معرفی و دانلود کتاب هنر تمرکزیابی: روش‌های ارتقای تمرکز و آرامش ذهن در دنیایی آشفته | کوثر بابایی | انتشارات رهنج

می‌توانید از خودتان بپرسید، «آخرین باری که به‌خاطر کار مثبتی که انجام داده‌اید (حتی یک اقدام جزئی)، به‌خاطر خصوصیت مثبتی که دارید قدردانی و سپاسگزاری کردید چه زمانی بوده است؟ اصلاً ذهنیت مثبت نسبت‌خودتان، زندگی‌تان و اطرافیانتان دارید؟ آیا تاکنون این کار را برای خودتان انجام داده‌اید که پس از بیداری در صبح روبه‌روی آینه قرار بگیرید و از خودتان تعریف و تمجید کنید؟».

کوثر بابایی در کتاب هنر تمرکزیابی موضوع حواس‌پرتی و عدم تمرکز را مطرح و با ارائه‌ی راهکارها و استراتژی‌هایی علمی این امکان را برای مخاطبان خود ایجاد می‌کند که به‌سرعت بر مشکل ضعف تمرکز غلبه کنند. این کتاب کاربردی با مرور تکنیک‌های تندخوانی و با آموزش شیوه‌ی صحیح تغذیه، تنظیم خواب، کنترل استرس و مدیریت زمان کمک می‌کند قدرت تمرکزتان را افزایش دهید و سطح عملکردتان را بالاتر ببرید.

درباره‌ی کتاب هنر تمرکزیابی

مقدمه

فصل اول: تکنیک‌های تندخوانی

حواس‌پرتی

عوامل بیرونی حواس‌پرتی

عوامل درونی حواس‌پرتی

الف) گرسنگی و تشنگی

ب) درد و ناراحتی جسمی

ج) هیجان

چارۀ این کار چیست؟

محیط را آماده کنید

الف) ثابت باشد

ب) ساده باشد

ج) حوزۀ دید بسته باشد

د) نور مناسب باشد

منطقۀ امن شما

برنامه‌ریزی زمانی

یادداشت‌برداری

مزاحم همیشگی

فقط یک تمرکز

تیک عصبی

زنگ تفریح

بایدها و نبایدها

فصل دوم: سبک زندگی و تغذیه

چرا تغذیه مهم است؟

ربودن انرژی از غذا

اینجا، آنجا، همه‌جا آب!

بشقاب غذای قهرمان

نوشیدن را فراموش کن

هوای شکمت را داشته باش

میان‌وعده‌های لذیذ و عزیز

به لبنیات پرچرب دست نزن

بهترین زمان غذا

بایدها و نبایدها

فصل سوم: خواب، ورزش، تمرکز!

قول بده که شب‌ها بیدار نمانی

کیفیت خواب را این‌گونه بالا ببر

یاد بگیرید ورزش را دوست داشته باشید

توجه به اینکه «چه نیازی به ورزش داریم؟»

انعطاف‌پذیری با ورزش

ورزش‌های جسمی و ذهنی

تنبلی نکن، ادامه بده

بایدها و نبایدها

فصل چهارم: این‌ همه استرس از کجا می‌آید؟

ترس، استرس، اضطراب

بجنگم یا فرار کنم؟

به نظر شما استرس می‌تواند مفید هم باشد؟

آشنایی با واکنش‌های اساسی بدن

حالا چه باید کرد؟

تفاوت‌ها را بپذیرید

شما گمان کرده‌اید شیوۀ صحیح تنفس را می‌دانید

تغییر شیوۀ تنفس، حال شما را بهتر می‌کند

تنفس پانیک

مدیتیشن برای همه

آشنایی با تمرین مراقبۀ تنفسی

تمرین مراقبۀ تنفسی را با هم انجام دهیم

حواس خود را پرت کنید

تخیل کنید

پناهگاه رؤیایی خود را پیدا کنید

قدرشناسی

آشتی با طبیعت

زندگی با رنگ‌ها

زود از خونه برو بیرون

دشمن استرس شما

چشیدن لذت‌های کوچک

بایدها و نبایدها

فصل پنجم: آرام‌کردن ذهن منفی‌نگر

خلق غیرارادی افکار

ذهن منفی‌باف

چرا ذهن بدین شکل کار می‌کند؟

بازگرداندن تعادل و هارمونی به ذهن

چرا توجهم دست خودم نیست؟

شیوۀ انجام مدیتیشن

فصل ششم: مدیریت زمان

توانستید پیدایش کنید؟

راه‌حلی برای یک عادت سمی

1) عادت به تعویق انداختن کارها و عمل‌نکردن به برنامه‌ها

2) مغزتان را آزاد کنید

3) بلوک‌های نود دقیقه‌ای

اولویت و زمان‌بندی

از شب قبل؟

پشت گوش ننداز؛ اول انجام بده

از خودم ممنونم

سپردن به دیگری

از چندوظیفگی دوری ‌کنید

راهزن‌های زمان

الف) میزت را مرتب کن

ب) وسایلت را سرجاش بگذار

ج) تلفن را برندار

د) باور اشتباه ما

در توسعۀ شخصی خود سرمایه‌گذاری کنید

بایدها و نبایدها

فصل هفتم: کمی تمرین کنیم

تمرین روز اول: به اطرافتان بیشتر دقت کنید

تمرین روز دوم: تنفس ویم‌هوف

تمرین روز سوم: بی‌نقطه و یک نقطه!

تمرین روز چهارم: تنفس تناوبی

تمرین روز پنجم: املا بنویسید

تمرین روز ششم: توجه به جزئیات

تمرین روز هفتم: هنر و نقاشی

تمرین روز هشتم: مراقبۀ سکوت

تمرین روز نهم: شمارش

تمرین روز دهم: تمرین نوشتن

جمع‌بندی من از این کتاب

منابع


منبع: https://www.ketabrah.ir/%DA%A9%D8%AA%D8%A7%D8%A8-%D9%87%D9%86%D8%B1-%D8%AA%D9%85%D8%B1%DA%A9%D8%B2%DB%8C%D8%A7%D8%A8%DB%8C/book/78012

کوثر بابایی در کتاب هنر تمرکزیابی، از تکنیک تندخوانی به‌عنوان روشی متناسب با دوران فعلی نام می‌برد و اعتقاد دارد این رویکرد برای دنیای امروز کاربردی و مفید است. او می‌گوید مهارت تندخوانی به فرد کمک می‌کند کاملاً بر متن متمرکز شود، با سرعت آن را بخواند و تماماً به خاطر بسپارد. بابایی فصل اول کتابش را به این مهارت اختصاص می‌دهد و شیوه‌ی صحیح آن را آموزش می‌دهد.

برخی از کارشناسان معتقدند یکی از ریشه‌های تمرکز نداشتن به مدل ذهنی انسان بازمی‌گردد. به تعبیر آن‌ها گرچه زندگیْ مدرن و متفاوت شده، اما مدل ذهنی ما تغییر خاصی نکرده و به شیوه‌ی گذشته عمل می‌کند. این شکاف بین ذهن و واقعیت است که باعث می‌شود گاهی دچار اختلال و حواس‌پرتی شویم. به همین دلیل آن‌ها توصیه می‌کنند در وهله‌ی اول در برخی از رفتارها و عاداتمان تجدیدنظر کنیم. برای مثال، در دوران فعلی نمی‌توان مثل صد سال پیش مطالعه کرد. شرایط آن دوران اجازه می‌داد انسان ساعت‌های زیادی را صرف خواندن کند و اطلاعات زیادی را به خاطر بسپارد، اما امروزه با هجوم فناوری‌های مختلف نمی‌توان چنین انتظاری داشت. به‌این‌ترتیب باید از روش‌های یادگیری جدید، به‌روز و متناسبی استفاده کرد. اگر نتوانیم مدل ذهنی‌مان را تغییر دهیم و اصرار داشته باشیم که مثل گذشته عمل نماییم، قطعاً دچار مشکل خواهیم شد.

گفتنی‌ست کتاب هنر تمرکزیابی را انتشارات رهنج منتشر کرده است.

کتاب هنر تمرکزیابی برای چه کسانی مناسب است؟

به جنبه‌های منفی زندگی‌مان بیشتر از مثبت‌هایش بها می‌دهیم و توجه می‌کنیم. به نظرم فراموش کرده‌ایم که کارهای کوچک، صحبت‌های کوچک، لبخندهای ریز و اتفاقات کوچک و ساده نیز می‌توانند شادی‌آور باشند و یا حتماً لازم نیست منتظر این فرصت باشیم تا شخص دومی بیاید و تحسینمان کند. البته نمی‌توانیم پیوسته خودمان را مقصر بدانیم؛ زیرا ما یاد گرفته‌ایم این‌گونه باشیم.

چشیدن لذت‌های کوچک

یکی از عادت‌های فکری‌مان این است که منتظر اتفاقات بزرگ در زندگی هستیم تا شاد باشیم و لبخند بزنیم.

توجه به ویژگی‌های مثبت در وجودمان نه‌تنها کار اشتباهی نیست، بلکه به میزان زیادی شما را از استرس دور می‌کند و باعث تغییر زندگی‌تان در زمینه‌های مختلف ازجمله شغل، روابط (با همسر، همکار، فرزندان و غیره) خواهد شد.

فهرست مطالب کتاب

احتمالاً برای همه‌ی ما بارها پیش آمده که موضوعی را فراموش کرده باشیم یا نام فردی را به خاطر نیاورند. در بسیاری از موارد، این مسأله بیشتر ناشی از عدم تمرکز و حواس‌پرتی است. در واقع، این معضل را می‌توان یکی از تبعات زندگی مدرن و پرسرعت امروز دانست. ما روزانه در معرض حجم زیادی از اطلاعات قرار می‌گیریم که پردازش کردن آن‌ها برای مغز کار ساده‌ای نیست. به‌ عبارت‌ دیگر، بخش زیادی از ذهنمان دائماً درگیر موضوعاتی پراکنده است و سعی دارد آن‌ها را درک کند که این موضوع باعث می‌شود از مسائل اصلی منحرف شویم.

از سوی دیگر، ما هر روز در معرض انواع اضطراب‌ها و استرس‌ها قرار داریم که بر عدم تمرکزمان دامن می‌زنند و آن را تشدید می‌کنند. این مسأله‌ی بغرنج می‌تواند به کیفیت زندگی آسیب زیادی بزند، اما برای آن راه‌حل‌های مؤثری وجود دارد. کتاب هنر تمرکزیابی نوشته‌ی کوثر بابایی، از جدیدترین آثاری است که کوشیده راهکارهایی علمی و عملی برای این مشکل ارائه دهد. نویسنده با ارائه‌ی استراتژی‌ها و تکنیک‌هایی متفاوت و تثبیت‌شده به شما کمک می‌کند ظرف مدت کوتاهی تمرکزتان را بازیابید.

این کتاب به کسانی که با مشکل تمرکز دست‌به‌گریبان هستند، توصیه می‌شود. با کمک این راهنما می توانید وضعیت تمرکزتان را به‌مراتب بهبود دهید.

در بخشی از کتاب هنر تمرکزیابی: روش‌های ارتقای تمرکز و آرامش ذهن در دنیایی آشفته می‌خوانیم

با همه‌ی این‌ها، تغییر رفتار و عادات صرفاً مربوط به ذهن نیست، بلکه شامل سبک زندگی نیز می‌شود. کوثر بابایی در فصل دوم کتاب هنر تمرکزیابی، موضوع تغذیه را پیش می‌کشد و به خواننده نشان می‌دهد که این مسأله تا چه حد بر روی کارکرد ذهن تأثیر دارد. نویسنده در این بخش از غذاهایی نام می‌برد که می‌توانند تمرکز را بهبود ببخشند. او در فصل سوم به خواب و ورزش می‌پردازد و نقش آن‌ها را نیز در تمرکز نشان می‌دهد. ضمن این‌که به خواننده یاد می‌دهد که چگونه خواب باکیفیت‌تری داشته باشد.

این را می‌دانیم که بسیاری از افراد تصور می‌کنند تعریف از خود در همه حال کار اشتباهی است و باعث مغرورشدن می‌شود؛ اما این تنها یک افسانه‌ای بیش نیست و حقیقت ندارد.

مسأله‌ی دیگری که بر روی عملکرد ذهن بسیار تأثیر دارد، مدیریت اضطراب و استرس است. این موضوع در فصل بعدی کتاب موردبحث قرار می‌گیرد. نویسنده در ادامه، به مثبت‌اندیشی و مدیریت زمان اشاره می‌کند و می‌کوشد راهکارهایی برای رسیدن به آن‌ها ارائه کند. در بخش آخر نیز تمریناتی طراحی و پیشنهاد شده که به ما کمک می‌کنند این رویکردها را مرور کنیم و آن‌ها را بهتر یاد بگیریم.

معرفی کتاب هنر تمرکزیابی: روش‌های ارتقای تمرکز و آرامش ذهن در دنیایی آشفته