معرفی و دانلود کتاب یادگیری را یاد بگیرید!: راهنمای موفقیت تحصیلی با مطالعه‌ی کمتر | باربارا اوکلی

برای افزایش مهارت خود در یادگیری، کافی است به سراغ این اثر بروید: کتاب یادگیری را یاد بگیرید! نوشته‌ی باربارا اوکلی، ترنس سینوسکی و آلیستر مک کانوایل. نویسندگان این کتاب پرفروش فوت‌وفن‌های کوزه‌گری یادگیری مطالب و مهارت‌ها را به شما می‌آموزند.

درباره‌ی کتاب یادگیری را یاد بگیرید!

آلیستر مک کانوایل (Alistair McConville) معاون مدرسه Bedales، یکی از معتبرترین مدارس خصوصی K-12 انگلستان است و سال‌هاست که در حوزه‌ی تعلیم و تربیت مشغول پژوهش و مطالعه است.

جملات برگزیده کتاب یادگیری را یاد بگیرید!

  • درمورد این‌که روش جدید یادگیری مؤثر است یا نه زود تصمیم نگیر.
  • برای رسیدن به دیدگاه‌های جدید برای حل مسئله، زنگ تفریح لازم است.
  • حتی فکرکردن به کاری که دوست نداری، مرکز تشخیص درد در مغز یعنی قشر اینسولار را فعال می‌کند. این ممکن است سبب تعلل شود.
  • یادآوری فعال روشی قدرتمند در یادگیری است. مفاهیم مهم را از ذهن خودت بیرون بکش و مرور کن. صرفاً با نگاه به کتاب و جزوه خودت را فریب نده که مفاهیم در سرت وارد شده‌اند.

در بخشی از کتاب یادگیری را یاد بگیرید! می‌خوانیم

انتشارات میلکان، ترجمه‌ی محمدرضا شفایی و سید وحید کریمیان را از این کتاب برگزیده و آن را به‌صورت کتاب الکترونیکی تهیه و منتشر نموده است.

افتخارات کتاب یادگیری را یاد بگیرید!

  • از محبوب‌ترین دوره‌های آموزشی آنلاین جهان
  • پرفروش‌ترین کتاب A Mind for Numbers

نکوداشت‌های کتاب یادگیری را یاد بگیرید!

  • یک کتاب جالب و کاربردی در مورد چگونگی کمک به فرزندان خود در ایجاد مهم‌ترین مهارت در زندگی: مهارت یادگیری. (آدام گرانت، نویسنده پرفروش نیویورک تایمز)
  • رویکردی که نویسندگان این کتاب اتخاذ کردند مبتنی بر علوم اعصاب بوده و برای یادگیرندگان در هر سنی ارزشمند خواهد بود. (آدام گازالی، استاد نورولوژی، فیزیولوژی و روانپزشکی در دانشگاه کالیفرنیا، سانفرانسیسکو)
  • کتاب فوق‌العاده‌ای است. من در سه جلسه یاد گرفتم که چگونه یاد بگیرم. (جف سندفر، یکی از بنیانگذاران آکادمی اکتون)

کتاب یادگیری را یاد بگیرید! برای چه کسانی مناسب است؟

تقدیر از یادگیری را یاد بگیرید

یادداشتی برای پدرها و مادرها و معلم‌ها

فصل اول: مشکل علاقه

فصل دوم: سخت نگیر

فصل سوم: بعداً انجام می‌دهم، قول می‌دهم!

فصل چهارم: زنجیره‌های مغزی و بازی با موجودات فضایی

فصل پنجم: آن طرف میز معلم

فصل ششم: یادگیری درحال خواب

فصل هفتم: کوله‌پشتی، کمد و اختاپوس توجّهت

فصل هشتم: ترفندهای زیرکانه برای ساختن حافظه

فصل نهم: چرا زنجیره‌های مغزی مهم‌اند

فصل دهم: یادگیری با باشگاه‌ها و گروه‌ها، پیداکردن مأموریتت و ماجرای تِری، که نزدیک بود مدرسه را به آتش بکشد

فصل یازدهم: چطور مغزمان را تقویت کنیم

فصل دوازدهم: ساختن زنجیره‌های مغزی

فصل سیزدهم: از خودت سؤالات مهم بپرس

فصل چهاردهم: شگفتی‌های یادگیری

فصل پانزدهم: چطور در امتحانات خوب عمل کنیم؟

فصل شانزدهم: از اجبار به فرصت

کلید سؤالات آخر فصل‌ها‌

منابع پیشنهادی

منابع

یادداشت‌ها

درباره‌ی نویسندگان

پی‌نوشت‌ها


منبع: https://www.ketabrah.ir/%DA%A9%D8%AA%D8%A7%D8%A8-%DB%8C%D8%A7%D8%AF%DA%AF%DB%8C%D8%B1%DB%8C-%D8%B1%D8%A7-%DB%8C%D8%A7%D8%AF-%D8%A8%DA%AF%DB%8C%D8%B1%DB%8C%D8%AF/book/72872ترنس سینوسکی (Terrence Sejnowski) پژوهشگر مؤسسه مطالعات بیولوژیکی سالک است که در آن جا آزمایشگاه نوروبیولوژی محاسباتی را نیز مدیریت می‌کند. او تنها در میان دوازده دانشمند زنده‌ای است که برای مؤسسه پزشکی، آکادمی ملی علوم و آکادمی ملی مهندسی انتخاب شده‌اند.

اگر در اطراف خود افراد یا دانش‌آموزانی را دارید که به دنبال افزایش بهره‌وری و یادگیری هنگام مطالعه هستند، حتما این کتاب را به او معرفی کنید.

با نویسندگان کتاب یادگیری را یاد بگیرید! بیشتر آشنا شویم

معرفی کتاب یادگیری را یاد بگیرید!: راهنمای موفقیت تحصیلی با مطالعه‌ی کمتر

باربارا اوکلی، ترنس سینوسکی و آلیستر مک کانوایل روشی ساده و شگفت‌آور ارائه داده‌اند تا دانش‌آموزان بتوانند با به‌کارگیری آن بر هر موضوعی مسلط شوند. این ایده بر اساس یکی از محبوب‌ترین دوره‌های آموزشی آنلاین جهان و همچنین کتاب پرفروش «ذهنی برای اعداد» پدید آمده است. این کتاب و دوره‌ی آنلاین که با عنوان «یادگیری را یاد بگیرید» برگزار شد، به بیش از دو میلیون یادگیرنده در تمام سنین از سراسر جهان آموزش داده است تا بر موضوعاتی که زمانی با آن‌ها مشکل داشتند تسلط پیدا کنند.

باربارا اوکلی (Barbara Oakley) استاد مهندسی در دانشگاه اوکلند در روچستر، میشیگان و محقق برجسته یادگیری دیجیتال جهانی در دانشگاه مک مستر رامون‌ای کاخال است. تحقیقات او شامل مهندسی زیستی با تاکید بر علوم اعصاب و روانشناسی شناختی می‌شود. دکتر اوکلی در کنار ترنس سجنووسکی، عصب‌شناس افسانه‌ای، دوره‌های آنلاین باز گسترده (MOOCs) «یادگیری چگونه یاد بگیریم» و «Mindshift» را تدریس می‌کند. او جوایز بسیاری را برای تدریس خود دریافت کرده و جایزه‌ی Chester F. Carlson انجمن آموزش مهندسی آمریکا برای نوآوری فنی در آموزش و جایزه پژوهشگر قرن جدید بنیاد ملی علوم به او تقدیم شده است.

یکی از بهترین راه‌ها برای یادگرفتنِ مفهوم جدید یا به اشتراک گذاشتن ایده‌ی تازه استفاده از تمثیل‌های مبتکرانه است. برای همین است که در همه‌ی زبان‌ها از تمثیل استفاده می‌شود، مثل این ضرب‌المثل سواحیلی که می‌گوید «حکمت ثروت است.» نویسندگان بزرگ هم در آثارشان از تمثیل استفاده می‌کنند. تابه‌حال این سخن شکسپیر را شنیده‌ای که گفته است: «جهان صحنه‌ی نمایش است» و تو بازیگر آن نمایش هستی؟

زمانی که به یک تمثیل فکر می‌کنی، یک مسیر در مغزت فعال می‌شود. (بله، این مسیر یکی از همان زنجیره‌های مغزی است که قبلاً درموردش صحبت کردیم.) این مسیر به تو اجازه می‌دهد که راحت‌تر بتوانی به‌شکل پیچیده‌تری درباره‌ی موضوعِ «واقعی» فکر کنی. صرفاً با فکرکردن به تمثیل، شروع می‌کنی به درک‌کردن مفاهیم دشوارتر! تمثیل‌ها کمک می‌کنند سریع‌تر موضوع را بفهمی. (همه‌ی این‌ها به چیزی برمی‌گردد به نام «نظریه‌ی استفاده‌ی مجدد عصبی.» یعنی از مفاهیمی که قبلاً یاد گرفته‌ای استفاده می‌کنی که مفهوم جدید را بهتر یاد بگیری.)

فهرست مطالب کتاب

چنانکه آمازون می‌گوید، طرفداران این کتاب و دوره اغلب آرزو می‌کنند که کاش این راهبردهای یادگیری را زودتر کشف کرده بودند. آن‌ها با این پرسش مواجه شدند که چگونه می‌توانند به فرزندان محصّل خود کمک کنند تا به این مهارت‌ها تسلط یابند. اکنون در کتاب یادگیری را یاد بگیرید! نویسندگان به دانش‌آموزان و محصّلان در هر مقطع و با هر میزان استعدادی نشان می‌دهند که چگونه از زمان خود برای مطالعه بهترین استفاده را داشته باشند.

آیا فکر می‌کنید هرکسی که بیشتر مطالعه کند، الزاماً بیشتر می‌آموزد؟ شاید از دوران مدرسه‌ی خود به یاد داشته باشید که بعضی همکلاسی‌هایتان تا لحظه‌ی آخر دست از مطالعه‌ی مباحث امتحان برنمی‌داشتند و دست آخر هم نمی‌توانستند به پاره‌ای از سؤالات پاسخ دهند. و از طرف دیگر بعضی از دوستانتان با یک بار خواندن روزنامه‌وار از روی مباحث، به درس مسلط می‌شدند و در امتحان نمره‌ی خوبی می‌گرفتند. پس می‌توان گفت که الزاماً هرکس که بیشتر می‌خواند، بیشتر یاد نمی‌گیرد. پس برای این که بیشتر یاد بگیریم چه کار کنیم؟ پاسخ شما در کتاب یادگیری را یاد بگیرید! (Learning How to Learn) قرار دارد.

معلوم است که ما خیلی دوست داریم از تمثیل استفاده کنیم؟ تمثیل یعنی مقایسه‌ی بین دو چیز. یکی از این دو چیزی که باهم مقایسه می‌کنیم برایت آشنا است، مثل امواج دریا. آن چیز دیگر ممکن است برایت ناآشنا باشد یا تازگی داشته باشد، مثل امواج الکتریکی. تمثیل کمکت می‌کند چیزی را که به‌خوبی با آن آشنایی به مفهومی که می‌خواهی یاد بگیری وصل کنی و از این روش فرایند یادگیری سریع‌تر می‌شود. (واضح است که امواج الکتریکی با امواج دریا فرق دارند، یاخته‌های عصبی موجودات فضایی نیستند و خارهای دارینه‌ای انگشت پا نیستند. فقط در برخی موارد باهم شباهت‌هایی دارند.)