معرفی و دانلود کتاب کاربینی | محمدرضا قلی پور | انتشارات آواژ

مقدمه

تعاریف

کاربینی

محیط کار واقعی

بازدید از محیط واقعی کار

کاربین

اهداف درس کاربینی

وظایف مرکز آموزش

وظایف مدرس کاربینی

ﺗﻌﻬﺪات واﺣﺪ ﺑﺎزدﻳﺪ ﺷﻮﻧﺪه در ﻗﺎﻟﺐ تفاهمﻧﺎﻣﻪ

وظایف کاربین

فرم تعهد کاربین

گزارش کاربینی

ارزیابی کاربینی

منابع و مستندات


منبع: https://www.ketabrah.ir/%DA%A9%D8%AA%D8%A7%D8%A8-%DA%A9%D8%A7%D8%B1%D8%A8%DB%8C%D9%86%DB%8C/book/68617

کاربینی یک واحد درسی تعریف‌شده در مقاطع کاردانی یا کارشناسی (یا بعضی رشته‌های خاص دبیرستان) است. برای قبولی در این درس باید مدتی مشخص در یک محیط کار واقعی حاضر شده و بخشی از مسئولیت‌های آن جا را به عهده بگیرید. این تجربه‌ با وجود مدت کوتاه آن، به شما کمک می‌کند به درکی درست از شرایط کاری برسید و در نتیجه تصمیماتی بهتر در زمینه‌ی آینده‌ی شغلی‌تان اتخاذ کنید. آخرین مرحله‌ی کاربینی نیز ارائه گزارشی پایانی به همراه ارزیابی مسئول است که نشان می‌دهد شما از فرصت فراهم شده تا چه اندازه سود برده‌اید.

محمدرضا قلی‌پور فارغ‌التحصیل رشته‌ی هنرهای نمایشی است و در حوزه‌های مختلف این هنر فعالیت می‌کند. او کارگردانی و نویسندگی آثاری مانند «گربه ماهی»، «سگ‌خوری»، «کات کبود» و «نفت و خاک» را به عهده داشته است. از کتاب‌های منتشرشده‌ی او نیز می‌توان به «رژه پنگوئن‌ها»، کاربینی» و «پاورقی» اشاره کرد.

برخی از جوایز و افتخارات محمدرضا قلی‌پور

مطالعه‌ی این اثر برای دانشجویان مقطع کاردانی و کارشناسی و سایر افرادی که یافتن معیاری برای انتخاب شغل دغدغه‌ی آن‌هاست، پیشنهاد می‌شود.

با محمدرضا قلی پور بیشتر آشنا شویم

مهم‌ترین بخش یافتن شغل مناسب، داشتن تصوری صحیح نسبت به وظایف، مزایا و شرایط کاری است. یک پرستار روزش را چگونه آغاز می‌کند؟ تعمیرکار ماشین باید از چه مهارتی برخوردار باشد؟ کارآمدترین ابزار برای معلمان چیست؟ یک مهندس ساختمان چگونه می‌تواند کارش را به درستی انجام دهد؟ موثق‌ترین روش برای یافتن این امر، مشاهده‌ی واقعیت این مشاغل است و کلمه‌ی «کاربینی» نیز ریشه در همین موضوع دارد.

هدایت صحیح استعدادها بخشی جدایی‌ناپذیر از محقق ساختن ظرفیت‌های کشور است و اگر به دنبال استفاده از تمام ظرفیت‌های علمی، تولیدی و خدماتی وطنمان هستیم، چاره‌ای جز تربیت نیروی توانا نداریم. البته همه‌‌ی افراد با این موضوع موافقند، اما اشتباه رایج معمولاً منحصر کردن دایره‌ی توانایی به دانشگاه است. واقعیت مغفول این است که مشاغل گوناگون هرکدام به روشی بقای جامعه را تضمین می‌کنند و اگر سرنوشت سرزمینمان را فقط در دست یک گروه خاص ببینیم، به خطا رفته‌ایم. هر عضوی از جامعه، بزرگ یا کوچک، متخصص یا تازه‌کار، سهمی در پویایی ایران دارد. کتاب کاربینی از محمدرضا قلی پور کمک می‌کند تا شما، جایگاه خودتان را در دنیای گسترده‌ و متنوع کاری بیابید.

وظایف مدرس کاربینی: مدرس کاربینی وظیفه ﺗﻮﺟﻴﻪ ﻛﺎرﺑﻴﻦ در ﻣﻮرد ﻧﺤﻮه ﺑﺎزدﻳﺪ از ﻣﺤﻴﻂ واﻗﻌﻲ ﻛﺎر و رﻋﺎﻳﺖ ﻣﻘﺮرات آﻣﻮزﺷﻲ و قوانین مربوط به ﻣﺤﻴﻂ کار را عهده‌​دار بوده و راهنمایی​‌ها و اطلاعات لازم در خصوص نحوه انجام بازدید و چگونگی پرکردن فرم‌های مربوطه و تنظیم گزارش کاربینی را در اختیار کاربین​‌ها قرار می​‌دهد. همچنین ارزیابی نهایی کاربینی را بر اساس تحقق اهداف کاربینی انجام می​‌دهد.

محمدرضا قلی پور در کتاب کاربینی چهارچوب‌های این درس جذاب، پرچالش و هیجان‌انگیز را دراختیارتان قرار می‌دهد تا دوره‌ی تمرینی خود را با آگاهی کامل آغاز کنید. مهم نیست این اثر به عنوان منبع دانشگاهی به شما معرفی شده یا خود آن را یافته‌اید، محتوای آموزشی آن در هر صورت می‌تواند به نقطه‌ی عطفی در زندگی شغلی شما بدل شود!

کتاب کاربینی مناسب چه کسانی است؟

از دیگر نکاتی که می‌بایستی مورد توجه مراکز آموزشی قرار گیرد، پوشش بیمه‌​ای مدرسان و کاربینان است. دیگر مورد حائز اهمیت که بر عهده مراکز آموزشی می‌باشد، رسیدگی به تخلفات احتمالی انضباطی دانشجویان در حین بازدید از محیط کار و پیگیری حصول جبران خسارت​‌هایی است که به هر دلیل به محیط کار وارد شده است.

ﺗﻌﻬﺪات واﺣﺪ ﺑﺎزدﻳﺪﺷﻮﻧﺪه در ﻗﺎﻟﺐ تفاهمﻧﺎﻣﻪ: واحد بازدیدشونده موظف به اﻋﻼم ﻣﻘﺮرات و ﺿﻮاﺑﻂ ﻣﺤﻴﻂ ﻛﺎر ﺟﻬﺖ ﺑﺎزدﻳﺪ ﺑﻪ ﻣﺮﻛﺰ آموزشی مربوطه، ﻓﺮاﻫﻢ ﻧﻤﻮدن ﺷﺮاﻳﻂ و اﻟﺰاﻣﺎت ﺑﺎزدﻳﺪ و ﺗأﻣﻴﻦ متخصص ﻣﻮرد ﻧﻴﺎز ﺑﺮای راﻫﻨﻤﺎﻳﻲ و ﻫﺪاﻳﺖ گروه ﺑﺎزدﻳﺪﻛﻨﻨﺪه است. همچنین می‌بایستی هشدارهای لازم را اعلام و مسائل ایمنی مربوط به محیط کار را بدون کم و کاست اعمال نماید.

فهرست مطالب کتاب

معرفی کتاب کاربینی

کتاب کاربینی یکی از آثار محمدرضا قلی پور است که به شما کمک می‌کند دوره‌‌ی کارورزی خود را با موفقیت پشت سر بگذارید. شیوه‌نامه‌ی مطرح شده در این اثر می‌تواند به پرسش‌هایتان درمورد گزینه‌های شغلی ساختار ببخشد و در تألیف گزارش پایانی ثمربخش باشد.

درباره‌ی کتاب کاربینی

– جایزهٔ فیلم برگزیده جشنواره شهر من

– جایزهٔ ویژه هیئت داوران جشنوارهٔ بین‌ المللی فیلم شهر

– کاندیدای جشنواره نمایشنامه​‌نویسی سخن برای نمایشنامهٔ «سگ خوری»

– جایزهٔ برگزیدهٔ نویسندگی در نخستین سوگوارهٔ تئاتر عاشورایی «در انتظار خون»

– رتبهٔ اول مسابقهٔ نمایشنامه‌نویسی ششمین جشنواره تئاتر شهر برای نمایشنامهٔ «تروکاژ»

– جایزه برگزیدهٔ نویسندگی در نخستین جشنواره تجلی بصیرت برای نمایشنامهٔ «مخالف خوان»

در بخشی از کتاب کاربینی می‌خوانیم

وظایف مرکز آموزش: مراکز آموزشی شایسته است متناسب با رشته​‌هایی که ارائه می‌​نمایند، به ﺷﻨﺎﺳﺎﻳﻲ ﻣﺤﻴﻂ​های واﻗﻌﻲ ﻛﺎر مناسب و دارای ﻣﺠﻮزﻫﺎی ﻗﺎﻧﻮﻧﻲ پرداخته و ضمن انعقاد قرارداد و تفاهم نامه با آن‌ها جهت همکاری متقابل در زمینه بازدید دانشجویان از محیط کار، برنامه‌ریزی‌​ها و پیش​‌بینی کلیه تمهیدات اجرایی لازم را بنماید. همچنین با تعیین و معرفی ﻣﺪرﺳﺎن ﻛﺎرﺑﻴﻨﻲ دارای ﺗﺠﺮﺑﻪﻛﺎری و آﻣﻮزﺷﻲ ﻣﺮﺗﺒﻂ ﺑﺎ رﺷﺘﻪ ﻣﻮرد ﻧﻈﺮ به کیفیت و اجرای صحیح کاربینی کمک نمایند.