معرفی و دانلود کتاب گل حسرت: فصل 1 و 2 | لیلی تکلیمی | انتشارات آئی‌سا

قیمت نسخه الکترونیک


منبع: https://www.ketabrah.ir/%DA%A9%D8%AA%D8%A7%D8%A8-%DA%AF%D9%84-%D8%AD%D8%B3%D8%B1%D8%AA-%D9%81%D8%B5%D9%84-1-%D9%88-2/book/68679

کتاب گل حسرت: فصل 1 و 2 نوشته‌ی لیلی تکلیمی روایتگر تلخی‌های زندگی و حسرت‌هایی است که راه گریزی ندارند! رؤیا، شخصیت اصلی کتاب، دختری است که از بچگی در موقعیت سختی بزرگ شده و این شرایط آینده‌ی او را نیز تباه کرده است. کتاب گل حسرت: فصل 1 و 2 یک رمان غمناک و البته تامل‌برانگیز است که سختی‌های زندگی زنان در جامعه‌ی ایرانِ قبل از انقلاب را به خوبی به تصویر می‌کشد.

معرفی کتاب گل حسرت: فصل 1 و 2

پیش درآمد

فصل اول. وارث رنج

فصل دوم. بی امان

مشخصات کتاب الکترونیک

لیلی تکلیمی در کتاب گل حسرت: فصل 1 و 2 سرنوشت دختری به نام رؤیا را روایت می‌کند که در پدر و مادرش در دوران کودکی‌ او از یکدیکر جدا شده‌اند و رویا در کنار نامادری‌‌اش بزرگ شده است. زندگی در این خانواده برای رؤیا با مشکلات همراه بوده که تمام‌شدنی نیستند و اکنون خود رؤیا نیز در شرف جدایی از همسرش قرار دارد.

درباره‌ی کتاب گل حسرت: فصل 1 و 2

روز بعد از نمایش در گوشه‌ی خلوت و بی‌عبوری از حیاط مدرسه چنده نشسته بودم پای دیوار و بی‌هدف به بچه‌ها می‌نگریستم، صبح زود بود و هنوز خیلی‌ها نیامده بودند. بی‌اختیار به صدها موضوع در هم و بر هم فکر می‌کردم، به این‌ که اگر قدرت تصمیم‌گیری داشتم سرنوشتم تا کجا پیش می‌رفت؟ تا رهایی از قید و بندهایی که هیولاهای زندگی‌ام امان و الهه برایم ساخته بودند؟ تا جایی‌ که نامم بر سر زبان‌ها بیفتد و همه برای امضا گرفتن از من سر و دست بشکنند؟ تا استقلال زود هنگامی که مرا حتی از پدرم نیز سر و گردنی بالاتر می‌برد، یا همان ‌طور که امان می‌گفت این تازه یک شروع بود برای تبدیل شدن به کسی چون زری؟!

لیلی تکلیمی نویسنده‌ی جوان ایرانی است که در زمینه‌ی نوشتن رمان، به‌خوبی عمل کرده. از دیگر آثار او می‌توان به «آباد و چور»، «فصل پژمردن»، «بیرنگ»، «دنیای پنهان»، «شرط و بیراهه» اشاره کرد.

در بخشی از کتاب گل حسرت: فصل 1 و 2 می‌خوانیم

یک‌دفعه سایه‌ی سیاه کسی بالای سرم افتاد، آهسته سرم را بلند کردم تا نگاهش کنم، نور تند و آبی آسمان صبح‌گاهی چشمانم را زد، امان رو به رویم ایستاده و منتظر سلام و عرض ادبم بود ولی من نه سلامی‌کردم و نه از جایم برخاستم، مقابلم نشست و برای اولین بار در سلام کردن پیش‌قدم شد، اما پاسخ من باز هم سکوت بود، مدتی خیره نگاهم کرد، نوعی نگرانی ته چشمانش پیدا شد و لبخند موذیانه‌اش کم‌کم رنگ باخت، او آسیب‌پذیرتر از آن بود که به نظر می‌رسید و من این حقیقت را در همان لحظه به سرعت دریافتم. چیه؟ چرا جواب نمی‌دی؟… رؤیا؟

وقتی دید بی‌فایده است و من سکوتم را نمی‌شکنم دوباره همان رفتار سلطه‌وار آمیخته به طنز را ارائه داد: خیلی‌خب اگه می‌خوای حرف نزنی نزن، اون قدر بزرگوار هستم که ببخشمت، به ‌هر حال همیشه بخشش از بزرگانه!

فهرست مطالب کتاب

مجموعه‌ی گل حسرت شامل سه فصل است که فصل اول و دوم آن در جلد اول و فصل سوم آن در جلد دوم منتشر شده است. ماجراهای این مجموعه پیوسته و مرتبط به هم هستند. لیلی تکلیمی نویسنده‌ی هر دو جلد این مجموعه است.

کتاب گل حسرت: فصل 1 و 2 مناسب چه کسانی است؟

این کتاب برای همه‌ی علاقه‌مندان به داستان‌های ایرانی که روایتگر فضای قبل از انقلاب 57 هستند، گزینه‌ی مناسبی است.

با لیلی تکلیمی بیشتر آشنا شویم

ماجرای کتاب از آن جا آغاز می‌شود که رؤیا برای گرفتن طلاق غیابی از همسرش اقدام می‌کند. او ادعا می‌کند که همسرش به آمریکا پناهنده شده و دیگر نمی‌تواند به ایران باز گردد؛ به‌همین‌دلیل می‌خواهد به صورت غیابی از او جدا شود. رویا در کتاب گل حسرت: فصل 1 و 2، ماجرای زندگی خود را از دوران کودکی تا زمان حال، تعریف می‌کند. پدر رؤیا پس از طلاق مادرش، با یک زن بداخلاق و شرور ازدواج می‌کند. به این ترتیب رؤیا مجبور می‌شود باقی عمرش را در کنار این زن سپری کند. کودکی رویا با آزار و اذیت‌های نامادری‌اش طی می‌شود، درحالی‌که پدرش از این اتفاقات بی‌خبر است. زیرا نامادری در حضور پدر وانمود می‌کند که رویا را دوست دارد. وقتی نامادری، او را در یک مدرسه‌ی مختلط ثبت‌نام می‌کند مصیبت جدیدی برای رویا اتفاق می‌افتد! پسری به نام امان در مدرسه به کابوس شبانه‌روزی‌اش تبدیل می‌شود و زندگی را برای او به یک جهنم تبدیل می‌کند. رؤیا برای فرار از آزارهای امان، دست به انتخابی عجولانه می‌زند و این انتخاب سرنوشت او را به سمت تاریکی روانه می‌کند.

درباره‌ی مجموعه‌ی گل حسرت