معرفی و دانلود کتاب نور، سایه روشن و سایه اندازی | ای. ال. کالر | انتشارات دیموند بلورین

همان‌طور که در اصول پایه‌ای هندسیِ مربوط به زوایا مشاهده می‌شود، این اثرات مربوط به نور، سایه‌روشن و سایه به عنوان پایه‌ی دانش چگونگی کشیدن نور، سایه‌روشن و سایه در ارائه‌ی تصویر از اشیای پیچیده‌تری مانند اشکال انسانی به کار می‌رود.

فهرست مطالب کتاب

معرفی کتاب نور، سایه روشن و سایه اندازی

ادموند لئونارد کالر، نقاش، پژوهشگر و مدرس هنری اهل ایالات متحده‌ی آمریکا است. او تحصیلات خود را در کالج هنری ریچموند به پایان رسانده است و اکنون در مدارس و کالج‌های آمریکا مشغول تدریس نقاشی است. این هنرمند مؤلف عضو فدراسیون هنرهای آمریکا است و سابقه‌ی مدیریت مدارس هنری را نیز در کارنامه دارد. کالر در کنار تدریس به تألیف و انتشار کتاب‌های آموزشی نیز پرداخته است. «کشیدن با قلم و قلم‌مو»، «زندگی با نقاشی» و «نور، سایه‌روشن و سایه‌اندازی» از آثار او هستند.

در بخشی از کتاب نور، سایه روشن و سایه اندازی می‌خوانیم

در یادگیری نقاشی سه مرحله وجود دارد: مرحله‌ی اول، نرمش دادن دست‌ها، بازوها، مچ‌ها، ماهیچه‌های دست، تمرینِ کشیدن خط و همچنین سنجش چشم است. در مرحله‌ی دوم، شخص باید به طور مستقیم به کشیدن شکل اشیا و الگوها بپردازد، تا در صورتی که تازه وارد نقاشی شده است، بتواند با اشکال و نسبت‌ها در سه بُعد طول، پهنا و ضخامت آشنا شود. از نظر منطقی سومین مرحله‌ به تصویر کشیدن این اشیا یا الگوها است. این؛ یعنی شخص بتواند اشیا را طوری نقاشی کند که بخش‌های دارای نور، سایه‌روشن و بخش‌هایی که روی آن‌ها سایه انداخته شده، هم از لحاظ شکل و کرانه‌ها و هم از نظر ارزش‌های مربوط به رنگ‌ها درست نشان داده شوند.

مدرسان نقاشی و طراحی برای کشیدن یک طرح کامل سه مرحله قائل هستند؛ در مرحله‌ی نخست شما باید بتوانید ماهیچه‌های دست خود را قوی کنید، به‌ترتیبی که توانایی رسم خطوط مختلف در زوایای مختلف را داشته باشید. همچنین در این مرحله باید توانایی ترسیم خط و مشاهده‌ی قدرتمند از طریق چشم را کسب کنید. در مرحله‌ی دوم فرد باید بتواند اشیاء و الگوها را به‌طور کامل ترسیم کند؛ در این مرحله، نسبت‌ها و ابعاد مختلف اشکال را فرا بگیرد و آن‌ها را به‌طور منظم طراحی کند؛ اما در مرحله‌ی سوم که مرحله‌ی آخر است فردی که می‌خواهد نقاش خوبی شود باید توانایی کشیدن کامل اشیاء را کسب کند؛ به‌ترتیبی که بخش‌های دارای نور، سایه‌روشن و سایه‌دار را هم از نظر شکل و هم ارزش‌های مربوط به رنگ کشیده و ترسیم کند.

کتاب نور، سایه روشن و سایه اندازی نوشته‌ی ای. ال. کالر به شما کمک می‌کند تا مهارت خود را در هنر طراحی بالا ببرید و شیوه‌ی استفاده از تکنیک سایه‌روشن را فرا بگیرید. این کتاب با استفاده از تکنیک‌های مهارتی ساده نشان می‌دهد که قدرتمند شدن در طراحی سایه‌روشن تا چه میزان می‌تواند در کیفیت طراحی‌های شما اثر داشته باشد.

درباره‌ی کتاب نور، سایه روشن و سایه اندازی

کتاب نور، سایه روشن و سایه اندازی (Light, Shade and Shadow) نوشته‌ی ای. ال. کالر (Edmund Leonard Koller) به هنرجویان و فراگیران هنر نقاشی مرحله‌ی سوم از نقاشی را به‌شکل کامل و همراه با تکنیک‌های ساده و کاربردی آموزش می‌دهد؛ این کتاب چه برای افرادی که در کار طراحی و نقاشی تازه‌کار هستند و چه افراد حرفه‌ای راهکارهایی را ارائه می‌دهد که می‌توانند هنر خود را کامل کرده و آثاری را که اقدام به ترسیم آن‌ها می‌کنند تکمیل کنند؛ در واقع این کتاب یک منبع تخصصی برای فراگرفتن استفاده‌ی نور در نقاشی است.

این مسأله نیازمند برخورداری از دانش دقیق و جامعی در مورد اصول حاکم بر نور، سایه‌روشن و ایجاد سایه‌ها است و شخص باید در مورد به تصویر کشیدن این‌ها؛ یعنی ارائه‌ی یک تصویر از آن‌ها آموزش ببیند. بهترین شیوه‌ی نشان دادن این اصول، این است که وقتی شخص می‌خواهد نقاشی بکشد الگوهای چوبی را در موقعیت‌های مختلفی قرار دهد تا نور از زوایای مختلف بر آن‌ها بتابد و بعد اثرات مربوط به نور، سایه‌روشن و سایه‌ها را بر این اشیا مطالعه و بررسی کند. بهترین راه پیاده‌سازی و به‌کار‌گیری این اصول نیز آن است که شخص به‌طور مستقیم الگوهای چوبی را نقاشی کند. در این بخش ما این برنامه را پیاده می‌کنیم.

هدف

نور، سایه‌روشن و سایه

منابع و انواع نور

نور و سایه‌روشن

نمایش دادن با الگو‌های چوبی

مواد و روش‌های کار

تمرین‌های اولیه

تمرین‌های نقاشی

اطلاعات کلی

مشخصات کتاب الکترونیک

در این کتاب ابتدا با اهمیت نور، سایه و سایه‌روشن در کار طراحی آشنا می‌شوید و مفاهیم کلی مرتبط با آن را فرا می‌گیرید؛ در بخش بعدی کتاب با انواع نور و منابعی که نور را منتشر می‌کنند آشنا می‌شوید تا از نظر شدت تابش، زاویه و نوع منبع به شناخت کافی دست پیدا کنید. بخش سوم کتاب نور و سایه روشن را به‌طور کامل توضیح می‌دهد و با ارائه‌ی مدل‌ها و الگوها فهم موضوع را آسان می‌کند؛ در بخش بعدی می‌آموزید که چگونه الگوهای چوبی را به‌وسیله‌ی سایه‌روشن و استفاده از نور ترسیم کنید. بخش پنجم نیز به معرفی مواد و روش‌های کار پرداخته و بخش ششم، تمرین‌های اولیه را به شما ارائه می‌کند. در بخش بعد تمرین‌های نقاشی را می‌بینید که با استفاده از آن‌ها خواهید توانست ترسیم الگوها را به‌طور کامل اجرا کنید و در قسمت نهایی نیز اطلاعات کلی و تکمیلی به شما ارائه می‌شود.

قیمت نسخه الکترونیک


منبع: https://www.ketabrah.ir/%DA%A9%D8%AA%D8%A7%D8%A8-%D9%86%D9%88%D8%B1-%D8%B3%D8%A7%DB%8C%D9%87-%D8%B1%D9%88%D8%B4%D9%86-%D9%88-%D8%B3%D8%A7%DB%8C%D9%87-%D8%A7%D9%86%D8%AF%D8%A7%D8%B2%DB%8C/book/72799

کتاب نور، سایه روشن و سایه اندازی نوشته‌ی ای. ال. کالر با ترجمه‌ی امین استوار از سوی انتشارات دیموند بلورین منتشر و عرضه شده است. تاریخ انتشار این کتاب در سال 2014 بوده است.

کتاب نور، سایه روشن و سایه اندازی برای چه کسانی مناسب است؟

این کتاب آموزشی برای علاقه‌مندان و هنرجویان رشته‌های هنری نقاشی، طراحی و گرافیک یک کتاب کاربردی و ارزشمند است.

با ای. ال. کالر بیشتر آشنا شویم