معرفی و دانلود کتاب صوتی کتاب خوان | برنهارد شلینک | آوانامه

26 دقیقه

بخش اول، فصل پنجم تا هفتم

کتاب صوتی کتاب خوان، نوشته‌ی برنهارد شلینک، رمانی عاشقانه و اجتماعی در مورد عشق پسری آلمانی به زنی مسن‌تر از خودش در آلمان پس از جنگ جهانی دوم است. این اثر، اولین کتاب آلمانی‌ست که در صدر کتاب‌های پرفروش نیویورک تایمز قرار گرفته است و توسط نشریه‌ی اشپیگل به عنوان یکی از بزرگ‌ترین دستاوردهای ادبیات آلمان معرفی شده است.

درباره‌ی کتاب صوتی کتاب خوان

نمایشنامه‌نویس انگلیسی، دیوید هر (David Hare) فیلمنامه‌ای بر اساس رمان کتاب خوان نوشت و این فیلم‌نامه پایه‌ای برای ساخت فیلمی به همین نام به کارگردانی استیون دالدری (Stephen Daldry) شد. در این فیلم، کیت وینسلت (Kate Winslet) در نقش هانا و دیوید کراس (David Kross) و بازیگر مشهور بریتانیایی ریف فاینز (Ralph Fiennes که البته به فارسی رالف فینز هم تلفظ می‌شود) به ترتیب در نقش جوانی و میانسالی مایکل برگ نقش‌آفرینی کردند. بسیاری از منتقدین، داستان و پیام این فیلم را نپسندیدند ولی نقش‌آفرینی‌های کیت وینسلت و دیوید کراس را ستودند. در نهایت، فیلم در جوایز اسکار در بخش‌های «بهترین فیلم»، «بهترین کارگردانی»، «بهترین فیلم‌نامه‌ی اقتباسی» و «بهترین فیلم‌برداری» نامزد و در بخش «بهترین بازیگر زن» برنده‌ی اسکار شد.

کتاب صوتی کتاب خوان برای چه کسانی مناسب است؟

34 دقیقه

بخش دوم، فصل پنجم تا هشتم

32 دقیقه

بخش اول، فصل دوازدهم تا پانزدهم

12 دقیقه

بخش اول، فصل شانزدهم و هفدهم

34 دقیقه

بخش دوم، فصل اول تا چهارم

28 دقیقه

بخش سوم، فصل اول تا چهارم

در ادبیات پس از جنگ جهانی دوم آلمان، اصطلاحی وجود دارد که نامِ طولانی‌ای بر خود دارد: Vergangenheitsbewältigung. این اصطلاح که ترجمه‌ی تحت‌اللفظی آن «مبارزه برای غلبه بر چیزهای منفی گذشته» یا «از پس گذشته بر آمدن» است، به گرایش‌های ادبی و آکادمیکی اشاره دارد که مباحثات و مناظرات مربوط به اشتباهات و مسئولیت جمعی مردم آلمان در قرن بیستم را در بر می‌گرفتند. مردم آلمان و خصوصاً نسل‌های جوان‌تر، به دنبال یافتن پاسخی برای این پرسش بودند که چگونه ملتی چون آلمان توانسته بود دست به جنایاتی فجیع مانند هولوکاست و کشتار اقلیت‌های نژادی بزند. نوشته‌های افرادی چون گونتر گراس و زیگفرید لنتس، از بهترین نمونه‌های این دسته از آثار به‌شمار می‌روند. از نظر بسیاری از منتقدین ادبی، کتاب صوتی کتاب خوان (The Reader)، نوشته‌ی برنهارد شلینک (Bernhard Schlink)، را نیز می‌توان در شمار این آثار قرار داد که به خوبی جنبه‌های اخلاقی و روان‌شناختی ملت آلمان را به تصویر می‌کشد.

قیمت نسخه صوتی


منبع: https://www.ketabrah.ir/%DA%A9%D8%AA%D8%A7%D8%A8-%D8%B5%D9%88%D8%AA%DB%8C-%DA%A9%D8%AA%D8%A7%D8%A8-%D8%AE%D9%88%D8%A7%D9%86/book/78525

هیچ چیزی از دروغ‌هایی که برای سفرم با هانا به پدر و مادرم گفتم یادم نمی‌آید؛ ولی بهایی را که مجبور شدم بپردازم تا آخرین هفته‌ی تعطیلات را تنهایی در خانه بمانم یادم می‌آید. خاطرم نیست پدر و مادرم و برادر و خواهر بزرگ‌ترم کجا رفتند. گیر کار، خواهر کوچکم بود. قرار بود برود پیش خانواده‌ی یکی از دوستان. اما اگر من در خانه می‌ماندم، او هم به طبع در خانه می‌ماند. پدر و مادرم اینطوری میل‌شان نبود. این بود که من هم باید می‌رفتم و پیش یکی از دوستانم می‌ماندم. به آن موقع‌ها که نگاه می‌کنم، به نظرم خیلی جالب می‌رسد که پدر و مادرم حاضر بودند مرا بگذارند و بروند. یک بچه‌ی 15 ساله، یک هفته تنها در خانه. آیا متوجه روحیه‌ی استقلالی که از زمان آشنایی با هانا در من رشد کرده بود، شده بودند؟ یا اینکه حواس‌شان به این واقعیت بود که من علی‌رغم ماه‌ها بیماری در درس و مشقم قبول شدم و حالا به نظرشان می‌رسید که مسئولیت‌پذیر‌تر و قابل‌اطمینان‌تر از چیزی هستم که تا آن موقع از خودم نشان داده بودم.

فهرست مطالب کتاب صوتی

29 دقیقه

بخش سوم، فصل پنجم تا هشتم

26 دقیقه

بخش دوم، فصل دوازدهم تا چهاردهم

21 دقیقه

بخش سوم، فصل نهم و دهم

30 دقیقه

بخش اول، فصل اول تا چهارم

در ادامه‌ی رمان صوتی کتاب خوان، مایکل در دانشگاه در رشته‌ی وکالت تحصیل می‌کند و با اینکه هنوز هم به هانا فکر می‌کند، مسیر زندگی خود را پیدا کرده است. اما ناگهان هانا دوباره به شکلی که پیش‌بینی‌اش را نمی‌کرد وارد زندگی او می‌شود و پرسش‌های اخلاقی و فلسفی زیادی برای مایکل به وجود می‌آورد.

30 دقیقه

بخش دوم، فصل نهم تا یازدهم

اگر به ادبیات آلمان و داستان‌های مرتبط با جنایات جنگی آلمان علاقه‌مندید، شنیدن رمان صوتی کتاب خوان به شما پیشنهاد می‌شود.

در بخشی از کتاب صوتی کتاب خوان می‌شنویم

20 دقیقه

بخش دوم، فصل پانزدهم تا هفدهم

معرفی کتاب صوتی کتاب خوان

ماجرای رمان کتاب خوان، با خاطرات کودکیِ پسربچه‌ای 15 ساله به نام مایکل برگ شروع می‌شود. مایکل در راه بازگشت به خانه، دچار حالت تهوع می‌شود و زنی میانسال که مسئول تراموای آن منطقه است، او را می‌بیند و به خانه می‌برد. مایکل تا چند ماه در بستر بیماری می‌ماند و پس از آنکه سلامتی‌اش را باز می‌یابد به توصیه‌ی مادرش برای تشکر و قدردانی از زن، که هانا اشمیت نام دارد به خانه‌اش می‌رود. بین این دو، پیوندی عاطفی برقرار می‌شود و آن‌ها علی‌رغم تفاوت سن، با هم رابطه برقرار می‌کنند. هانا از مایکل می‌خواهد برایش کتاب‌های کلاسیک، چون اودیسه‌ی هومر و بانو و سگش نوشته‌ی آنتون چخوف را بخواند و مایکل برای او نقش کتاب خوان را بازی می‌کند. بااین‌حال، رابطه‌ی آن‌ها آن‌قدرها هم خوب پیش نمی‌رود و هانا در مواقعی از نظر کلامی و جسمی، با مایکل بدرفتاری می‌کند. مایکل هم در مقابل، رابطه‌اش را با هانا کمتر می‌کند تا اینکه یک روز زن برای همیشه و بدون هیچ ردی از خودش از شهر می‌رود.

26 دقیقه

بخش اول، فصل دهم و یازدهم

24 دقیقه

بخش اول، فصل هشتم و نهم

کتاب صوتی کتاب خوان پس از انتشار بحث‌ها و تحلیل‌های زیادی را ایجاد کرد و چاپ آن بسیار جنجال‌برانگیز بود. بااین‌حال، بسیاری از منتقدین آن را اثری فاخر در رابطه با مسئولیت نسل‌های پس از جنگ جهانی دوم در قبال جنایت‌های رخ داده در زمان جنگ، قلمداد کردند و در کلاس‌های ادبیات آلمانی و ادبیات هولوکاست آن را مورد بررسی ویژه‌ای قرار می‌دهند. این کتاب توسط مهدی سجودی مقدم ترجمه شده و انتشارات مهر اندیش آن را منتشر کرده است. نسخه‌ی صوتی این کتاب، توسط نشر صوتی آوانامه و به گویندگی تایماز رضوانی، آزاده رادمهر و رفیعه پوستی تهیه شده است.

جوایز و افتخارات کتاب کتاب خوان

  • یکی از پرفروش‌ترین کتاب‌های نیویورک تایمز.
  • نامزد دریافت جایزه‌ی ادبی دوبلین (1999).
  • انتخاب شده به عنوان 1000 رمانی که باید قبل از مرگ بخوانید توسط نشریه‌ی گاردین.
  • انتخاب شده به عنوان یکی از 100 رمان آلمانی توسط بینندگان شبکه‌ی ZDF (2004).
  • برنده‌ی جایزه‌ی هانس فالادا (1998).

نکوداشت‌های کتاب کتاب خوان

  • یک رمانِ از نظر فرمی زیبا، ناراحت‌کننده و از نظر اخلاقی ویرانگر. (لس‌آنجلس تایمز)
  • رمان کتاب‌خوان مرزها را درمی‌نوردد و مستقیماً با قلب انسان سخن می‌گوید. (نشریه‌ی نقد کتاب نیویورک تایمز)
  • برنهارد شلینک داستان خود را با صراحت و سادگی فراوان تعریف می‌کند. (نیویورک تایمز)
  • فراموش‌نشدنی و تسخیرکننده. (نشریه‌ی اِل)

اقتباس‌های سینمایی از کتاب کتاب خوان

16 دقیقه

بخش سوم، فصل یازدهم و دوازدهم