معرفی و دانلود کتاب صوتی کتابخانه‌ی نیمه شب | مت هیگ | نوین کتاب گویا

نمی‌توانم توصیف کنم که این کتاب چه معنایی برای من داشت. باید این کتاب را بخوانید. او استاد همدلی کردن است. (جمیله جمیل، بازیگر و مجری)

کتاب صوتی کتابخانه‌ی نیمه‌شب برای چه کسانی مناسب است؟

در کنار تمام کتاب‌های این کتابخانه، کتابی هم وجود دارد به نام کتاب حسرت‌ها. این کتاب شامل تمام حسرت‌ها و ای‌کاش‌هایی است که نورا تجربه کرده و او را به این حال انداخته‌اند. اکنون نورا وظیفه دارد در این کتابخانه به دنبال کتابی بگردد که اگر داستان زندگی‌اش شده بود، حسرتی برای او ایجاد نمی‌کرد. نورا باید به دنبال داستانی باشد که او را شاد می‌کند.

معرفی کتاب صوتی کتابخانه‌ی نیمه شب

شاید این مکان می‌توانست به برخی از سؤال‌های او جواب بدهد. درحالی‌که قدم به داخل می‌گذاشت با خود این فکر را کرد.

تصور کنید جایی میان زندگی و مرگ معلق مانده‌اید و حالا فرصت دارید زندگی خود را مرور کنید. مت هیگ در کتاب صوتی کتابخانه‌ی نیمه شب در قالب داستانی فانتزی، زندگی زنی به نام نورا را روایت می‌کند که در این وضعیت گرفتار شده است. نورا، سرگردان میان مرگ و زندگی، مقابل خود یک کتابخانه می‌بیند. آیا کتابخانه‌ی مرموز و ناشناسی که واردش شده و کتابدار آشنای آنجا، می‌توانند به او کمک کنند تا راه خود را پیدا کند و بهترین تصمیم را بگیرد؟

درباره‌ی کتاب صوتی کتابخانه‌ی نیمه‌شب

مت هیگ یک نویسنده و روزنامه‌نگار انگلیسی است که کتاب‌های داستانی و غیرداستانی مختلفی را برای کودکان و بزرگ‌سالان به نگارش درآورده. البته در کنار همه‌ی این‌ها او یک نجات‌‎یافته از افسردگی و بحران‌های روانی است. کتاب‌های مت هیگ، آینه‌ی تجربیات عمیق او از دست‌وپنجه نرم کردن با این مشکلات هستند. او متولد سال 1975 در انگلستان است و در رشته‌های تاریخ و زبان انگلیسی تحصیل کرده. از میان کتاب‌های او که به زبان‌های زیادی ترجمه شده‌اند، می‌توان به این موارد اشاره کرد: «دلایلی برای زنده ماندن»، «کتاب آسایش» و «چگونه زمان را متوقف کنیم». اغلب آثار او در ژانر ادبیات گمانه‌زن (Speculative fiction) می‌گنجند.

در بخشی از کتاب صوتی کتابخانه‌ی نیمه شب می‌شنویم

مکان به خوبی روشن بود و کف زمین از سنگ‌های روشن که رنگ آن‌ها چیزی بود بین سفید شیری و قهوه‌ای شتری پوشیده شده بود. اما پنجره‌هایی که او از بیرون دیده بود، در داخل ساختمان قابل مشاهده نبودند. درواقع او بااینکه چند قدم بیشتر به جلو برنداشته بود، اما دیگر نمی‌توانست دیوارها را ببیند. درعوض آنجا قفسه‌های کتاب وجود داشت. راهروهای تودرتویی که از قفسه تشکیل شده بود، به سقف رسیده بودند و در فضای باز منشعب می‌شدند.


منبع: https://www.ketabrah.ir/%DA%A9%D8%AA%D8%A7%D8%A8-%D8%B5%D9%88%D8%AA%DB%8C-%DA%A9%D8%AA%D8%A7%D8%A8%D8%AE%D8%A7%D9%86%D9%87-%DB%8C-%D9%86%DB%8C%D9%85%D9%87-%D8%B4%D8%A8/book/77099

کتابی جذاب و درعین‌حال روان. تصویری خیال‌انگیز از امکانات نامحدود، از انتخاب مسیرهایی جدید، از زندگی‌های جدید، از جهان، زمان و مکانی کاملاً متفاوت. کتابخانه‌ی نیمه‌شب دقیقاً همان چیزی است که در زمان‌های دشوار به آن احتیاج داریم. (نیویورک تایمز)

 • کتاب صوتی کتابخانه‌ی نیمه‌شب (The Midnight Library) داستان حسرت‌ها و تصمیم‌های نگرفته است. نورا در کتابخانه، کتابدار دوران مدرسه‌ی خود را می‌بیند. خانم کتابدار درواقع راهنمای اوست برای ورود به زندگی‌های نکرده‌اش. با باز کردن هر کتاب نورا وارد زندگی‌ای می‌شود که اگر یکی از تصمیم‌های کوچک خود در طول زندگی را به شکل متفاوتی گرفته بود، همان را تجربه می‌کرد. مت هیگ در کتاب صوتی کتابخانه‌ی نیمه‌شب به تمام مخاطبان خود می‌گوید که ناامیدی در زندگی بی‌معنا است. زیرا ناامیدی زمانی معنا دارد که تمام درها به روی انسان بسته شده باشند. اما می‌دانیم که اینطور نیست و درواقع پیشِ روی هر انسانی به‌اندازه‌ی یک کتابخانه‌ی بی‌نهایت و به‌اندازه‌ی میلیاردها داستان زندگی، امکانات مختلف قرار دارد. این امکان‌ها آن‌قدر زیاد هستند که هیچ‌وقت تمام نمی‌شوند.

  اغلبِ کسانی که دست به خودکشی می‌زنند، تصور می‌کنند تمام دارایی خود را از دست داده‌اند یا به‌زودی از دست می‌دهند. کتاب صوتی کتابخانه‌ی نیمه‌شب درباره‌ی یکی از همین افراد است. نورا، زنی است که بعد از مرگ عزیزانش و دشواری‌های دیگری که در زندگی تجربه کرده، آن‌قدر در افسردگی غرق شده که عاقبت خودکشی کرده. اما انگار هنوز در حالتی هوشیارگونه به‌سر می‌برد و وارد مکان خاصی شده. نورا به خودش که می‌آید می‌بیند زمان در نیمه‌شب متوقف شده و در جایی ناشناس ایستاده که تنها یک ساختمان در آن اطراف به چشم می‌خورد. مت هیگ (Matt Haig) در ادامه‌ی داستان خوانندگان خود را شگفت‌زده می‌کند. ساختمانی که نورا وارد آن می‌شود، درواقع یک کتابخانه‎‌ی بی‌انتها است. اما این کتابخانه به‌هیچ‌وجه یک کتابخانه‌ی معمولی نیست. سرتاسر قفسه‌ها پر از کتاب‌هایی است که مربوط به نورا و زندگی او هستند.

  با تعجب با خود فکر کرد: چه اتفاقی داره میفته؟ چه خبر شده؟

  کتاب صوتی کتابخانه‌ی نیمه‌شب را نشر صوتی نوین کتاب گویا با صدای سوگل خلیق و براساس ترجمه‌ی فائزه فرهادی منتشر کرده است. نسخه‌ی متنی این کتاب را انتشارات کتاب کوچه به چاپ رسانده.

  جوایز و افتخارات کتاب صوتی کتابخانه‌ی نیمه‌شب

  • قرار گرفتن در لیست پرفروش‌های نیویورک تایمز
  • اثر منتخب داستانی گودریدز در سال 2020
  • ده کتاب برتر سال ایندیپندنت (لندن)
  • بهترین کتاب فانتزی و علمی-تخیلی به انتخاب ویراستاران در سایت آمازون

  نکوداشت‌های کتاب صوتی کتابخانه‌ی نیمه‌شب

  • کتاب آرام‌بخشی که مطمئناً روحیه‌ی شما را بهتر خواهد کرد. (واشنگتن پست)

  • از آنجایی که چیز دیگری در آنجا نبود و از آنجایی که او جای دیگری برای رفتن نداشت، به سمت ساختمان قدم برداشت. به صفحه‌ی ساعت دیجیتالی‌اش نگاه کرد: 00.00.00

   نیمه‌شب بود. همان‌طور که ساعت نشان داده بود. صبر کرد تا ثانیه‌ای بگذرد، اما این اتفاق نیفتاد. حتی زمانی که به ساختمان نزدیک‌تر شد، حتی زمانی که در چوبی ساختمان را باز کرد، حتی زمانی که قدم به داخل گذاشت، صفحه‌ی نمایش ساعتش تغییری نکرد. یا ساعتش مشکلی داشت، یا زمان مشکل داشت. در شرایط خاص می‌توانست مشکل از هر دوی آن‌ها باشد.

   اگر از افسردگی رنج می‌برید و حتی اگر قصد خودکشی دارید کمی دست نگه دارید. پیش از هر اقدامی کتاب صوتی کتابخانه‌ی نیمه‌شب را گوش کنید و بعد تصمیم بگیرید. این کتاب برای علاقه‌مندان به رمان‌های فلسفی، فانتزی و ادبیات گمانه‌زن مناسب است.

   با مت هیگ بیشتر آشنا شویم

   این داستان جذاب، ادای احترامی است به مسائل معمولی: اسرار معمولی، انسان‌های معمولی و جهانی از امکانات بی‌انتها که در انتخاب‌های معمولی نهفته است. (گاردین)