معرفی و دانلود کتاب محاصره شده با سایکوپات‌ها | توماس اریکسون | انتشارات نسل نواندیش

مطالعه‌ی این اثر برای تمام افرادی که دغدغه‌ی سلامت روان خود را دارند الزامی است.

با توماس اریکسون بیشتر آشنا شویم

واژه «سایکوپت» (بیمار روانی، جامعه‌ستیز) از سال 1960 بسیار استفاده شد. البته نخستین کتاب در این زمینه در سال 1941 چاپ شده بود. از آن سال به بعد، کتاب‌های گوناگونی درباره این واژه چاپ شد. دهه‌های زیادی است که واژه سایکوپات مورد بحث و بررسی قرار گرفته است و من سعی می‌کنم به مهم‌ترین ابعاد آن اشاره کنم. این واژه تعریف شده است، اما در بسیاری از مواقع به‌اشتباه استفاده می‌شود.

آن‌ها بی‌شک برای اطرافیانشان و جامعه افراد خطرناکی هستند. «آن‌ها گرگ‌هایی هستند در لباس برّه».

معرفی کتاب محاصره شده با سایکوپات‌ها

اگر فکر می‌کنید کتاب محاصره شده با سایکوپات‌ها تنها در موارد آدم‌ربایی، دزدی، زندان و مواردی از این دست کاربرد دارد متأسفانه باید بگوییم در اشتباهید. جامعه‌ستیزان در مناصب و موقعیت‌های مختلف اجتماعی حضور دارند و بسیاری از آن‌ها در نگاه اول بسیار خوشایند و دلپذیر هستند. علاوه بر این سواستفاده‌های آن‌ها نه فقط در قالب روابط روان‌پریشانه، بلکه در ارتباطات کاری یا حتی دوستانه هم رخ می‌دهد. البته نیت نداریم شما را بترسانیم، اما به قول معروف حادثه یک‌بار اتفاق می‌افتد! پس بهتر است با نشانه‌های یک سایکوپات یا جامعه‌ستیز آشنا شوید و آموزه‌های کتاب محاصره شده با سایکوپات‌ها را با دیگران به اشتراک بگذارید تا با کمک همدیگر، سطح آگاهی جامعه‌مان را بالا ببریم.

مردم از این واژه برای نامیدن افرادی که از آن‌ها خوششان نمی‌آید استفاده می‌کنند. استفاده بی‌ملاحظه و گسترده از این واژه، آن را به کلمه‌ای عادی تبدیل کرده است، تا جایی که ما دیگر نمی‌دانیم یک روانی واقعاً کیست و چه ویژگی‌هایی دارد. این واژه در سال 1970 در سوئد واژه‌ای گنگ بود، درنتیجه روان‌شناسان و روان‌پزشکان دیگر از آن استفاده نمی‌کردند و درعوض از جمله «شخصی که به مراقبت‌های ویژه نیاز دارد» استفاده کردند. درنهایت این واژه در سال 1980 جا افتاد و درست مورد استفاده قرار گرفت. نباید رفتار سایکوپات را با واژه‌های فانتزی پنهان کرد.

این اثر که ادامه‌ی کتاب «محاصره شده توسط احمق‌ها» است، با استفاده از سیستمی ساده اما هوشمندانه توضیح می‌دهد چرا سایکوپات‌ها تا این حد جذاب هستند و چرا دیگران شیفته‌ی آن‌ها می‌شوند. همچنین متوجه می‌شوید چرا این اختلال روانی خطرناک است و درصورت نداشتن اطلاعات کافی، ممکن است چه ضررهای سنگینی را از طرف این افراد متحمل شوید. اریکسون با مثال‌هایی واضح، رفتارهای مختلفی که سایکوپات‌ها برای تسلط بر افراد به کار می‌برند را بررسی می‌کند تا به نقطه‌ضعف‌های احتمالی‌تان پی ببرید و روش‌های مقابله‌ی کارآمد را فرابگیرید.

جذاب، کاریزماتیک و خوشایند یا خودخواه و حیله‌گر؟ سایکوپات‌ها یا افراد جامعه‌ستیز تمام این‌ها هستند و دقیقاً به همین دلیل خطرناکند. نویسنده‌ی پرفروش سوئدی، توماس اریکسون (Thomas Erikson)، در کتاب محاصره شده با سایکوپات‌ها (Surrounded by psychopaths) مهم‌ترین کلیدهای شناسایی این اشخاص را در اختیار شما قرار می‌دهد تا با کمک آن‌ها از بازی‌های روانی این افراد دوری کرده و انرژی روانی‌تان را حفظ کنید.

نکته‌ی مهمی که لازم است یادآور شویم تفاوت بین سایکوپات (Psychopath) و سوسیوپات (Sociopath) است. این دو اختلال‌هایی مجزا هستند که غالبا توسط عامه‌ی مردم – افرادی که در رشته‌ی روانشناسی تحصیل نکره‌اند- یکی در نظر گرفته می‌شوند. خوشبختانه مترجم در قسمت پیشگفتار تفاوت‌های این دو را توضیح داده و کمک می‌کند معنای دقیق سایکوپات و تفاوت آن با سوسیوپات را متوجه شوید.

نکوداشت‌های کتاب محاصره شده با سایکوپات‌ها

– توصیه‌هایی صریح، محتاطانه و قابل اجرا که همگان باید بخوانند. (Kirkus)

– راهنمایی آسان که شما را به ابزارهایی کارآمد برای مقابله با جامعه‌ستیزها مجهز می‌کند. (Booklist)

کتاب محاصره شده با سایکوپات‌ها مناسب چه کسانی است؟

توماس اریکسون یک متخصص علوم رفتاری اهل سوئد است. او که برای شرکت‌های مختلفی مانند کوکاکولا، مایکروسافت و ولوو سمینار آموزشی برگزار می‌کند، با انتشار کتاب «محاصره شده توسط احمق‌ها» در سال 2014 در میان عامه‌ی مردم نیز شهرتی گسترده به دست آورد. این اثر به بیشتر از 40 زبان دنیا ترجمه شد و حداقل 3 میلیون نسخه در سراسر جهان فروخت.

جملات برگزیده‌ی کتاب محاصره شده با سایکوپات‌ها

توماس اریکسون نویسنده‌ی پرفروش جهانی در کتاب محاصره شده با سایکوپات‌ها به شما نشان می‌دهد چگونه جامعه‌ستیزان را شناسایی و از خودتان در برابر آن‌ها محافظت کنید. این اثر پلی میان علم روانشناسی و مخاطبانی است که تخصصی در این رشته ندارند اما می‌خواهند از یافته‌های آن برای ارتقای سلامت روان خود استفاده کنند.

درباره‌ی کتاب محاصره شده با سایکوپات‌ها

آن‌ها در کمترین حالت مانند افراد مبتلا به شیزوفرنی هستند؛ فقط تفاوت اینجاست که آن‌ها به‌مراتب کارهای بدتری در مقایسه با شیزوفرنی‌ها می‌کنند. اثرات کارهایشان قابل‌توجه است. به نظر من آن‌ها مقصر بسیاری از معاملات تجاری خطرناک‌اند: اخاذها، کلاهبرداران، فروشندگان مواد مخدر و دزدها که طرح جنایت‌های سازماندهی‌شده را مدیریت می‌کنند. آن‌ها باعث پیدایش جنگ‌های خشونت‌آمیز، قتل‌ها، بیماری‌ها، تجاوزها، سوءاستفاده از کودکان و قاچاق انسان می‌شوند.

فهرست مطالب کتاب

– اگر دروغ به‌اندازه تکرار شود، به حقیقت تبدیل می‌شود.

– هنگامی‌که ما در حال اندیشیدن هستیم، سایکوپات‌ها در حال عمل به افکار جنون‌آمیزشان هستند.

– این حقیقت ندارد که سایکوپات‌ها هیچ‌وقت تغییر نمی‌کنند. آن‌ها نقاب و اهدافشان را تغییر می‌دهند.

– افرادی که می‌خواهند شما را بازی بدهند و از شما استفاده کنند، نقاط‌ضعفتان را به شما نخواهند گفت، بلکه از آن‌ها به نفع خودشان بهره می‌برند.

– او گفت اگر نگران این هستی که شاید یک سایکوپاتیک باشی، اگر برخی از این ویژگی‌های رفتاری را داشتی، اگر احساس غریبی داری و مضطرب هستی، این‌ها همه به این معنا هستند که تو یک سایکوپات نیستی.

در بخشی از کتاب محاصره شده با سایکوپات‌ها می‌خوانیم

پیشگفتار مترجم

مقدمه

1- سایکوپات (جامعه‌ستیز) به چه معناست؟

2- از خودتان محافظت کنید: دفاع اساسی دربرابر سایکوپات‌ها

3- سایکوپات‌ها چه کسانی هستند؟

4- محاصره‌شده با احمق‌ها؟

5- دستکاری روان‌شناختی، پدیده‌ای همه‌گیر

6- دستکاری روان‌شناختی یعنی چه

7- سایکوپات قرمزِ سلطه‌گر

8- سایکوپات زردِ جذاب

9-سایکوپات سبزِ منفعل

10- سایکوپات آبیِ وسواسی

11- چطور یک سایکوپات قرمزها را بازیچه خود می‌کند؟

12- چطور یک سایکوپات زردها را بازیچه خود می‌کند؟

13- چطور یک سایکوپات سبزها را بازیچه خود می‌کند؟

14- چطور یک سایکوپات آبی‌ها را بازیچه خود می‌کند؟

15- تکنیک‌های رایج دستکاری روان‌شناختی

16- فریبکاری‌های رایج و نحوه مدیریت آن‌ها

17- اگر هیچ راهی جواب نداد چه؟

پی‌نوشت: سخنانی برای کمک به شما


منبع: https://www.ketabrah.ir/%DA%A9%D8%AA%D8%A7%D8%A8-%D9%85%D8%AD%D8%A7%D8%B5%D8%B1%D9%87-%D8%B4%D8%AF%D9%87-%D8%A8%D8%A7-%D8%B3%D8%A7%DB%8C%DA%A9%D9%88%D9%BE%D8%A7%D8%AA-%D9%87%D8%A7/book/68289

رابرت دی. هیر یکی از متخصصان محترمی است که در این زمینه پژوهش کرده است. او به همه دنیا سفر کرد و حدود پنجاه سال درباره سایکوپات‌ها نوشت و درنهایت موفق شد فهرستی تهیه کند که رفتارهای این افراد را شرح می‌داد. نظر او بسیار شفاف است: سایکوپات‌ها وجود دارند و تعداد آن‌ها بیشتر از حدی است که ما تصور می‌کنیم. اما آیا آن‌ها واقعاً مشکل‌ساز هستند؟