معرفی و دانلود کتاب پیشخدمت | نیتا پروز | نشر نون

نیتا پروز، نویسنده و ویراستار سرشناس کانادایی پیش‌تر بابت مهارت ویراستاری کتاب‌های بسیاری در بازار نشر شناخته می‌شد. او همچنین اولین شانس خود در زمینه‌ی ادبیات داستانی را با انتشار کتاب پیشخدمت یا خدمتکار آزمود که با استقبال و نظرات فوق‌العاده‌ای در سراسر جهان مواجه شد. پروز اکنون در تورنتوی کانادا زندگی می‌کند.

در بخشی از کتاب پیشخدمت می‌خوانیم

کتاب پیشخدمت، رمانی به قلم نویسنده‌ی تحسین‌شده‌ی دنیای ادبیات داستانی، نیتا پروز است. نویسنده در این داستان زندگی دخترکی را روایت می‌کند که خود را با چالش‌های زندگی به‌عنوان یک خدمتکار تنها وفق می‌دهد، اما این‌چالش‌ها زمانی به اوج خود می‌رسد که متوجه می‌شویم مولی، دخترک داستان ما با شخصیت غیراجتماعی خود درگیر معمای یک قتل شده است. اثر حاضر افتخارات متعددی را از آن نویسنده‌اش کرده است.

درباره‌‌ی کتاب پیشخدمت

همین‌طور که حرف‌هایم را یادداشت می‌کند، سر جویده‌شده خودکارش تهدیدکنان به من خیره شده است. «ادامه بده.»

فیلمی با اقتباس از روایت این داستان، با همین نام و با بازی فلورانس پیو (Florence Pugh) در حال ساخت است.

جوایز و افتخارات کتاب پیشخدمت

 • کتاب برتر Kirkus Reviews
 • شماره 1 پرفروش‌ترین نیویورک تایمز
 • یکی از ده کتاب برتر سال Reader’s Digest
 • دهمین کتاب معمایی پرفروش در سایت آمازون
 • برترین رمان سال به انتخاب The Washington Post
 • بهترین کتاب معمایی سال 2022 به انتخاب خوانندگان سایت گودریدز
 • انتخاب باشگاه کتاب صبح بخیر آمریکا (GOOD MORNING AMERICA BOOK CLUB PICK)
 • یکی از برترین کتاب‌های سال به انتخاب نشریات و مجله‌های: The Guardian, Glamour, PopSugar, She Reads
 • و …

نکوداشت‌های کتاب پیشخدمت

 • یک معمای دنج برای همراهی در تعطیلات! (The Washington Post)
 • غیرممکن است که مولی، خدمتکار دوست‌داشتنی و عجیب‌و‌غریب هتل را دوست نداشته باشید. (سارا پنر، از نویسندگان پرفروش نیویورک تایمز)
 • خواننده جهان‌بینی مولی را درک می‌کند و با اشتیاق او برای پذیرفته شدن همدردی می‌کند؛ روندی که به این رمان وزن عاطفی واقعی می‌بخشد… جذاب و عجیب‌‌و‌غریب! (نیویورک تایمز)
 • شخصیتی جذاب، باهوش و کاملاً اصیل. عمیقاً احساس می‌کنم قهرمانی پیچیده و استادانه‌ی این داستان را به‌زودی فراموش نمی‌کنم. (آندری بارتز (Andrea Bartz)، از نویسندگان پرفروش نیویورک تایمز)
 • پیشخدمت، معمایی استادانه و جذاب است که قلب شما را به‌گونه‌ای که هرگز انتظارش را ندارید لمس می‌کند. مولی دوست‌داشتنی و فراموش‌نشدنی به ما یادآوری می‌کند که فرضیات خود را درباره یکدیگر به چالش بکشیم. (اشلی آدرین، نویسنده‌ی پرفروش نیویورک تایمز)

کتاب پیشخدمت برای چه کسانی مناسب است؟

«خب، وقتی دیدم کسی جوابم رو نداد، وارد اتاق نشیمن شدم که به‌کل کثیف و شلخته بود. می‌خواستم تمیزش کنم، ولی فکر کردم بهتره نگاهی به دوروبر سوئیت بندازم. به اتاق‌خواب رفتم و آقای بلک رو دیدم که انگار داشت استراحت می‌کرد.»

«بگو ببینم، آقای بلک رو خیلی خوب می‌شناختی؟ به‌غیر از تمیز کردن سوئیت، مکالمه دیگه‌ای هم بین شما ردوبدل می‌شد؟»

مولی شاید یک خدمتکار ساده به‌نظر بیاید، لااقل از نظر صاحبکاران او که چنین است، اما چه‌کسی از دنیای پیچیده‌ی درون هر انسان خبر دارد؟ نیتا پروز (Nita Prose) در داستان شگفت‌آور پیشخدمت (The maid ) از سرگذشت نه‌چندان ساده‌ی مولی می‌گوید. مولی از جهات بسیاری با دیگران فرق دارد، او به‌خوبی قادر به درک مقصود کلام دیگران نیست و در حقیقت در مهارت‌های اجتماعی چندان به خوبی دیگران عمل نمی‌کند. با این وجود، زندگی در کنار مادربزرگ مهربانش اوضاع را برای او راحت‌تر ساخته بود. مادربزرگ مولی، مثل دریچه‌ای بود که مفاهیم ناشناخته را به رویش می‌گشود و مولی را از تاریکی ذهنش می‌رهاند. با این حال، بخت در این مورد با مولی یار نبود. مادربزرگ فداکار مولی خیلی زود جان خود را از دست داد. و این، به معنای تنها ماندن مولی با دنیایی، پرعظمت، پرمعما و حتی ترسناک بود.

معرفی کتاب پیشخدمت

«نه، آقای بلک خیلی منزوی بود. زیاد می‌نوشید و به نظر خیلی هم از من خوشش نمی‌اومد، برای همین همیشه ازش دوری می‌کردم.»

«جیزل بلک چطور؟»

گاه نامفهومی به من می‌اندازد، بعد دنیای پر از میکروبش را برمی‌دارد و حرف‌هایم را یادداشت می‌کند و وقتی تمام می‌شود، خودکار را محکم روی دفترچه می‌کوبد. «بعدش چی شد؟»

پیشخدمت

اقتباس فرهنگی از کتاب پیشخدمت

این کتاب جذّاب به تمامی علاقه‌مندان به دنیای ادبیات به‌ویژه ادبیات داستانی، رمان‌های روان‌شناختی، معمایی و رازگونه پیشنهاد می‌شود.

با نیتا پروز بیشتر آشنا شویم

توضیح می‌دهم که کنار آقای بلک رفتم، نفس کشیدن و نبضش را بررسی کردم، ولی چیزی در کار نبود و می‌گویم که چطور از بخش پذیرش هتل کمک خواستم. همه چیز را از سیر تا پیاز می‌گویم.دیوانه‌وار می‌نویسد و گهگاه هم نیم‌نگاهی به من می‌اندازد و در همین حین، آن معدن میکروب را هم داخل دهانش می‌گذارد.

در تمام مدت صحبت کردنمان، به جیزل فکر می‌کنم، به صمیمیت و نزدیکی بین من و او. دوستی و رفاقت دقیقاً همین‌طوری شکل می‌گیرد. به‌یاد اولین دیدارم با جیزل در چند ماه پیش می‌افتم. قبلاً چندین بار سوئیت آقای بلک را تمیز کرده بودم، ولی هیچ وقت جیزل را ندیده بودم. صبح بود، حول‌وحوش ساعت نه و نیم، در زدم و جیزل اجازه ورود به من داد. لباس‌خوابی صورتی از جنس ساتن و ابریشم به تن داشت. موی سیاهش با پیچ‌وتابی زیبا روی شانه‌اش ریخته شده بود. مرا به‌یاد هنرپیشه‌های فیلم‌های سیاه‌وسفید قدیمی می‌انداخت که به‌همراه مامان‌جون عصرها نگاه می‌کردیم و با وجود این، چیز مدرنی درباره جیزل وجود داشت که انگار پلی بین این دو دنیا می‌زد.


منبع: https://www.ketabrah.ir/%DA%A9%D8%AA%D8%A7%D8%A8-%D9%BE%DB%8C%D8%B4%D8%AE%D8%AF%D9%85%D8%AA/book/72241

حالا مادربزرگ رفته، اما مولی نمی‌تواند دست از کار روزانه‌ی خود بکشد. مولی که پیشخدمت است باید به‌تنهایی بار زحمات زندگی را به دوش بکشد و این درحالی‌ست که او تنها بیست‌وپنج‌سال دارد. مولی با روحیه‌ی صادق و علاقه‌‌ی خود به نظافت، کارش در هتل را آغاز می‌کند. زندگی او با عشقش به کار هرروزه و پوشیدن لباس فرم تمیز و دست گرفتن سبد صابون‌ها، همین زندگی ساده را سراسر لذت می‌کند. با این وجود، سختی‌هایی که سر راه مولی قرار می‌گیرند تمام‌شدنی نیستند. ماجرا درست از جایی شروع می‌شود که مولی برای نظافتْ درِ یکی از اتاق‌ها را که مربوط به فرد پرنفوذ اما بدنام شهر، چارلز بلک است را باز می‌کند. همه‌جا آشفته و به‌هم‌ریخته‌ است و بدتر از از همه، چارلز روی تخت افتاده و بعد‌تر مشخص می‌شود که او، دیگر نفس نمی‌کشد. این آغاز مصائب زندگی برای دخترکی‌ست که تا آن‌روز چنین طعم تنها ماندن را نچشیده بود. برای ورود به زندگی پرماجرای مولی و رمزگشایی از راز قتلی که پای او را نیز وسط کشیده، با داستان پیشخدمت و روایت جذاب آن همراه باشید. این کتاب برای اولین بار در سال 2022 وارد نشر جهانی شد و نسخه‌ی فارسی آن نیز به همت نشر نون و با ترجمه‌ی محمد جعفرپور در دسترس علاقه‌مندان فارسی‌زبان ‌قرار گرفت.