معرفی و دانلود کتاب پیروزی سیاه: ای‍الات‌‌ م‍ت‍ح‍د، ت‍ع‍دی‍ل‌ س‍اخ‍ت‍اری‌ و ف‍ق‍ر ج‍ه‍ان‍ی‌ | والدن بیو

در وضعیتی که بسیاری از کشورهای جهان سوم به یک یا دو کالای خود برای کسب درآمدهای ارزی وابسته بودند، پی‌آمد سقوط قیمت‌ها این بود که بازپرداخت وام‌های خارجی فزایندۀ آن‌ها با مشکلات و محدودیت‌های بیشتری مواجه شد. به‌علاوه، بدبختی بسیاری از اقتصادهای وابسته به صادرات مواد اولیه با پیشرفت بیوتکنولوژی و علم مواد تشدید شد؛ یعنی برای مواد اولیه‌یی که از جهان سوم می‌آمد، مواد جانشینی ساخته شد. به‌عنوان نمونه، می‌توان به تولید شربت ذرت به جای شکر یا به کاکائوی ساخته شده با مهندسی آنزیم اشاره کرد.

این کتاب به تمامی علاقه‌مندان حوزه‌ی علوم سیاسی، به‌ویژه سیاست اقتصادی پیشنهاد می‌شود. همچنین کتاب پیروزی سیاه حاوی نکات مفید و آموزنده‌ای برای علاقه‌مندان به علوم اجتماعی و بررسی وقایع تاریخ معاصر است.

با والدن بیو بیشتر آشنا شویم

این کتاب برای اولین بار در سال 1999 به بازار جهانی راه یافت. همچنین نسخه‌ی فارسی آن به همت نشر اندیشه احسان و ترجمه‌ی احمد سیف و کاظم فرهادی در دسترس علاقه‌مندان فارسی‌زبان قرار گرفته است.

نکوداشت‌های کتاب پیروزی سیاه

  • کتابی که رهبران سیاسی مترقی در سرتاسر جهان باید آن را بخوانند و در ذهن بسپارند. (David C. Korten)
  • حتی کسانی که فکر می‌کنند سناریوی تعدیل ساختاری را خوب می‌دانند، از نویسنده برای این کتاب و بررسی موارد ویژه‌ی آن، سپاسگزار خواهند بود. (Susan George)

کتاب پیروزی سیاه برای چه کسانی مناسب است؟

یادداشت مترجمان

دربارۀ نویسنده

دربارۀ «غذا مقدّم است»

پیش‌گفتار

فهرست سرواژه‌ها

فصل اول. مقدمه: واگشت بزرگ

بهار آزادی…

… یا زمان بدبختی

واپس‌رانی جهانی

توطئه یا ایدئولوژی

از میان برداشتنِ دولت فعال

بربرها در پشت دروازه‌ها

فصل دوم. چالش جنوب

طلوع جنوب

دولت و بازار در جهان سوم

پراکندگی و وحدت

فصل سوم. لیبرالیسم و سیاست تحدید نفوذ

لیبرالیسم و ضدکمونیسم: ترکیبی خاصی

سقوط لیبرالیسم تحدیدگر

فصل چهارم. ریگانیسم و استراتژی واپس‌رانی

نظرگاه جهانی ریگانیسم

نظرگاه ریگانی دربارۀ جنوب

جنوبِ آسیب‌پذیر

مهارِ بانک جهانی

به‌کارگیری وام‌های مشروط به تعدیل ساختاری

بحران بدهی و جهانی شدنِ تعدیل

فصل پنجم. تعدیل: شواهد

شواهد در بهترین حالت ناامیدکننده است

تشریح رکود: «شوک‌های کلان» یا کژی‌های ساختاری

موردِ کشورهای آسیای جنوب شرقی

رهنمود برای رکود

مکزیک: اصلاح‌طلب نمونه؟

شیلی به مثابۀ یک آزمایشگاه اقتصادی

غنا: فانوس افریقا؟

فصل ششم. تعدیل: هزینه‌ها

فلاکت: یک بررسی جهانی

شواهد سؤال‌انگیز

تعدیل محیط زیست

تشدید استخراج منابع در شیلی

تعدیل و جنگل‌زدایی در کستاریکا

برنامه‌های تعدیل ساختاری و محیط زیست در غنا

تشدید بحرانِ محیط زیست در فیلیپین

فصل هفتم. تعدیل: پی‌آمدها

‌پایان بخشیدن به بحرانِ طلبکاران

جنوبِ جدید

فصل هشتم. سلطۀ دوباره بر کشورهای تازه صنعتی شده

از متّحد تا هدف

مجازات به‌دلیل موفقیت: نمونه کرۀ جنوبی

اقدام‌های ضددامپینگ و کنترل خود خواسته صادرات

یک سویه‌نگری کلیت یافته

گات به مثابۀ یک سلاح

 «یک راه و تنها راه»

فصل نهم. تعدیل امریکا

اقتصاد سیاسی دولتِ نیودیل (تدبیر نو)

سقوط قرارداد اجتماعی

ریگانیسم: از ایدئولوژی به سیاست

سربرآوردنِ «اقتصاد خدماتی»

نفتا: تضمین منبعِ کارِ ارزان

 «جهان سومی کردنِ» امریکا

نزول شتابنده

مسأله «سرمایۀ انسانی»

سرمایۀ ایالات متحد و تعدیل جهانی

فصل دهم. پیروزی سیاه

کنار گذاشتنِ جنوب

جنگِ فرسایشی

 «خطر اسلام»

رویارویی با فاجعه

فصل یازدهم. نبرد برای قرن بیست و یکم

چهره‌های بربریت

جایی برای غم غربت نیست

وارسیِ منطقِ سرمایه‌داری

همکاری و رقابت

بین‌المللی کردنِ سازمان تعاون

نقش همبستگی طبقۀ کارگر

مبارزه برای آینده

پایان سخن. از هم پاشی اقتصادهای آسیایی

فروپاشی

ناکامی رهبران

صندوق بین‌المللی پول بحران را تشدید کرد

هزینه‌های اجتماعی

بحران و فرصت‌ها؟

یادداشت‌ها و منابع

پیوست‌ها

پیوست شمارۀ 1: وام‌های تثبیت و تعدیل ساختاری صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی، 91 -1980

پیوست شمارۀ 2: میزان فقر و تنگدستی در برخی از کشورهای امریکای لاتین

پیوست شمارۀ 3: حساب‌های خارجی برخی از کشورهای جهان سوم، 1982 و 1991

پیوست شمارۀ 4: محدودسازی داوطلبانۀ صادرات و اقدامات وابسته به آن، اتخاذ شده از جانب ایالات متحد امریکا، 1991-1980

پیوست شمارۀ 5: سهم خانوارهای ایالات متحد امریکا از درآمد، 1991-1973

پیوست شمارۀ 6: تغییرات در توزیع ارزش خالص ایالات متحد امریکا، 1989-1962

مشخصات کتاب الکترونیک

نویسندگان این کتاب، بار دیگر سراغ وقایعی که جهان در سال‌های گذشته از سرگذرانده می‌روند تا با دقت بیشتری ریشه‌های گسترش فقر را پیگیری کنند. این کتاب به سیاستگذاری‌های اقتصادی آمریکا در طی این سال‌ها نگاه ویژه‌ای می‌اندازد و تأثیر این سیاست‌ها بر فقر و اقتصاد جهانی را بررسی می‌کند. نویسندگان اما به این موضوع بسنده نمی‌کنند و در طی فصل‌های کتاب به‌سراغ مباحثی همچون برنامۀ تعدیل ساختاری در جهان سوم، بحران بدهی، درگیری‌های تجاری با کشورهای به‌اصطلاح تازه صنعتی شده، بازسازی اقتصاد آمریکا، تدوین و ارائه‌ی سیاست دفاعی در عصر بعد از جنگِ سرد نیز می‌روند. با کتاب پیروزی سیاع و مباحث جالب و آموزنده‌ی آن همراه باشید.

والدن بیو (متولد 1945) یک فعال سیاسی و از اساتید به‌نام جامعه‌شناسی در فیلیپین است. او پیش‌تر در دانشگاه پرینستون تحصیل کرده بود و اکنون ضمن فعالیت علمی در دانشگاه مانیل، مدیر اجرایی یک مؤسسه‌ی تحقیقاتی به‌نام “Focus on the Global South” در بانکوک است. او همچنین سابقه‌ی مدیریت اجرایی مؤسسه‌ی سیاست غذایی و توسعه‌ی (Food First) کالیفرنیا و عضویت در مجلس نمایندگان فیلیپین را نیز در سابقه‌ی خود دارد. سال‌ها فعالیت مستمر در زمینه‌ی رشد و ارتقا وضعیت اقتصادی جهان و به‌ویژه در کشور‌های جنوبی، افتخارات و جوایز مختلفی از جمله جایزه‌ی حق معیشت (Right Livelihood Award) در سال 2003 را از آن او کرد. او همچنین در سال 2008 توسط انجمن مطالعات بین‌المللی (International Studies Association) به‌عنوان بهترین محقّق عمومی انتخاب شد. از والدن بیو چندین کتاب و مقاله در حوزه‌ی اقتصاد کلان از جمله کتاب پیروزی سیاه، به فارسی ترجمه شده است.

جملات برگزیده‌ی کتاب پیروزی سیاه

  • دولت مشکلات را حلّ نمی‌کند به مشکلات سوبسید می‌دهد.
  • کمک‌های خارجی منبع درگیری‌های میان شمال و جنوب است، نه راه‌حل آن.
  • مالکیت آزاد موفق می‌شود، زیرا مانند دموکراسی به مردم قدرتی واقعی می‌دهد.
  • رفع خطر کمونیسم برای ملل آزاد… و فقر گسترده و فقدان توسعه… اهداف دوگانه و به هم مرتبطی است که برنامۀ کمک‌های خارجی باید آن را برآورده کند.
  • برای بسیاری از مردم، پیروزی در مبارزه‌های رهایی‌بخش امیدهای فراوان به بار آورد. همه جا سخن از برابری و پیشرفت بود… اکنون که درباره توسعۀ اقتصادی در جهان سوم بدبینی عمیقی وجود دارد، به یاد آوردن آن دورۀ پیشرفت و جوّ سرشار از امید اهمیت فراوان دارد.
  • این نظم نو پایان تاریخ نیست. ناکجاآبادی همگون و آرام هم نخواهد بود. در واقع، اکنون که جنگ سرد پایان یافته و بازار پیروز شده، احتمال درگیری بیشتر از گذشته است… به همان شکلی که شرق و غرب را دیوار برلین تقسیم کرده بود، نابرابری هم نظم نوِ جهانی را به طور حتم تقسیم خواهد کرد.

در بخشی از کتاب پیروزی سیاه می‌خوانیم

آیا با پشت‌ِسر گذاشتن دو جنگ‌جهانی، عبور از دوره‌ی جنگ سرد و آغاز سیاست‌های حمایتی، از جمله برنامه‌ی تعدیل ساختاری و ارائه‌ی وام‌های بین‌المللی، تمام راه‌ها برای نفوذ فقر و گرسنگی مردمان عصر جدید بسته شده است؟ نویسندگان کتاب پیروزی سیاه به این سوال پاسخ منفی می‌دهند. گرچه قرار بود استراتژی‌های اقتصادی جایگزین، ما را به سمت دنیای عادلانه‌تر و رفع گرسنگی همگانی سوق دهد، بااین‌حال آن چه در عمل رخ داده آن است که:« شمار اندکی از کشورها بارِ خود را بسته‌اند و اکثریت قریب به اتفاقِ این جمعیتِ چشم‌گیر سرخورده از اکنون و ناامید از آینده، غبطه‌ی گذشته را می‌خورند.» و این همان مفهومی‌ست که به اقتصاد مافیایی شهرت یافته است.

آیا آغاز قرن بیست‌ویک به معنی پایان یافتن افول اقتصادی و فقر جهانی بود؟ سؤالی ساده که جوابی به بلندی یک کتاب دارد. والدن بیو (Walden Bello)، شیا کانینگهام (Shea Cunningham)، بیل رائو (Bill Rau)، سه تن از محققین حوزه‌ی اقتصاد طی سفری به اعماق وقایع اقتصادی و سیاسی جهان، در کتاب پیروزی سیاه (Dark Victory) قصد دارند به این سؤال پاسخ دهند.

کتاب پیروزی سیاه نوشته‌ی جامعه‌شناس، سیاستمدار و اقتصاددان بزرگ فیلیپینی، والدن بیو به‌همراه دوتن از همکاران خود، شیا کانینگهام و بیل رائو است. این اثر با نگرشی علمی، دقیق و آماری سعی دارد تأثیر سیاست‌گذاری‌های قرن بیستم، به‌ویژه برنامه‌های تعدیل ساختاری را بر روند فقر کلان و اقتصاد جهانی بررسی کند.

درباره‌‌ی کتاب پیروزی سیاه

معرفی کتاب پیروزی سیاه: ای‍الات‌‌ م‍ت‍ح‍د، ت‍ع‍دی‍ل‌ س‍اخ‍ت‍اری‌ و ف‍ق‍ر ج‍ه‍ان‍ی‌

موضوع سوم، و شاید حساس‌ترین نقطه آسیب‌پذیر جهان سوم، وضعیت ناامن و بی‌ثبات مالی آن‌ها بود. جهان سوم 700 میلیارد دلار به بانک‌های امریکایی، اروپایی و ژاپنی بدهکار بود. این بانک‌ها برای وام دادن به کشورهای جهان سوم با یکدیگر مسابقه گذاشته بودند. مبالغ هنگفتی از دلارهای نفتی اوپک به این بانک‌ها سپرده شده بود و پرداخت وام به کشورهای جهان سوم از محلّ این سپرده‌ها برای بانک‌ها سودهای کلانی به همراه داشت. پرداخت وام از جانب این بانک‌ها به کشورهای جهان سوم به پیروی از آموزۀ والتر رایستون، مدیر عامل سیتی کورپ، بود که عقیده داشت برخلاف اشخاص، «یک کشور هیچ وقت ورشکست نمی‌شود»، و هیچ محدودیتی وجود ندارد. در اواخر دهۀ 1970 هم وام‌گیرندگان و هم وام‌دهندگان اعتقاد به این آموزه را از دست دادند، چون هر یک درصدی که به نرخ بهره اضافه می‌شد باعث افزوده شدن صدها میلیون دلار به بازپرداختی‌های کشورهایی می‌گشت که با نرخ بهرۀ متغیّر و نه ثابت وام دریافت کرده بودند.

فهرست مطالب کتاب

قیمت نسخه الکترونیک


منبع: https://www.ketabrah.ir/%DA%A9%D8%AA%D8%A7%D8%A8-%D9%BE%DB%8C%D8%B1%D9%88%D8%B2%DB%8C-%D8%B3%DB%8C%D8%A7%D9%87/book/71300