معرفی و دانلود کتاب صوتی ویکنت دو نیم شده | ایتالو کالوینو | نوین کتاب گویا

معرفی کتاب صوتی ویکنت دو نیم شده

کتاب صوتی ویکنت دو نیم شده، اثر نویسنده‌ی مشهور و برجسته‌ی ایتالیایی، ایتالو کالوینو، داستانی جذاب و شنیدنی است که در آن اشراف‌زاده‌ای ایتالیایی به نام ویکنت مداردو در جنگ دو نیم می‌شود ولی توسط پزشکی ماهر هر دو نیمه نجات می‌یابند و زنده می‌شوند. اما مشکل اینجاست که این دو نیمه شخصیت‌های متفاوتی دارند و یکی پلید و شریر و دیگری مهربان و فضیلتمند است…

درباره‌ی کتاب صوتی ویکنت دو نیم شده

این دو شخصیت، ماجراها و مشکلات زیادی برای روستاییان ایجاد می‌کنند و داستان زمانی حالتی متفاوت به خود می‌گیرد که دو نیمه‌ی ویکنت عاشق یک زن می‌شوند و برای به دست آوردن دل او با هم به رقابت می‌پردازند. سخن گفتن در مورد اینکه این دو شخصیت نماد یا نشان‌دهنده‌ی چه چیزی در بشر هستند، کار آسانی نیست؛ چون ایتالو کالوینو به شکلی داستان را روایت می‌کند که این دو نیمه‌ی ویکنت به راحتی می‌توانند نمادی از گرایش‌های متضاد درون یک فرد و یا حتی نیروهای سیاسی حاکم بر یک جامعه باشند. به گفته‌ی برخی منتقدین، این نویسنده در داستان ویکنت دو نیم شده، تردید‌های سیاسی‌اش در رابطه با سیاست و جنگ سرد را بیان می‌کند.

ایتالو کالوینو، نویسنده‌ی پست مدرنیست ایتالیایی، در آثارش مرزهای بین ژانرها و انواع ادبی را محو می‌کرد. داستان صوتی ویکنت دو نیم شده هم از این مسئله مستثنی نیست و از جهاتی شبیه به حکایت‌ها و داستان‌های اخلاقی قرون وسطی‌ست و از جهاتی دیگر به داستان‌های پریان و حتی داستان‌های فانتزی شباهت دارد.

این نویسنده‌ی برجسته، کتاب ویکنت دو نیم شده را به همراه دو کتاب «بارون درخت نشین» و «شوالیه‌ی ناموجود» در کتابی به نام «نیاکان ما» منتشر کرده بود که در سال 1960 جایزه‌ی Salento Prize را برایش به ارمغان آورد.

جای شکی باقی نماند. ویکنت از جنگ برگشته بود.


منبع: https://www.ketabrah.ir/%DA%A9%D8%AA%D8%A7%D8%A8-%D8%B5%D9%88%D8%AA%DB%8C-%D9%88%DB%8C%DA%A9%D9%86%D8%AA-%D8%AF%D9%88-%D9%86%DB%8C%D9%85-%D8%B4%D8%AF%D9%87/book/78583

نه اینکه دلواپس برگشتنش باشیم. ولی بالاخره آدم باید در انتظار چیزی باشد. این بار درست حدس زده بودیم. دم غروب، وقتی جوانی به نام فیور فیورو که انگورها را لگد می‌کرد و در خمره می‌ریخت، فریاد زد: «آهای. اونجا رو نگاه کنید.» دیگر مطمئن شدیم. در تاریکی و در انتهای دشت، ردیفی از مشعل‌ها روشن شد. وقتی گروه استقبال‌کنندگان از روی پل گذشتند، تخت روانی دیدیم که روی شانه‌ی چند مرد حمل می‌شد.

پزشک ارتش، جسد مداردو را مورد بررسی قرار می‌دهد و نیمه‌ی چپ او را نجات می‌دهد. این نیمه، که خود را با نام گرامو می‌خواند، شخصیتی پلید و بد دارد و تصمیم می‌گیرد به خانه‌اش در ترالبا بازگردد. ازطرف دیگر، چند نفر نیمه‌ی دیگر مداردو را پیدا می‌کنند و او را نجات می‌دهند. این نیمه که خود را بوئنو می‌خواند، برخلاف گرامو، شخصیتی مهربان و خوب دارد و او هم به ترالبا باز می‌گردد. حال در ترالبا دو ویکنت وجود دارد: گرامو، که خرابکاری می‌کند و رنج می‌آفریند؛ و بوئنو، که کارهای خیر انجام می‌دهد. داستان ویکنت دو نیم شده، در این بخش، فضای طنزی پیدا می‌کند و واکنش‌های روستاییان به اعمال این دو ویکنت جذابیت ویژه‌ای به این داستان داده است.

داستان کتاب صوتی ویکنت دو نیم شده (The Cloven Viscount) در قرن هفدهم و در میانه‌ی جنگ‌های صلیبی می‌گذرد. ایتالو کالوینو (Italo Calvino) در این داستان بلند، شخصیتی اشرافی به نام ویکنت مداردوی ترالبایی را معرفی می‌کند که به همراه نیرو‌هایش از بوهم می‌گذرد تا با ترک‌ها بجنگد. در اولین روز جنگ، یک سرباز ترک، اسب ویکنت را می‌کشد و او با شجاعتی ساده‌لوحانه، پیاده وارد میدان نبرد می‌شود تا اینکه مورد اصابت یک توپ جنگی قرار می‌گیرد و به دو نیمه تقسیم می‌شود.

وقتی دایی‌جان به ترالبا برگشت، من هفت، هشت ساله بودم. دم غروب بود. هوا تاریک شده بود. پاییز بود و آسمان ابری. در طول روز، انگورها را چیده بودیم. از میان ردیف درخت‌های انگور در دریای خاکستری، کشتی سلطنتی را دیدیم که پرچمش تکان می‌خورد و به ساحل نزدیک می‌شد. ما عادت داشتیم تا چشم‌مان به یک کشتی می‌افتاد می‌گفتیم:

کتاب پیش رو توسط انتشارات برج و هوپا و به ترجمه‌ی غلامرضا امامی منتشر شده است. نسخه‌ی صوتی این کتاب را نشر صوتی نوین کتاب گویا به گویندگی مهیار ستاری تهیه کرده است.

کتاب صوتی ویکنت دو نیم شده برای چه کسانی مناسب است؟

علاقه‌مندان به ادبیات پست مدرن، طرفداران رمان‌های فلسفی و دوست‌داران ایتالو کالوینو از شنیدن این کتاب لذت خواهند برد.

در بخشی از کتاب صوتی ویکنت دو نیم شده می‌شنویم

– ارباب مِداردو برگشته.