معرفی و دانلود کتاب صوتی گذرگاه | کورمک مک کارتی | انتشارات جیحون

گرگ از خط مرزی بین‌المللی‌ حوالی نقطه‌ی تقاطعش با دقیقه‌ی سی‌ام مدار صد و هشتم عبور کرده بود و جاده‌ی قدیمی نِیشِنز را در فاصله‌ی یک مایلی شمال مرز پیموده بود و در حاشیه‌ی نحر وایت وَتِر به سمت غرب تا کوه‌های سن لوییز بالا رفته بود و با گذر از شکافی در رشته جبال آنیماس راهی شمال شده بود. و سپس آنطور که می‌گفتند، از دره‌ی آنیماس رد شده بود و به پولونسیوس رسیده بود.

اثری که یازده هفته در جمع پرفروش‌های هفته‌نامه‌ی ناشران قرار داشت! کتاب صوتی گذرگاه اثری از کورمک مک کارتی، نویسنده‌ای است که جایزه‌ی بنیاد ویلیام فاکنر را به دست آورده. او در این جلد، به سال‌های نوجوانی بیلی پرهم در دوره‌ای می‌پردازد که برای شکار ماده‌گرگ راهی مکزیک می‌شود. این رمان دومین قسمت از سه‌گانه‌ی مرزی به شمار می‌رود.

درباره‌ی کتاب صوتی گذرگاه

گرگ به دلیل چابکی و سرعت یکی از مرگبارترین درندگان طبیعت است، لذا عجیب نیست که دام‌پروران مناطق بکر با نفرت از گرگ‌ها بزرگ می‌شوند. آن‌ها دشمنی، ترس و نفرت را یاد می‌گیرند؛ تجربه‌ای که بیلی هم به‌عنوان گاوچران در آن شریک بود. او مأموریت داشت ماده‌گرگ را برای صلاح کسب‌وکارشان شکار کند اما درنهایت به شکل غریبی دلش به رحم آمد. او به جای کشتن گرگ تصمیم گرفت آن را به کوه‌های مکزیک برگرداند. به این ترتیب بیلیِ شانزده‌ساله راهی کشوری شد که اجل می‌تواند هر لحظه در قالب مردی خشمگین ظهور کند و گلوله حرف آخر را می‌زند… .

داستانی از قلب غرب وحشی! مجموعه‌ی سه‌گانه‌ی مرزی (The Border Trilogy) در جایی میان جنوب غربی آمریکا و مکزیک روایت می‌شود. این نقطه گویی آخرین قسمت از دنیایی است که در برابر تغییرات مقاومت کرده اما به زودی برای همیشه تغییر می‌کند تا با کابوی‌های هفت‌تیرکش بدرود گوید. منتقدان بسیاری این سه‌گانه را که توسط کورمک مک کارتی، سلطان بلامنازع وسترن تألیف شده ستوده‌اند و آن را غمبار اما زیبا توصیف کرده‌اند. برخی معتقدند این مجموعه مرثیه‌ای استادانه برای مرزهای آمریکاست. در پایان باید اشاره کرد که در هر جلد، شخصیت‌های متعددی روایت را برعهده دارند و همچنین وقایع، به ترتیبی مستقل از شماره‌ی کتاب‌ها رخ می‌دهند.

کورمک مک کارتی نویسنده‌ی پرفروش آمریکایی است. او را می‌توان نماینده‌ای بی‌نقص از ادبیات ایالات متحده‌ی آمریکا دانست. آثار ویلیام فاکنر الهام‌بخش وی بودند و به همین دلیل کتابش با نام The Orchard Keeper اولین جایزه‌ی بنیاد فاکنر را در سال 1966 کسب کرد. او پیش از پرداختن تمام‌وقت به نویسندگی در نیروی هوایی زادگاهش به فعالیت پرداخت و سپس در دانشگاه تنسی مشغول به تحصیل شد.

ماجرای کتاب صوتی گذرگاه (The crossing)، داستان نفس‌گیر کورمک مک کارتی (Cormac McCarthy) در دهه‌ی 30 میلادی، یعنی مدت‌ها پیش از کتاب «همه‌ی اسب‌های زیبا» می‌گذرد. بیلی پرهم و خانواده‌اش گاوچرانانی در منطقه‌ی بین آمریکا و مکزیک هستند. زندگی و معاش آن‌ها تماماً به دام بستگی دارد به همین دلیل وقتی ماده‌گرگی باردار شروع به غارت گاوها می‌کند، همگی برای مرگش متحد می‌شوند. بیلیِ نوجوان، به همراه برادر کوچک و پدرش قدم به سفری خطرناک می‌گذارند که سرنوشت آن‌ها را برای همیشه تغییر می‌دهد.

معرفی کتاب صوتی گذرگاه

شنیدن این داستان صوتی را به تمامی طرفداران ادبیات آمریکایی، مخصوصاً افرادی که به نثر کورمک مک کارتی علاقه دارند پیشنهاد می‌کنیم.

با کورمک مک کارتی بیشتر آشنا شویم

اثر حاضر که توسط کاوه میرعباسی ترجمه شده یکی از آثار برجسته‌ی ژانر وسترن شمرده می‌شود. مک کارتی در کتاب صوتی گذرگاه به همه‌ی وعده‌هایش در جلد آغازین عمل کرده و قلبتان را با قلم مستحکمش به تسخیر درمی‌آورد. در پایان باید اشاره کرد این اثر به همت کتاب نشر نیکا به چاپ رسیده و نشر جیحون تهیه‌ی نسخه‌ی صوتی آن را برعهده داشته است. خوانش آن نیز از سوی اشکان فتولی صورت گرفته.

درباره‌ی مجموعه‌ی سه‌گانه‌ی مرزی

زخمی دلمه‌بسته بر پهلویش بود، جایی که جفتش دو هفته قبل در گوشه‌ای از کوه‌های سونارا گاز گرفته بودش. گاز گرفته بودش چون ماده‌گرگ نمی‌خواست تنها بگذاردش. یک دستش در دندانه‌های تله‌ای فولادی گیر کرده بود و برای ماده‌گرگ خرناسه می‌کشید و دندان نشان می‌داد تا از جایی که دور از دسترس زنجیر لمیده بود دورش کند.


منبع: https://www.ketabrah.ir/%DA%A9%D8%AA%D8%A7%D8%A8-%D8%B5%D9%88%D8%AA%DB%8C-%DA%AF%D8%B0%D8%B1%DA%AF%D8%A7%D9%87/book/75157

عناوین مجموعه‌ی سه‌گانه‌ی مرزی به‌ترتیب عبارتند از:

  • جلد اول همه‌ی اسب‌های زیبا (All The Pretty Horses)
  • جلد دوم: گذرگاه (The crossing)
  • جلد سوم:‌ Cities of the Plain (این جلد تاکنون به زبان فارسی ترجمه نشده است).

جوایز و افتخارات کتاب صوتی گذرگاه

  • جایزه‌ی ادبی بین‌المللی دوبلین در سال 1996
  • پرفروش از سوی هفته‌نامه‌ی ناشران

نکوداشت‌های کتاب صوتی گذرگاه

  • معجزه‌ای در داستان‌نویسی! (بررسی کتاب نیویورک‌تایمز)
  • بیلی دوست‌داشتنی‌ترین و درنتیجه آسیب‌پذیرترین شخصیت مک کارتی است. (گلن هیرشبرگ – آمازون)
  • یک کلاسیک آمریکایی که در کنار برترین دستاوردهای ادبیات قرن می‌ایستد. (سانفرانسیسکو کرونیکل)
  • سبک مک کارتی مانند همیشه عالی است و با طنز غم‌انگیزش بارها شما را تحت تأثیر قرار خواهد دارد. (بوک‌لیست)

کتاب صوتی گذرگاه مناسب چه کسانی است؟

هیچ‌یک از شخصیت‌های جلد قبل در کتاب صوتی گذرگاه ظاهر نمی‌شوند اما این اثر به سبب جنبه‌ی مالیخولیایی غیرقابل انکارش، با استقبال بسیاری مواجه شد. بیشتر قهرمانان آن، افرادی کم‌حرفند؛ پس خبری از دیالوگ‌های طولانی و حوصله‌سربر نیست. علاوه‌براین، بخش گسترده‌ای از مکالمات به زبان اسپانیایی انجام می‌شوند. جالب است بدانید رمان پیش‌رو در دسته‌ی طنز قرار ندارد با این حال، شوخ‌طبعی سیاه کورمک مک کارتی در بخش‌های مختلف داستان به چشم می‌خورد.

مک کارتی جایزه‌ی حلقه‌ی منتقدان کتاب ملی و جایزه‌ی ملی کتاب داستانی را به دست آورده. برخی از آثار او که به زبان فارسی ترجمه شده‌اند عبارتند از: «جایی برای پیرمردها نیست»، «نگهبان باغ»، «نصف‌النهار خون»، «سانست لیمیتد، ایستگاه پایانی» و «جاده». کورمک مک کارتی در جمع ماندگارترین چهره‌های ادبیات آمریکا قرار دارد.

در بخشی از کتاب صوتی گذرگاه می‌شنویم