معرفی و دانلود کتاب چین مدرن: مقدمه‌ای بسیار کوتاه | رانا میتر | انتشارات برون سپهر

صد سال پیش و امروز، یک سؤال مهم باقی مانده است: چین مدرن چیست؟ برای رسیدن به یک پاسخ، باید کمی زمان را صرف بررسی هر دو اصطلاح کنیم؛ چین و مدرن. «چین» امروزه به‌طور کلی به جمهوری خلق چین اطلاق می‌شود، دولتی که در سال 1949 پس از پیروزی حزب کمونیست چین به رهبری رئیس مائو تسه تونگ تأسیس شد. این ایالت اساساً همان قلمرو امپراتوری چین را تحت آخرین سلسله‌ی امپراتوری چینگ (1911-1644) پوشش می‌دهد که دامنه‌ی نفوذ خود را به غرب و شمال سرزمین‌هایی که سلسله‌های قبلی کنترل کرده‌ بودند، گسترش داد. (هرچند که دولت مدرن تبت را محکم به چنگ گرفته است، ادعایی بر مغولستان بیرونی یا سرزمین‌هایی در شمال‌شرقی که توسط روسیۀ تزاری گرفته شده است ندارد و در عمل تایوان را کنترل نمی‌کند.)

فصل 1: چین مدرن چیست؟

چینی بودن به چه معناست؟

مدرن چیست؟

فصلِ 2: نظام قدیم و جدید

عصر طلا

دنیایِ جدید

بحران جمهوری

نهضت چهارم اردیبهشت

هیئت اعزامیِ شمالی

فصل 3: مدرن کردن چین

ملی‌گرایان در قدرت

پیروزی در چونگ کینگ

مائو در قدرت

Gaige kaifang: اصلاح و گشایش

چین از سال 1989

یک سیاست مدرن؟

فصل 4: آیا جامعۀ چین مدرن است؟

مردان و زنان

جنگ و جامعه

آیا چین جامعه‌ای ثروتمندتر از دورۀ مائو است؟

آیا چین آزاد است؟

اشتیاق به پیشرفت

چینی‌های دیگر

جامعه مدرن؟

فصل 5: آیا اقتصاد چین مدرن است؟

ریشه‌های اقتصاد مدرن چین

برخورد با امپریالیسم و صنعتی شدن

چین مائو

چین در اقتصاد جهانی

مشکلات رشد

نتیجه

فصل 6: آیا فرهنگ چینی مدرن است؟

خاستگاه خوانندگان مدرن

چهارم می و منتقدان آن

نویسندگان و هنرمندان در زمان مائو و اصلاحات

تصاویر متحرک

معماری و شهر مدرن

نتیجه

فصل 7: چین جدید شجاع؟

جدول زمانی

مشخصات کتاب الکترونیک

قیمت نسخه الکترونیک


منبع: https://www.ketabrah.ir/%DA%A9%D8%AA%D8%A7%D8%A8-%DA%86%DB%8C%D9%86-%D9%85%D8%AF%D8%B1%D9%86/book/70755

کتاب چین با ترجمه‌ی کژال پیرا توسط نشر برون سپهر روانه‌ی بازار کتاب شده است.

خواندن ‌کتاب چین مدرن مناسب چه کسانی است؟

روزی نیست که نام چین در صدر اخبار دنیا نباشد. از پوشش خبری المپیک چین گرفته تا معجزات اقتصادی و صادرات انواع محصولات به تمامی کشورهای جهان، چین همواره جایی در گفت‌وگوهای خاص و عام به خود اختصاص داده است. عبارت «ساخته شده در چین» تبدیل به یک مُهر جهانی شده که سراسر دنیا را فرا گرفته و تقریبا کالایی نیست که روی آن دست بگذاریم و با این عبارت روبه‌رو نشویم. رانا میتر (Rana Mitter) تاریخ‌شناس و استاد برجسته‌ی دانشگاه آکسفورد که در مبحث چین‌شناسی خبره است، در کتاب چین (Modern China: A Very Short Introduction) اطلاعات مفید و مختصری را درباره‌ی رویکردها و البته تناقضات آشکاری که چین امروزی را شکل داده‌اند، ارائه می‌دهد. بدون شک چین کشور تضادهاست: جامعه‌ای دهقانی و کارگر که علی‌رغم زندگی ساده، کلانشهرهایی را بنا نهاده‌اند که گویی از آینده به این زمان آمده‌اند. در دنیای کنونی دیگر ایالات متحده و اروپا کانون اقتصاد جهانی نیستند، بلکه بخش عمده‌ای از توجه‌ها به کشور پهناور چین معطوف شده.

معرفی کتاب چین مدرن: مقدمه‌ای بسیار کوتاه

با این حال، این تداوم جغرافیا این واقعیت را پنهان می‌کند که چین در طول قرن‌ها شکل خود را تغییر داده است، و حتی اکنون نیز به این تغییر ادامه می‌دهد. با این حال، این تداوم جغرافیا این واقعیت را پنهان می‌کند که چین در طول قرن‌ها شکل خود را تغییر داده است، و حتی اکنون نیز به این تغییر ادامه می‌دهد. حدود 2500 سال پیش، گروهی از دولت‌های مستقل که با یکدیگر در تضاد بودند، در قلب سرزمینی وجود داشتند که اکنون «چین» می‌نامیم؛ ادبیات و تاریخ این دوره به‌طرز قابل‌تشخیصی چینی است و برای کسانی که امروز زحمت یادگیری فرم کلاسیک زبان را می‌کشند، قابل خواندن است.

فهرست مطالب کتاب

‌کتاب چین مدرن به بررسی مسائلی مانند سیاست، اقتصاد، بنیان‌های فرهنگی چین مدرن و رابطه‌ی آن با سایر کشورهای دنیا پرداخته است. موضوعاتی همچون مشکلات اجتماعی، نقش زنان در جامعه و تأثیر رسانه‌ها و نقش چین در روابط بین‌الملل، از دیگر مواردی هستند که در کتاب حاضر مورد بررسی قرار گرفته‌اند. کتاب پیش رو منبع بسیار خوبی برای شناخت جامعه، سیاست، اقتصاد و زمینه‌های دیگر کشور چین به‌شمار می‌رود که علاقه‌مندان می‌توانند آن را از سایت و اپلیکیشن کتابراه تهیه کنند.

از چین قدیم تا چین مدرن…کتاب چین مدرن، توسط رانا میتر تاریخ‌شناس و استاد دانشگاه آکسفورد نوشته شده است. کتاب حاضر به بررسی تحولات سیاسی و اقتصادی چین در تاریخ این کشور پرداخته و اطلاعات مفیدی را درباره‌ی مدرنیزه شدنِ چین ارائه می‌دهد.

درباره‌ی کتاب چین مدرن

علاقه‌مندان به کتب سیاست و اقتصاد معاصر از خواندن کتاب چین، بهره خواهند برد.

با رانا میتر بیشتر آشنا شویم

رانا میتر، تاریخ‌شناس و کارشناس علوم سیاسی هندی‌تبار ساکن انگلستان، در سال 1969 به دنیا آمده و مدرک دکترای خود را از دانشگاه کمبریج دریافت کرده است. او عضو هیئت علمی و از اعضای چند تشکیلات آکادمیک در دانشگاه‌های کمبریج، هاروارد و آکادمی بریتانیاست که در زمینه‌ی تاریخ جمهوری خلق چین تخصص دارد. رانا میتر در دانشکده‌ی علوم سیاسی و روابط بین‌الملل دانشگاه کمبریج، به تدریس تاریخ و سیاست چین مدرن مشغول است و مقالات زیادی درباره‌ی مسائل چین در روزنامه‌‌ی گاردین به انتشار رسانده و صاحب چند کتاب پژوهشی‌ست. مقالات او تاکنون در چند مجله‌ی معتبر از جمله فایننشال تایمز و لندن ریویو آو بوکز منتشر شده است.

در بخشی از کتاب چین مدرن: مقدمه‌ای بسیار کوتاه می‌خوانیم