معرفی و دانلود کتاب صوتی 1984 | جورج اورول | استودیو نوار

اریک آرتور بلر، با نام مستعار جورج اورول (George Orwell)، نویسنده و ژورنالیست نامدار اهل انگلستان بود که با مجموعه‌ی نوشته‌های ادبی و مقالات سیاسی و اجتماعی خود، نقشی مهم در صحنه‌ی روشنفکری اروپا در طول قرن بیستم ایفا نمود. مهم‌ترین اثر اورول کتابی است با عنوان «1984»؛ رمانی دیستوپیایی که در آن سازوکارهای ارعاب و کنترلی که سیستم‌های توتالیتر برای حفظ قدرت به کار می‌برند، به شکلی میخکوب‌کننده به تصویر کشیده شده است.

نشر صوتی استودیو نوار با همکاری انتشارات جامی، ترجمه‌ی مهدی بهره‌مند را از این کتاب برگزیده و آن را در قالب کتاب صوتی در آورده است. این اثر را با صدای حامد فعال می‌شنوید.

اقتباس‌های فرهنگی از کتاب صوتی 1984

مشهور است که جورج اورول هنگام نگارش کتاب 1984 شوروی کمونیستی را به عنوان الگو پیش چشم داشته است. با این حال باید متذکر شد که داستانی که اورول در 1984 روایت کرده، می‌تواند تصویرگر هر رژیم پلیسیِ تمامیت‌خواه دیگری در جهان معاصر نیز، قلمداد شود. بد نیست بدانید که کتاب 1984 جزو 100 رمان برتر قرن از نگاه لوموند، و یکی بهترین آثار داستانیِ ادبیات انگلیسی به انتخاب نشریه‌ی گاردین است.

معرفی کتاب صوتی 1984

از رمان 1984 تابه‌حال چندین اقتباس سینمایی، تلویزیونی، رادیویی و نمایشی شده است که ازجملۀ آن‌ها می‌توان به فیلم‌هایی به همین نام ساختۀ 1956 (به کارگردانی مایکل اندرسون) و 1984 (به کارگردانی مایکل رادفورد) اشاره کرد.

اغلب توقیف‌های ناگهانی نیمه‌شب اتفاق می‌افتاد و نصف شب با یک حرکت ناگهانی شخص را از خواب می‌پراندند. دست خشنی شانه را به‌شدت تکان می‌داد. نور چراغ‌ها را به چشم می‌انداختند و قیافه‌های درهم رفته، تخت خواب را احاطه می‌کردند و در اغلب موارد نه تنها محاکم‌های صورت نمی‌گرفت، بلکه توقیف را هم به اطلاع کسی نمی‌رساندند و اشخاص به نحوی خیلی ساده -اغلب در طول شب- ناپدیدمی شدند.


منبع: https://www.ketabrah.ir/%DA%A9%D8%AA%D8%A7%D8%A8-%D8%B5%D9%88%D8%AA%DB%8C-1984/book/72625

اگر به رمان‌ها و داستان ‌های سیاسی و تاریخی علاقه دارید، این کتاب را به شما توصیه می‌کنیم.

با جورج اورول بیشتر آشنا شویم

در سال 2005 یک اپرا و در سال 2015 یک باله نیز بر اساس این کتاب مشهور ساخته شده است.

جوایز و افتخارات کتاب صوتی 1984

  • راه‌یافته به فهرست 100 کتاب قرن لوموند
  • جزو لیست برترین رمان‌های انگلیسی گاردین
  • برنده‌ی جایزه‌ی تالار مشاهیر پرومتئوس در سال 1984
  • مورد اقتباس قرار گرفتن در چند فیلم سینمایی
  • نامزد جایزه‌ی لوکوس برای بهترین رمان علمی تخیلی در سال 1987
  • راه‌یافته به فهرست 100 رمان انگلیسی زبان برتر از سال 1923 تا 2005

نکوداشت‌های کتاب صوتی 1984

  • کتابی عمیق، ترسناک و کاملاً جذاب… (نیویورکر)
  • اصالت، تعلیق، سرعت اتفاقات و تلخی کتاب به حدی است که نمی‌توان از آن دست کشید. (پرایس پریچت، نویسنده)
  • کتاب 1984 اثر قابل توجهی به شمار می‌رود و از درخششی پایدار برخوردار است که کمتر در دیگر آثار هم ژانر خود دیده می‌شود. (New York Herald Tribune)
  • رمان اورول نشان دهنده وضعیت کنونی‌مان و یا سرنوشتی که ممکن است در آینده برایمان رقم بخورد. این اثر آنقدر آرام و چشمگیر ما را همراهی می‌کند که تجربه‌ای عجیب برایمان شکل می‌گیرد. (Saturday Review)

کتاب صوتی 1984 مناسب چه کسانی است؟

در سال 1984 به سر می‌بریم. تمدن به‌دست جنگ جهانی، درگیری داخلی و انقلاب ویران شده است. ایراستریپ‌وان یکی از سه ابرقدرت تمامیت‌خواه جهان است که توسط «حزب» اداره می‌شود. بنیان‌های اندیشه‌ی این حکومت تحت ایدئولوژی رهبر مرموزی به‌نام «برادر بزرگ» شکل گرفته است؛ پرسوناژی مهم در داستان که از کیش شخصی برخوردار است. جورج اورول در کتاب صوتی 1984 (Nineteen Eighty-Four) چنین حکومتی را به تصویر کشیده است و به داستان زندگی مردی می‌پردازد که می‌خواهد در این شرایط خود را از یوغ بردگی و اسارت حاکمان جلاد و مستبد خود رها کند.

دیگر اثر معروف جورج اورول رمانی سیاسی با عنوان مزرعه‌ی حیوانات است. کتابی که در اصل برای مخاطبین کودک و نوجوان نوشته شده بوده، اما امروزه، نزد همه‌ی گروه‌های سنی، اثری محبوب و شناخته‌شده به شمار می‌رود. از میان دیگر کتاب‌های جورج اورول می‌توان به عناوینی چون «دختر کشیش»، «روزهای برمه»، «زنده باد کاتالونیا»، «کتاب یا سیگار» و «فاشیسم و دموکراسی» اشاره کرد.

در بخشی از کتاب صوتی 1984 می‌شنویم

وینستن نتوانست از ترس و وحشتی که ناگهان بر وجودش مستولی شد جلوگیری کند. البته این ترس و وحشت بی‌معنی بود زیرا نوشتن این کلمات همان‌قدر خطر داشت که شروع یک دفتر خاطرات. مع‌ذلک وینستن برای یک لحظه احساس کرد که می‌خواهد کاغذهای سیاه‌شده را پاره کند و نوشتن خاطرات را برای همیشه ترک بگوید. اما این کار را نکرد زیرا می‌دانست که این چنین کاری بی‌نتیجه است. چه جمله‌ی «مرگ بر برادر بزرگ» را می‌نوشت و چه نمی‌نوشت فرقی نمی‌کرد و چه به نوشتن دفتر خاطرات ادامه می‌داد و چه نمی‌داد تفاوتی نداشت. زیرا پلیس فکر به هر حال او را تحت تعقیب قرار می‌داد. وینستن -حتی اگر قلم روی کاغذ نمی‌گذاشت- جنایت اصلی را که شامل سایر جنایات می‌شد مرتکب شده بود و این جنایت را «جنایت فکری» می‌نامیدند. جنایت فکری چیزی نبود که بتوان آن را پنهان داشت. ممکن بود که شخص برای مدتی – و شاید هم برای چندین سال – به زندگی ادامه بدهد ولی بالاخره به او دست می‌یافتند.

با حضور شخصیت‌های جدید از جمله جولیا و اوبراین، در طول کتاب وقایعی رقم می‌خورد که سیر داستان را به سمت‌وسویی دیگر می‌برد. وقایعی که هریک نقطه‌ی عطفی در خط داستانی کتاب صوتی 1984 به شمار می‌روند و بعضی در راستای تحقق آرمان وینستون اسمیت هستند و بعضی دیگر پدیدآورنده‌ی موانعی سخت و دشوار. آیا اسمیت موفق خواهد شد تا سودای آزادی خود و مردمان سرزمینش را محقق کند؟

روایتی آشنا از سرکوب و خفقان. جورج اورول در کتاب صوتی 1984 پادآرمانشهری را به تصویر می‌کشد که در آن کوچک‌ترین اختلاف نظرها با ایدئولوژی حاکم، شهروندان را از حق حیات سلب می‌کند. این کتاب پرافتخار و پرفروش توانسته است جایزه‌ی تالار مشاهیر پرومتئوس را از آن خود کند.

درباره‌ی کتاب صوتی 1984

وینستون اسمیت، راوی و قهرمان 39 ساله‌ی داستان، سودای شورش علیه حکومت را در سر دارد. او در وزارت حقیقت کار می‌کند؛ جایی که سوابق تاریخی را بازنویسی می‌کند تا با نسخه‌ی همیشه در حال تغییر این ایالت از تاریخ مطابقت داشته باشد. وینستون نسخه‌های گذشته‌ی نشریه‌ی تایمز را بازبینی می‌کند، در حالی که اسناد اصلی در حفره‌های حافظه از بین می‌روند. او مخفیانه با حکومت حزب مخالفت می‌کند و رویای انقلاب را در سر می‌پروراند، علی‌رغم اینکه می‌داند از سوی حکومت به‌عنوان یک جنایتکار فکری شناخته خواهد شد و احتمالاً روزی به دست آن‌ها خواهد افتاد.

حکومت ایراستریپ‌وان با استفاده از پلیس، نظارت مستمر از طریق تلویزیون‌های دوطرفه، دوربین‌ها و میکروفون‌های مخفی، به‌طرز وحشیانه‌ای تمامی مخالفان خود را هر یک به شیوه‌ای قلع و قمع می‌کند. در این سرزمین کافی است تا با ایدئولوژی حزب کوچک‌ترین زاویه‌ای داشته باشید تا حق زندگی از شما سلب شود. روایتی آشنا که در آن گویی جورج اورول در مقام پیشگویی خبره به شرح وقایع این روزها می‌پردازد.