معرفی و دانلود کتاب نظام‌ نامه‌ی سامورایی: ترجمه‌ی مدرن کتاب بوشیدو برای تازه‌کاران | یوزان دایدوجی

کتاب نظام‌نامه‌ی سامورایی اثر یوزان دایدوجی، یکی از منابع دست اول و پراهمیتی است که هرکس قصد آشنایی با این گروه از افراد را دارد، باید بدون تردید آن را مطالعه کند. با خواندن این کتاب با زندگی سامورایی‌ها بیشتر آشنا خواهید شد و آثار باقی‌مانده‌ی این نوع از فرهنگ را در زندگی ژاپنیان امروز نیز تشخیص خواهید داد.

نکوداشت‌های کتاب نظام‌ نامه‌ی سامورایی

  • این کتاب برای هنرآموزان رزمی کلاسیک و مدرن مفید است و اثری ارزشمند برای خریدن به‌شمار می‌آید. (Meik Skoss, Koryu.com)
  • کتابی فوق‌العاده برای هرکس بخواهد به رازی که پشت یک جنگجوی واقعی است پی ببرد. (Bohdi Sanders, author of Warrior Wisdom)

کتاب نظام‌ نامه‌ی سامورایی مناسب چه کسانی است؟

یکی از مفاهیم کلیدی در آیین و مرام سامورایی‌ها، «آبرومندی» است. آن‌ها باید تلاش کنند همیشه چون فردی باآبرو زندگی کنند، بجنگند و حتی بمیرند. این فرهنگ تا جایی برای آن‌ها ارزشمند است که یک سامورایی در صورت شکست، باید دست به خودکشی شرافتمندانه یا هاراکیری بزند.

مرام‌نامه‌ی سامورایی‌ها در کتاب‌هایی به نام بوشیدو جمع‌آوری شد تا به عنوان منبعی جامع و مرجع در اختیار آن‌ها قرار بگیرد. یکی از این مرام‌نامه‌ها، کتاب نظام‌نامه‌ی سامورایی (Code of the samurai: a modern translation of the Bushidō shoshinshū) اثر یوزان دایدوجی (Daidōji Yūzan) است. این اثر ارزشمند، نه‌تنها بخش اصلی فرهنگ ژاپن را تشکیل داد و بر حوزه‌های اقتصاد، سیاست و اجتماع ژاپن تأثیر گذاشت،‌ بلکه امروز نیز در زندگی روزمره‌ی مردم ژاپن می‌توان آثار آن را به‌عینه مشاهده کرد.

سامورایی‌ها بیش از هرچیز، به‌واسطه‌ی قانون‌ها و مرام خود به شهرت رسیده‌اند. آن‌ها قوانین خاص و مشخصی برای خود دارند که به هیچ عنوان نباید از آن‌ها تخطی کرد؛ به طور مثال، ارزش‌هایی چون وفاداری، حق‌شناسی، عدالت، رشادت، صداقت، ادب، شرافت و دلاوری از مهم‌ترین اصول سامورایی‌ها به‌شمار می‌رود.

اگر تجهیزات خود را از قبل آماده نکرده باشید و در شرایط اضطراری بخواهید ناگهان این موارد را تهیه کنید، اهمال شما در انجام کار هویدا شده و حتی فکرش را هم نمی‌توانید بکنید که مردم با چه دیدی به شما نگاه خواهند کرد. در برخی نظام‌نامه‌های باستانی که مطالبشان مربوط به خانه‌های سامورایی‌ها است، آورده‌اند که جنگجویانی که در میدان نبرد به دلیل نداشتن نشان خانوادگی روی لباس یا نداشتن بیرق اشتباهاً توسط نیروهای خودی کشته شده‌اند خونشان پایمال شده است و برای هیچ مرده‌اند. به همین دلیل هیچ جایی برای کوتاهی در این مورد وجود ندارد.

برای مثال فرض کنید با این تفکر که قرار نیست مشکلی پیش بیاید و احتیاج به کشتن کسی نمی‌شود دستور بدهید تا تیغه‌ی شمشیرهای خدمتکارانتان را از چوب یا بامبو بسازند. یا فرض کنید انسان‌های بی‌فکری در خدمت شما هستند که لنگ مخصوص پوشاندن عورت را نمی‌پوشند چون فکر می‌کنند که اهمیتی ندارد و شما در مقابل این رفتارشان سکوت می‌کنید. چنین مسامحه‌هایی غیر قابل بخشش هستند.

فهرست مطالب کتاب

معرفی کتاب نظام‌ نامه‌ی سامورایی: ترجمه‌ی مدرن کتاب بوشیدو برای تازه‌کاران

پس از پدید آمدن قانون خدمت سربازی در ژاپن، گروهی از افراد پرورش یافتند که وظیفه‌ی حفظ امنیت مناطق مختلف را برعهده داشتند. دو قرن بعد از این اتفاق، گروهی از متمولین ژاپنی که عمدتاً از خاندان‌های کشاورزی بودند، گروهی از سربازها را به صورت اختصاصی برای خدمت به خود پرورش دادند و به کار گرفتند. این گروه از سربازان، همان کسانی هستند که به آن‌ها سامورایی گفته می‌شود.

بوشیدو در فرهنگ سامورایی، مانند آیین جوانمردی در فرهنگ شوالیه‌گری اروپا است. این‌گونه نظام‌نامه‌ها در ژاپن، با توجه به اصول و مبانی سه دین بودیسم، کنفوسیانیسم و شینتوئیسم و تلفیقی از آن‌ها به وجود آمدند و از هرکدام نیز چیزی اخذ کردند؛ به‌ طور مثال، سرچشمه‌ی وفاداری در این آیین به شینتوئیسم برمی‌گردد. همچنین مفاهیمی چون مطیع بودن و خویشتن‌داری، به‌ترتیب از کنفوسیانیزم و بودیسم اخذ شده‌اند.

مقدمه

فصل اول

پیشگفتار

تعلیم و تربیت

وظایف خانوادگی

اصول سامورایی‌ها

فراموش نکردن رزم

راهبان سامورایی

درست و نادرست

دلیر

تواضع و احترام

سوارکاری

اصول نظامی و اصول رزم

فصل دوم

اداره کردن خانه

خویشاوندان

صرفه‌جویی

بنا کردن خانه

تجهیزات نظامی

مجهز کردن زیردست‌ها

سامورایی‌ها

فروتنی

انتخاب دوست

روابط دوستانه

قطع روابط

شهرت

گزافه‌گویی و انتقاد

سفر

بر حذر بودن از غیبت

قیمومیت

رویارویی با مرگ

فصل سوم

خدمت

بندگی

خدمت نظامی

بصیرت

طرز بیان

پیشینه‌ی خانوادگی

اسکورت

مقامات عالی‌رتبه

قرض گرفتن قدرت و ربودن قدرت

اخاذی

فرمانده‌های نگهبانی و ارشدها

تنبلی

طرز برخورد در شرایط اضطراری

ابراز خویشتن

مرگ وفادارانه

تهذیب فرهنگی


منبع: https://www.ketabrah.ir/%DA%A9%D8%AA%D8%A7%D8%A8-%D9%86%D8%B8%D8%A7%D9%85-%D9%86%D8%A7%D9%85%D9%87-%DB%8C-%D8%B3%D8%A7%D9%85%D9%88%D8%B1%D8%A7%DB%8C%DB%8C/book/68672

این کتاب برای تمام علاقه‌مندان به فرهنگ ژاپن، به‌خصوص مرام و راه‌ورسم سامورایی‌ها مفید خواهد بود.

در بخشی از کتاب نظام‌ نامه‌ی سامورایی می‌خوانیم

سامورایی‌هایی که در استخدام دولت می‌باشند می‌بایست بر اساس رتبه و جایگاهشان از سلاح‌ها و تجهیزات نظامی مناسب استفاده کنند. این اقلام شامل نشان‌های شخصی، کلاه‌خود تاج‌دار، نیزه‌ها، ساق‌های مزین به نشان و… می‌باشند که در نظام‌نامه‌ی جنگی و همچنین توسط کارفرمایتان به شما ابلاغ می‌شوند. چنین نشان‌هایی که باعث شناخت شما می‌باشند، باید برای تمامی اعضای یک خاندان و به تعداد آن‌ها فراهم شده باشد.

سامورایی‌ها، سربازانی وفادار و جان‌به‌کف؛ کسانی که در راه وفاداری حاضرند همه‌چیز خود را فدا کنند! کتاب نظام‌ نامه‌ی سامورایی نوشته‌ی یوزان دایدوجی، اثری است که مرام‌نامه‌ی سامورایی‌ها به‌شمار می‌رود. این کتاب، هسته‌ی اصلی فرهنگ ژاپن را تشکیل داده و تأثیر آن تا امروز نیز در زندگی مردم ژاپن باقی است.

درباره‌ی کتاب نظام‌ نامه‌ی سامورایی