معرفی و دانلود کتاب من ناجی تو هستم | سپیده محمودی | انتشارات گنجور

سپیده محمودی در کتاب من ناجی تو هستم با بهره‌گیری از دو مدل «مثلث کارپمن» و «پیش‌نویس زندگی» تلاش می‌کند تا روابط زوج‌ها را بهبود بخشد. در مثلث کارپمن، یک چرخه‌ی معیوب در روابط اجتماعی شرح داده می‌شود که ریشه در کودکی افراد دارد. این چرخه، اثرات منفی بسیار زیادی در هر نوع از رابطه به جای می‌گذارد و نویسنده در این کتاب راهکارهایی را برای کنترل آن ارائه می‌دهد.

درباره‌ی کتاب من ناجی تو هستم

این اثر برای علاقه‌مندان به کتاب‌های روان‌شناسی، زناشویی و ازدواج جذاب خواهد بود.

با سپیده محمودی بیشتر آشنا شویم

کتاب من ناجی تو هستم، نوشته‌ی سپیده محمودی، با تکیه بر مدل کارپمن به رشته‌ی تحریر درآمده است. نویسنده قصد دارد با واکاوی مفاهیم موجود در مثلث کارپمن، روابط افراد در زندگی اجتماعی، به‌ویژه رابطه‌ی بین زوج‌های جوان را بهبود ببخشد. از منظر نویسنده، آنچه باعث موفقیت یک ازدواج می‌شود، ارتباط عاطفی درست بین زوج‌ها است. باوجوداینکه هر فرد از سبک‌ زندگی منحصربه‌فردی استفاده می‌کند، اما روش‌ها و رفتارهای ثابت و امتحان‌شده‌ای برای زندگی بهتر وجود دارد.

سپیده محمودی در کتاب من ناجی تو هستم، ابتدا از مفهوم پیش‌نویس زندگی و مثلث کارپمن صحبت می‌کند. پیش‌نویس زندگی برای اولین بار توسط «اریک برن» و «کلود استینر» در اواسط دهه‌ی 1960 معرفی شد و بعدها توسط نویسندگان دیگر بسط یافت. مثلث کارپمن نیز، همانطور که در بالا اشاره کردیم، چرخه‌ای اشتباه در روابط انسانی است. چرخه‌ای که تنها یک دور باطل است و اگر کنترلی بر روی آن صورت نگیرد، بازیکنانش را به ورطه‌ی نابودی می‌کشاند.

این چرخه‌ی معیوب که کارپمن توصیف می‌کند، ممکن است زمینه‌ساز مشکلات بسیار و حتی نابودی یک ازدواج شود. چاره‌ی کار چیست؟ برای متوقف کردن قربانی بودن باید رابطه با طرف مقابل را بپذیرید، با این واقعیت روبرو شوید که باید تغییر کنید، با ترس‌های خود مواجه شوید و اقدامات کارآمدتری انجام دهید.

محمودی از این الگوی روان‌شناسی، دست‌آویزی برای بیان مباحث پیرامون زندگی زناشویی ساخته است. کتاب او از هفت فصل تشکیل می‌شود. در فصل اول از پیش‌نویس زندگی و مثلث کارپمن صحبت می‌شود. فصل دوم به روان‌شناسی سبک زندگی و مهارت‌های زندگی اشاره دارد. تحلیل رفتار مقابل و این‌که چگونه می‌توان متخصص تحلیل رفتار متقابل شد، موضوع فصل سوم است. در فصل چهارم اختصاصاً مدل کارپمن و تک‌تک نقش‌های آن بررسی و در فصل بعدی، راهبردهای مقابله با مثلث کارپمن در روابط ارائه می‌شود. عشق، موضوع اصلی فصل ششم است و در این بین، راهبرد مقابله‌ی مثلث عشق‌ورزی در زندگی زناشویی نیز ارائه می‌گردد. فصل آخر نیز به اهمیت نوازش و عشق‌ورزی در زندگی زناشویی اختصاص دارد.

برنامه مهارت‌های زندگی یک مدل آموزشی است که در کارها و فعالیت‌های گروهی سازمان‌یافته به‌منظور رشد مهارت‌های عملی که برای زندگی روزمره ضروری هستند، کاربرد دارد. به همین جهت شرکت فعال اعضای گروه برای یادگیری مهارت‌های زندگی امری ضروری می‌باشد، چراکه روش مهارت‌های زندگی مبتنی بر یادگیری تجربی است و یادگیری مؤثر را با فعالیت، مشاهده شرکت‌کنندگان دیگر و دریافت بازخورد در نظر می‌گیرد (بدیعی و همکاران، 1397). درنتیجه محتوای مهارت‌های زندگی، به‌جای یادگیری آموزش معلم مدار، یادگیری تجربی و عملی است که مکانیسم اساسی آن تغییر رفتار افراد است به‌نحوی‌که این یادگیری‌ها می‌تواند به موقعیت خارج از گروه انتقال یابد. در اصل، اثربخشی روش مهارت‌های زندگی به دلیل تأکید آن بر جنبه‌های عینی شامل درگیری و شرکت فعال افراد، رفتارهای قابل‌مشاهده و نمایش عینی عقاید می‌باشد.

فهرست مطالب کتاب

علم روان‌شناسی، در باب اشکال مختلفی که در روابط فردی و اجتماعی وجود دارد، مثال‌ها، نمونه‌ها و مدل‌های گوناگونی ارائه کرده است. یکی از این‌ها، مثلث «درام» نام دارد که اولین بار توسط استیون کارپمن در دهه‌ی 1960 توصیف شد و پس از آن به مثلث کارپمن شهرت یافت. این مثلث، یک مدل از تعاملات اجتماعی ناکارآمد است و یک بازی قدرت را نشان می‌دهد که از سه نقش تشکیل می‌شود: قربانی، ناجی و زجردهنده. تمام این نقش‌ها، با احساس گناه و سرزنش در جای خود نگه داشته می‌شوند. ذکر این نکته ضرورت دارد که بازیکنان در مثلث درام، ممکن است در طول یک بازی ذهنی، نقش‌های خود را تغییر دهند و اگر کسی در این مثلث تغییر نقش دهد، دو نقش دیگر نیز تغییر می‌کنند.

معرفی کتاب من ناجی تو هستم

سپیده محمودی در کتاب خود، من ناجی تو هستم، به نکته‌ی مهمی اشاره دارد؛ اینکه هم پیش‌نویس زندگی و هم مثلث کارپمن، ریشه در کودکی دارند. خانواده و اطرافیان، بیشترین نقش را در ایجاد این چرخه‌ی اشتباه دارند. ما این الگوها را از طریق بزرگسالان اطرافمان یاد می‌گیریم و سپس آن را در زندگی بزرگسالی خود نیز اعمال می‌کنیم.

پیشگفتار نویسنده

فصل اول: ارتباط در زندگی

ارتباط عاطفی با همسر؛ رمز موفقیت زندگی

پیش‌نویس زندگی و مثلث کارپمن

جایگاه نظریه مثلث کارپمن در زندگی

تعریف اصطلاحات در مثلث کارپمن

مثلث کارپمن و چگونگی تغییر نقش‌ها

این نقش‌ها از کجا می‌آیند؟

فصل دوم: روانشناسی سبک زندگی

سبک زندگی در دیدگاه روانشناسی

انواع سبک زندگی

سبک زندگی و سلامت روان

مهارت‌های زندگی

مفهوم آمادگی رفتاری به ۳ عامل بستگی دارد

بنابراین مهارت‌های زندگی

آموزش مهارت‌های زندگی می‌تواند به دو صورت اجرا شود

فصل سوم: زندگی و تحلیل رفتار متقابل

تاریخچه‌ی نظریه‌ی تحلیل رفتار متقابل

ایده‌های کلیدی تحلیل رفتار متقابل

حالت‌های شخصیت در تئوری تحلیل رفتار متقابل

کاربرد تئوری تحلیل رفتار متقابل در ارتباطات

روش درمانی تحلیل رفتار متقابل

مخاطبان تکنیک تحلیل رفتار متقابل چه کسانی هستند

چگونه می‌توان متخصص تحلیل رفتار متقابل شد

پروتکل آموزش گروهی تحلیل روابط متقابل

خلاصه‌ای از جلسات

شرح جلسات آموزشی تحلیل رفتار متقابل

فصل چهارم: مثلث کارپمن

تاریخچه

نقش‌ها

قربانی

ناجی

زجر دهنده

مثال

تغییر نقش‌ها

فصل پنجم: راهبردهای مقابله با مثلث کارپمن در روابط

خروج از مثلث نقش‌ها

چگونه از مثلث کارپمن خارج شویم؟

آیا راهی برای خارج شدن از مثلث وجود دارد؟

چگونه می‌توان از یک مثلث خارج شد، اگر یک کنترل‌گر هستید

چگونه می‌توان از مثلث خارج شد، اگر ناجی هستید

چه مثلثی را می‌توان تبدیل کرد؟

مدل مثلث ایدئال

چگونه می‌توان از مثلث کارپمن خارج شد؟

مثلث TED در برابر مثلث کارپمن

خلاق

مربی

چالشگر

فصل ششم: راهبرد مقابله مثلث عشق‌ورزی در زندگی زناشویی

عشق چیست؟

ویژگی‌های عشق شورانگیز (رمانتیک)

تفاوت‌های جنسی در عشق و عاشقی

عشق از دیدگاه روان‌شناسی

عشق روانی – جنسی؛ فروید

هنر عشق‌ورزیان؛ اریک فروم

مثلث عشق‌ورزی؛ استرنبرگ

صمیمیت

شور اشتیاق (شهوت)

تصمیم/ تعهد

وضعیت بی ضلعی

وضعیتهای دو ضلعی

وضعیت سه‌ضلعی

فصل هفتم: راهبرد مقابله‌ای نوازش در زندگی زناشویی

نوازش در روابط زناشویی

نوازشهای متفاوت برای افراد متفاوت

سواد نوازشی

بانک نوازش

نوازش‌های کلامی و غیرکلامی

اقتصاد نوازش

اقتصاد نوازش و پنج قانون محدود کننده و بازدارنده در مورد گرفتن و دادن نوازش

نوازش‌های روان‌شناختی

نوازش روحی زوجین علت رضایت از زندگی و خوشبختی واقعی

نوازش روحی و جسمی از بایدها در زندگی مشترک

به جز نوازش روحی، نوازش جسمی نیز برای آرامش بخشی لازم است

نوازشهای جسمی و جنسی

نوازش در رابطه جنسی

اهمیت نوازش در زنان

عشق‌بازی چیست؟

در اتاق‌خواب، فضایی رمانتیک تعبیه کنید

تأثیر نوازش جنسی (رویکرد تحلیل رفتار متقابل) بر رضایت جنسی زناشویی

منابع


منبع: https://www.ketabrah.ir/%DA%A9%D8%AA%D8%A7%D8%A8-%D9%85%D9%86-%D9%86%D8%A7%D8%AC%DB%8C-%D8%AA%D9%88-%D9%87%D8%B3%D8%AA%D9%85/book/63187

آموزش مهارت‌های زندگی فرد را قادر می‌سازد تا دانش، ارزش‌ها و نگرش‌ها را به توانائی‌های بالفعل تبدیل کند. مهارت‌های زندگی، توانائی‌هایی است که فرد را قادر می‌سازد، انگیزه و رفتار سالم داشته باشد و فرصت انجام چنین رفتارهایی را نیز ایجاد می‌نماید. آموختن و به‌کارگیری مهارت‌های زندگی، بر احساس فرد از خود و دیگران و همچنین به‌اندازه و میزان ادراک دیگران از وی اثر می‌گذارد. مهارت‌های زندگی، بر ادراک فرد از کفایت خود و اعتمادبه‌نفس و عزت‌نفس اثر دارد و بنابراین نقش مهمی در سلامت روان دارد. همراه با افزایش سطح بهداشت روان، انگیزه فرد در مراقبت از خود و دیگران، پیشگیری از مشکلات بهداشتی و مشکلات رفتاری افزایش می‌یابد.

این اثر توسط نشر گنجور روانه‌ی بازار شده است.

کتاب من ناجی تو هستم برای چه مناسب است؟

سپیده محمودی، در سال 1375 به دنیا آمد. وی دارای مدرک کارشناسی ارشد روان‌شناسی بالینی است. محمودی آثار و مقالات علمی خود را پیرامون رشته‌ی مشاوره و روان‌شناسی می‌نویسد. کتاب «چالش‌ها و مؤلفه‌های تربیت جنسی کودکان و نوجوانان» اثر دیگری از این نویسنده است.

در بخشی از کتاب من ناجی تو هستم می‌خوانیم