معرفی و دانلود کتاب فقط لحظه‌های دلپذیر ماندگارند | ویرژینی گریمالدی | بنگاه ترجمه و نشر کتاب پارسه

علاقه‌مندان به ادبیات معاصر فرانسه و دوست‌داران رمان‌های رئالیستی، مخاطبین اصلی کتاب فقط لحظه‌های دلپذیر ماندگارند از ویرژینی گریمالدی‌اند.

با ویرژینی گریمالدی بیشتر آشنا شویم

ادبیات فرانسه از دیرباز در میان مخاطبین فارسی‌زبان محبوب و پرطرفدار بوده است. بسیاری از ما رمان‌خوانی را با مطالعه‌ی آثار داستان‌نویسان کلاسیک فرانسوی، از جمله اونوره دو بالزاک، استاندال و گوستاو فلوبر آغاز کردیم، و بعدها، با خواندن کتاب‌های نویسندگان متأخرتری چون آلبر کامو، آندره مالرو و ژان پل سارتر، ارتباط خود را با ادبیاتِ سرزمینِ عشق و بوسه تداوم بخشیدیم.

ماحصل کلام: کتاب فقط لحظه‌های دلپذیر ماندگارند رمانی خواندنی از سرزمینی با فرهنگی غنی و ادبیاتی نیرومند است. ما بر این باوریم که خواندن این اثر، به دلیل موضوعات ملموسی که در آن مطرح شده، و همچنین، به سبب نثر شیرین و جذابی که نویسنده در نگارش داستان به کار گرفته، برای اغلب خوانندگان تجربه‌ای لذت‌بخش را رقم خواهد زد. امید که پس از مطالعه‌ی کتاب، شما نیز گفته‌‌مان را تصدیق کنید…

کتاب فقط لحظه‌های دلپذیر ماندگارند مناسب چه کسانی است؟

به اندازۀ کافی نخوابیدم. فلورانس توضیح داده بود که هر وقت دوست دارم، خواه شب باشد و خواه روز می‌توانم زنگ بزنم و از تو خبر بگیرم. سه ساعت نخست را مقاومت کردم، آن‌ها به‌قدر کافی مشغول بودند و نمی‌خواستم مزاحم‌شان شوم؛ اما درست پیش از آنکه به خواب بروم زنگ زدم. یک پرستار که نمی‌شناختم جواب داد. وقتی نام‌ام را به او گفتم، مدتی ساکت ماند و سپس به من خبر داد تو به‌آرامی خوابیده‌ای. رعشه‌کنان گوشی را گذاشتم، خون در رگانم منجمد شده بود. این چند ثانیه خاموشی و سکوت، به درازای چند ساعت گذشت. زمان کافی داشتم تا تصور کنم این زن در چگونگی اعلام خبر به من بر سر دوراهی مانده و دارد سبک‌سنگین می‌کند. زمان کافی داشتم تا آن واژه‌ها را بشنوم، وحشتناکی شوک را احساس کنم و واکنش پدرت را به تصویر بکشم. به فکرم نمی‌رسید که اگر اتفاقی بیفتد، آن‌ها حتماً مرا در جریان می‌گذارند، ترس کاملاً منطقم را بلعیده بود. دیگر هرگز تلفن نخواهم کرد.

شکی نیست که ویرژینی گریمالدی یکی از برجسته‌ترین نویسندگان در صحنه‌ی ادبیاتِ امروز فرانسه محسوب می‌شود. کتاب فقط لحظه‌های دلپذیر ماندگارند یکی از رمان‌های سرشناسِ این داستان‌نویسِ بااستعداد به شمار می‌رود؛ اثری خوش‌خوان و زیبا که در آن، از خلال روایت داستانِ زندگی پرفرازونشیب دو مادر (یکی جوان و دیگری سالخورده)، به مسائل و دغدغه‌هایی پرداخته شده که اغلب خانواده‌های امروزی رویاروی خویش می‌بینند…

درباره کتاب فقط لحظه‌های دلپذیر ماندگارند

ادبیات فرانسه هنوز زنده است و نفس می‌کشد! برای پی بردن به این واقعیت کافی است نگاهی به اسامی برجسته‌ترین نویسندگانِ معاصرِ جهان بیندازیم. آنگاه درخواهیم یافت که سرزمین فرانسه در میان این اسامی نمایندگانی بسیار دارد: نام‌هایی از قبیل پاتریک مودیانو، عتیق رحیمی (که اگرچه اصالتاً اهل افغانستان، اغلب آثار خود را به زبان فرانسه نگاشته)، میشل اوئلبک، و به تازگی، ویرژینی گریمالدی.

کاملاً از یاد برده بودم که آن‌ها در خانه حضور دارند. ذهنم نمی‌خواهد بپذیرد که آن‌ها در خانۀ ما هستند. دیروز عصر وقتی رسیدیم، خانه از تمیزی برق می‌زد و غذای خوشمزه انتظارمان را می‌کشید. اگرچه دلم می‌خواست هر کاری بکنم جز حرف‌زدن با خانوادۀ شوهر، از آن‌ها تشکر کردم. اینکه برای بازگشت‌مان چنین غافلگیری‌ای را ترتیب داده بودند، لطف‌شان را نشان می‌داد.


منبع: https://www.ketabrah.ir/%DA%A9%D8%AA%D8%A7%D8%A8-%D9%81%D9%82%D8%B7-%D9%84%D8%AD%D8%B8%D9%87-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%AF%D9%84%D9%BE%D8%B0%DB%8C%D8%B1-%D9%85%D8%A7%D9%86%D8%AF%DA%AF%D8%A7%D8%B1%D9%86%D8%AF/book/68508

زن دیگر، مادری جوان است که به تازگی صاحب فرزند شده. این زن، از آنجا که پیش از این هیچ تجربه‌ای که قابل مقایسه با مادری کردن باشد نداشته، خود را در تربیت و مراقب از کودک تازه‌متولدشده‌اش با مشکلاتی عظیم مواجه می‌بیند. با این حال، زن جوان داستان ما، عزم خویش را جزم کرده تا وظایف خویش را در مقام یک مادر، به نحو احسن به انجام برساند. اما ادای این وظایف، برخلاف آنچه در بادی امر به نظر می‌رسد، چندان ساده نیست…

گریمالدی یکی از نویسندگانِ نسلِ جدید فرانسه است. اثر برجسته‌ی او کتابی است با عنوان فقط لحظه‌های دلپذیر ماندگارند (Et que ne durent que les moments doux)؛ رمانی خواندنی که به تازگی، در سال 2020، به انتشار رسیده، و خوشبختانه، خیلی زود، به همت سحر بهشتی به زبان فارسی ترجمه شده و در اختیار مخاطبین ایرانی قرار گرفته است.

یکی از این زن‌ها مادری میان‌سال است که پس از عمری به سر بردن با فرزند خویش، حالا با فرا رسیدن زمانِ آغازِ استقلالِ این فرزند از خانواده، باید دور شدن وی را به نظاره بنشیند. برای این مادر، همچون هر مادر دیگری که تمام زندگی خویش را به پای آسایش فرزندش قربانی کرده، جدایی از فرزند کم از مرگ ندارد! با این حال، او ناچار از تن دادن به این جدایی است. چرا که این آخرین آزمون وی در مقام مادری فداکار و ایثارگر به شمار می‌رود.

معرفی کتاب فقط لحظه‌های دلپذیر ماندگارند

در کتاب فقط لحظه‌های دلپذیر ماندگارند داستان زندگی دو زن، دو مادر، را پی خواهید گرفت، که هر یک درگیر معضلاتی خاص خود می‌باشند.

ویرژینی گریمالدی (Virginie Grimaldi) نویسنده‌ی نام‌آشنای ادبیات فرانسه است که اندکی پیش به عنوان یکی از پرفروش‌ترین داستان‌نویسان جهان از سوی فیگارو شایسته‌ی تقدیر شناخته شد. او که به سال 1977، در شهر زیبای بوردو متولد شده، این روزها پنجمین دهه‌ی حیات خویش را سپری می‌کند. نخستین رمان گریمالدی در سال 2015 به انتشار رسید. در ایران، تاکنون دو کتاب خواندنی از این نویسنده ترجمه و منتشر شده است: اولی، رمان جذاب «خانه‌ی تاماریس» است که داستانی با مایه‌های نیرومند روان‌شناختی به شمار می‌رود؛ و دیگری، کتاب «فقط لحظه‌های دلپذیر ماندگارند» است که توضیحات مرتبط به آن را در سطور پیش مطالعه کردید.

در بخشی از کتاب فقط لحظه‌های دلپذیر ماندگارند می‌خوانیم

ساعت پنج صبح درحالی‌که تازه به خواب رفته بودم، از صدای شکستن ظرف پریدم و بیدار شدم. مطمئن بودم که گربه را درحال بالارفتن از کابینت‌ها خواهم یافت، پس وقتم را با لباس‌پوشیدن تلف نکردم و به‌سوی آشپزخانه روانه شدم. فکرش را بکن چه حالی داشتم وقتی با پدربزرگت مواجه شدم، پیژامه به تن داشت و درگیر جمع‌کردن قطعات شکستۀ بشقاب بود. به‌جای آنکه خود را با پرده دار بزنم، آن را به دور خود پیچیدم. زیرلب توضیحاتی می‌داد؛ گویا کمی گرسنه‌اش شده بود.