل و تسامح‌شان داشت.


منبع: https://www.ketabrah.ir/%DA%A9%D8%AA%D8%A7%D8%A8-%D8%B5%D9%88%D8%AA%DB%8C-%D9%88%D9%82%D8%AA%DB%8C-%D8%A7%D9%82%DB%8C%D8%A7%D9%86%D9%88%D8%B3-%D9%88%D8%A7%D8%B1%D8%AF-%D8%B9%D8%AF%D9%84%DB%8C%D9%87-%D8%B4%D8%AF/book/78379

این قاضی و طنزنویس جوان، در کتاب صوتی وقتی اقیانوس وارد عدلیه شد، تجربیات خود از پرونده‌هایی که قضاوت‌شان را برعهده داشته است و متهمان و شاکیانی که با آن‌ها سروکلّه می‌زده را آورده است و توجیهات و انگیزه‌های آن‌ها را بیان کرده است. او از این راه، دردسرهای قضات و ضعف‌های قانونی‌ای که مشاهده کرده بود را به شکلی طنز و خنده‌دار برای مخاطب تعریف می‌کند تا او را با فضای کاری و فرهنگ سازمانی دادگاه آشنا کند.

من در مدرسه از آن دانش‌آموزیان سوپرمثبت بودم که همیشه یقه‌ی پیراهن‌شان تا دکمه‌ی آخر بسته است و دست‌به‌سینه می‌نشینند و در کل دوران تحصیل، یک بار هم وسط کلاس دستشویی نمی‌رود. در حدی که هر از گاهی سر کلاس می‌گفتم: «خانم اجازه، باقری داره با ما حرف می‌زنه و نمی‌زاره به درس گوش بدیم».

مشقم را همیشه بیشتر از آنچه باید می‌نوشتم. درس‌ها را جلوجلو می‌خواندم. همیشه داوطلب کنفرانس دادن بودم. اگر کسی سر امتحان از من تقلب می‌خواست یا به مراقب معرفی‌اش می‌کردم یا تقلب اشتباهی می‌دادم و خلاصه از آن انسان‌نماهایی بودم که به معلمان فراموشکار یادآوری می‌کردند امروز قرار بوده امتحان بگیرد. با اینکه اهل کتک‌کاری نبودم و جثه‌ی نحیفم اجازه‌ی قلدربازی نمی‌داد، نصف مدرسه دشمنم بودند و چند باری کتک خوردم و دم در مدرسه، خفت شدم.

کتاب صوتی وقتی اقیانوس وارد عدلیه شد مجموعه‌ای از روایت‌های طنز است که توسط نویسنده و قاضی جوان، امین تویسرکانی نوشته شده است. او در این کتاب، خاطرات خود از پرونده‌هایی که قضاوت‌شان را بر عهده داشته و همینطور انگیزه‌های متهمان و گرفتاری‌های عجیبی که برایش پیش آمده‌اند را با زبانی طنز بیان کرده است.

درباره‌ی کتاب صوتی وقتی اقیانوس وارد عدلیه شد

انگیزه‌ی امین تویسرکانی از نوشتن کتاب وقتی اقیانوس وارد عدلیه شد، پیروی از نصیحت زنده‌یاد محمدابراهیم باستانی پاریزی بوده است که به قضات و پزشکان توصیه کرده بود خاطرات خود را بنویسند، چون آن‌ها ارتباط نزدیک‌تر و بی‌پرده‌تری با مردم و کف جامعه دارند. علاوه بر این، امین تویسرکانی در این کتاب به دنبال اصلاح نظر مردم در مورد نقش قضات نیز بوده است و می‌توان گفت در این کار موفق شده است.

بیشتر مردم، قضات و وکلا را افرادی جدی، خشک و رسمی می‌دانند. آن‌ها چه در تصورات مردم و چه در آثار نمایشی و داستانی، افرادی سرد، بی‌احساس و اخمو در نظر گرفته می‌شوند که به غیر از اجرا شدن قانون، هیچ‌چیزی برای‌شان مهم نیست. در حالی که در سال‌های اخیر قضات جوان زیادی وارد دستگاه قضا شده‌اند که اتفاقاً اصلاً سرد و بدخلق نیستند و برخلاف آنچه در فیلم‌های سینمایی و برنامه‌های تلویزیونی می‌بینیم، در دادگاه چکشی برای کوبیدن روی میز ندارند. امین تویسرکانی، یکی از همین قضات است و کتاب صوتی وقتی اقیانوس وارد عدلیه شد، مجموعه‌ای از خاطرات او در جایگاه قضاوت است که با زبانی طنز نوشته شده است.

معرفی کتاب صوتی وقتی اقیانوس وارد عدلیه شد