معرفی و دانلود کتاب صوتی پس از بیست سال | سلمان کدیور | گروه فرهنگی سماوا

این کتاب پیشنهادی فوق‌العاده برای دوستداران ژانر ادبیِ تاریخی-اسلامی به شمار می‌رود.

با سلمان کدیور بیشتر آشنا شویم

رمان پس از بیست سال، با حضور ابوذر در شام و طغیان او علیه حکومت معاویه آغاز می‌شود. این اثر بازه‌ی زمانی حدوداً بیست‌وشش‌ساله‌ای را، از روزگار امامت امیرالمؤمنین (ع) تا امامت حسین‌بن‌ علی (ع) و واقعه‌ی عاشورا دربرمی‌گیرد. سلمان کدیور در کتاب صوتی پس از بیست سال وقایع حقیقی روزگار حکومت معاویه و عثمان را بازگو می‌کند که قتل عثمان، خلافت امام علی، جنگ صفین و وقایع منجر به عاشورا، بخشی از این اتفاقات را شامل می‌شوند.

با وجود این که اتفاقات اصلی این رمان تماماً بر اساس وقایع حقیقی نوشته شده‌اند، بارقه‌هایی از تخیل هم در سراسر کتاب به چشم می‌خورد. نویسنده با خلق شخصیت‌های خیالی و غیرواقعی به پیش‌برد روند داستان خود کمک کرده است. او همچنین در بحبوحه‌ی وقایع بسیار مهم صدر اسلام، دست به خلق ماجرایی عاشقانه زده است تا ارتباط مخاطب با اثر را قوی‌تر کند.

معرفی کتاب صوتی پس از بیست سال

دیگر جنبه‌ی متمایز کتاب صوتی پس از بیست سال، کشمکش تمام شخصیت‌ها میان حق و باطل است. این تردید در شخصیت اصلی رمان، یعنی سلیم ابن هشام – فرزند فرمانده سپاه معاویه در شام- نمود بارزی پیدا می‌کند که خود را در دوراهی سختی می‌بیند: به زیر بیرق کدام‌یک پناه ببرم؟ علی یا معاویه؟ او از طرفی تحت تأثیر نصایح ابوذر قرار گرفته است و برحق بودن انکارناپذیر امیرالمؤمنین را نمی‌تواند نادیده بگیرد؛ و از طرفی اگر انتخاب کند که به زیر پرچم معاویه نرود، مصالح مادی خود را در دنیا از دست می‌دهد. «عدل» کدام است و «حق» با چه کسی است؟ کدیور در سراسر این کتاب به جست‌وجو درباره‌ی پاسخ این سؤال می‌پردازد، پرسشی که از ابتدای تاریخ تا روزگار معاصر ما، مناقشات بسیاری را برانگیخته است.

جوایز و افتخارات کتاب صوتی پس از بیست سال

– این کتاب، چیزی بیش از یک رمان تاریخی است، و دربرگیرنده‌ی مباحث انسان‌شناسی نیز هست. این رمان از نظر مباحث کلام اسلامی و شیعی اثری غنی به‌شمار می‌رود. (وحید یامین‌پور)

کتاب صوتی پس از بیست سال برای چه کسانی مناسب است؟

این نویسنده‌ی جوان شیرازی متولد دهه‌ی شصت، در کنار فعالیت‌های ادبی خود برای مدتی دبیر جنبش عدالتخواه دانشجویی نیز بوده است. «راننده‌ی رئیس‌جمهور و چند داستان دیگر» اثر دوم سلمان کدیور است که سه سال بعد از نخستین کتاب او یعنی پس از بیست سال منتشر شد.

در بخشی از کتاب صوتی پس از بیست سال می‌شنویم

سلمان کدیور در کتاب صوتی پس از بیست سال به سراغ ریشه‌های انحراف در جریان‌های سیاسی صدر اسلام می‌رود. او در این رمان تاریخی-مذهبی سعی دارد به سؤالی بزرگ و قدیمی پاسخ دهد: «چرا حتی آنان که می‌دانستند حسین‌بن علی (ع) برحق است، او را کشتند؟»

درباره‌ی کتاب صوتی پس از بیست سال

– این رمان اثری بسیار خوش‌خوان است و یکی از برهه‌های مهم تاریخ صدر اسلام و وقایعی مسبب شکل‌گیری تشیع را در ساحت داستانی ارزشمند به تصویر کشیده است. (اکبر صحرایی)

آسمان کم کم در تصرف ابرهای سیاه محو می‌شد. پس از چند روز هوای ملایم انگار طوفانی سختی در راه بود. باد سرد و مرطوب آمیخته با صدای زوزه‌ی گرگی وزیدن گرفت. سرما را به مغز استخوان سرایت داد و سربازان را که در صفوف خود همچنان انتظار می‌کشیدند در خود فرو برد. سلیم مشوش در خیمه قدم می‌زد. روز در حال به پایان رسیدن بود و هنوز خبری از سپاه پیشتاز بکر دریافت نکرده بود. نه از او و نه از جاسوسان و این بر دلهره‌ی او بیش از پیش می‌افزود. پس از حرکت سپاه بکر از جبهه‌ی کوبانی خبر رسید که پیشروی سپاه اصلی با موفقیت انجام شده و تا به حال هیچ نیروی کمکی از آرگیل به سمت آنان گسیل نشده است و سپاه کوهستان باید تا سر رسیدن نیروهای اصلی مقاومت کند. شاید اگر بکر چنین پیغامی را دریافت می‌کرد، از اصرارش برای حمله‌ی مجدد به رومیان منصرف می‌شد اما دیگر دیر شده و حسرت خوردن سودی نداشت … .


منبع: https://www.ketabrah.ir/%DA%A9%D8%AA%D8%A7%D8%A8-%D8%B5%D9%88%D8%AA%DB%8C-%D9%BE%D8%B3-%D8%A7%D8%B2-%D8%A8%DB%8C%D8%B3%D8%AA-%D8%B3%D8%A7%D9%84/book/68557– برگزیده در بخش رمان و داستان بلند در دوازدهمین دوره‌ی جایزه ادبی جلال آل‌احمد (1398)

– شایسته‌ی تقدیر در هفدهمین دوره‌ی جایزه قلم زرین (1398)

نکوداشت‌های کتاب صوتی پس از بیست سال

– رمان پس از بیست سال رویکردی عدالتخواهانه دراد. نویسنده با رویکردی خاص به روایت تاریخ می‌پردازد. جدا از تم داستانی این اثر، نوع شخصیت‌پردازی و ساختار داستان نیز متأثر از این رویکرد است. (احمد شاکری)