معرفی و دانلود کتاب 30 ثانیه روانشناسی | محب کوستاندی | بنگاه ترجمه و نشر کتاب پارسه

هر یک از مدخل‌های کتاب 30 ثانیه روانشناسی به قلم یکی از نویسندگان متخصص این حوزه به رشته‌ی تحریر درآمده است. با مطالعه‌ی هر کدام از این مدخل‌ها، با یکی از نظریات تأثیرگذار در تاریخ روانشناسی آشنا خواهید شد. نکته‌ی مهم این است که تمام مطالبی که ذیل مدخل‌های پنجاه‌گانه‌ی کتاب 30 ثانیه روانشناسی خواهید خواند، در عین این‌که در کمال روشنی و سادگی نگاشته شده‌اند، به قواعد دقت و پژوهش علمی نیز پایبندند.

اگر به دنبال منبعی کامل و در عین حال ساده و همه‌فهم برای آشنایی با مکاتب گوناگون علم روانشناسی هستید، به هیچ عنوان مطالعه‌ی کتاب 30 ثانیه روانشناسی را از دست ندهید.

با کریستین جارت بیشتر آشنا شویم

باری، هدف از این مختصر که گفته شد، آشنا ساختن خواننده با غنا، پیچیدگی و تنوع مکاتب رایج در علم روانشناسی بوده است؛ امری که در عین پویایی بخشیدن به این حیطه از دانش بشری، فهم تمام و کمال آن را، خصوصاً برای مخاطب مبتدی، با دشواری‌های بسیار قرین می‌سازد. در همین راستا مایلیم مطالعه‌ی کتاب 30 ثانیه روانشناسی (30‑Second Psychology) از کریستین جارت را به شما توصیه کنیم. در این اثر خواندنی که با عطف توجه به نیازهای مخاطب غیرمتخصص نگاشته شده، 50 نظریه‌ی مهم و دوران‌سازِ دانش روانشناسی، با زبانی ساده و روشن شرح داده شده و مورد بحث قرار گرفته‌اند.

معرفی کتاب 30 ثانیه روانشناسی

سه ثانیه بیان اجمالی نظریه: تنها مدرک معتبر چیزی است که شما می‌توانید مستقیماً اندازه‌گیری کنید. از نظر روانشناسی این به آن معنی است که باید فقط دربارۀ رفتار صحبت کنیم، نه دربارۀ حالت‌های ذهنی.

مقدمۀ ویراستار

مکتب قدیم، مکتب جدید

درون ‌نگرى وونت

رفتارگرایی واتسون‌

روانکاوی

زیگموند فروید

انقلاب شناختی

روانشناسی تکاملی

روانشناسی مثبت

رشد و تحول

مراحل پیاژه

منطقۀ ویگوتسکی

ترتیب تولد

میمون‌های هارلو

مراحل اخلاقی کلبرگ

نوروپلاستیسیتی (انعطاف ‌پذیری مغزی)

تصمیم‌ گیری و هیجانات

هیجان‌ های همگانی اکمن

کار ملال‌ آور فستینگر

نظریۀ هیجان جیمز لانگه

ویلیام جیمز

تصمیم ‌گیری هیجانی داماسیو

سوگیری تأیید واسُن

فرسایش توان ارادۀ باومیستر

نظریۀ احتمال کانمن و تورسکی

روانشناسی اجتماعی

اثر ناظر

تفکر گروهی جانیس

فرضیۀ تماس آلپورت

زندان زیمباردو

استنلی میلگرام

آزمایش فرمانبرداری میلگرام

تهدید کلیشه

پیروی از رهبر

وجوه تفاوت ما

اثر لِیک وبگون

پنج عامل بزرگ

خطای بنیادی اِسناد

هانس آیزنک

طبیعت در تعامل با تربیت

اثر فلین

قاعدۀ ده هزار ساعت اریکسون

موجبیت اسمی

اختلالات ذهنی

دوپاره مغزهای اسپری

آمادگی یادگیری سلیگمن

هیستری شارکو

دارالمجانین روزنهان

آرون بک

برجسته ‌سازی نابهنجار کاپور

روانشناسی انسان‌ گرای مازلو

شناخت ‌درمانی بک

مغز بسیار مردانه

اندیشه و زبان

اثر پلاسیبو

سگ‌های پاولف

فرضیۀ ساپیر ورف

دستور زبان همگانی چامسکی

حافظۀ کاذب لافتوس

الیزابت لافتوس

شناخت بدنمند

مدل فیلتر برودبنت

عدد هفت میلر


منبع: https://www.ketabrah.ir/%DA%A9%D8%AA%D8%A7%D8%A8-30-%D8%AB%D8%A7%D9%86%DB%8C%D9%87-%D8%B1%D9%88%D8%A7%D9%86%D8%B4%D9%86%D8%A7%D8%B3%DB%8C/book/68893

دانش روانشناسی در طول تاریخ نه‌چندان درازآهنگ خود، فراز و فرودهای بسیاری را شاهد بوده است. نگاهی گذرا به فهرست نظریات و مکاتب رایج در علم روانشناسی، به روشنی تنوع و تضادِ نهفته در این شاخه از دانش بشری را نشان می‌دهد. شاید از این حیث بتوان روانشناسی را غریب‌ترین و البته، نامتوازن‌ترین رشته‌ی علمی توصیف کرد. البته در بطن دیگر شاخه‌های علوم طبیعی و انسانی نیز می‌توان به اختلاف نظرهای فراوانی برخورد نمود. مثلاً در فیزیک یا زیست‌شناسی نیز، به سان روانشناسی، نظریات متعدد و بعضاً متضادی مطرح شده است؛ در علوم انسانی‌ای چون فلسفه، علم اخلاق، جامعه‌شناسی و… نیز اوضاع از همین قرار است. اما در میان دانشمندان تمام این علوم، دست‌کم این‌قدر توافق وجود دارد که بدانند گرایش تخصصی‌شان به کدام‌یک از دو شاخه‌ی علوم بشری (علوم انسانی یا علوم طبیعی) تعلق دارد. در میان روانشناسان اما، نشانی از همین اتفاق نظر بنیادی نیز یافت نمی‌شود. مطابق برخی از نظریات، روانشناسی به سبب ابزارها و شیوه‌هایی که در مسیر پژوهش به کار می‌گیرد، شاخه‌ای از علوم تجربی به شمار می‌رود، و بنا بر بعضی از نظریات بدیلِ دیگر، روانشناسی به سبب موضوعِ خود، جزوی از خانواده‌ی بزرگ علوم انسانی تلقی می‌گردد.

کریستین جارت (Christian Jarrett) نویسنده و روانشناس نامدار معاصر است. او چند سالی است که نتیجه‌ی تحقیقات خویش را از طریق مقالاتی مبسوط، در مجله‌ای اینترنتی با عنوان Psyche، با دیگران به اشتراک می‌گذارد. کتاب 30 ثانیه روانشناسی تنها اثر ترجمه‌شده از این نویسنده به زبان فارسی است.

جملات برگزیده کتاب 30 ثانیه روانشناسی

کتاب 30 ثانیه روانشناسی توسط به‌یان رفیعی به زبان فارسی ترجمه شده و به همت نشر پارسه روانه‌ی بازار کتاب گشته است.

در نکوداشت کتاب 30 ثانیه روانشناسی

30 ثانیه‌ نظریه: روانشناسان نخستین، با بررسی افکار خود و گزارش‌های افکار دیگران به بررسی تفکر پرداختند. رفتارگرایان این شیوه را رد کردند. آن‌ها بر این باورند که علم باید مبتنی بر داده‌هایی باشد که همه بتوانند در مورد آن توافق داشته باشند، چیزی قابل اعتماد و قابل اندازه‌گیری عینی. این به معنی دست کشیدن از بحث و گزارش افکار و تمرکز بر رفتارهای ساده است. رفتارگرایان به‌جای تکیه بر برداشت‌های ذهنی، آزمایش‌هایی انجام دادند که در آن، ورودی‌ها («محرک‌ها») کنترل و خروجی‌ها («پاسخ‌ها») اندازه‌گیری شدند. آن‌ها امیدوار بودند که بتوانند از این آزمایش‌ها به رابطۀ بین این دو پی ببرند، بدون آنکه نگران مداخلۀ جعبۀ سیاه ذهن باشند. به‌عنوان مثال، یک موش در قفس هر سه باری که اهرم را فشار دهد به‌عنوان پاداش غذا دریافت می‌کند. با ثبت تعداد دفعاتی که موش اهرم را فشار داده است، با گذشت زمان می‌توانید میزان یادگیری آن را به‌طور عینی ثبت کنید. همانند این مثال، مشهورترین یافته‌های رفتارگرایی دربارۀ مکانیسم‌های اساسی یادگیری هستند که توضیح می‌دهند چگونه ارتباط محرک‌ها و پاسخ‌ها در نتیجۀ تکرار یا پاداش آموخته می‌شوند. تأکید بر رفتارهای ساده به رفتارگرایان امکان می‌دهد نظریه‌هایی را مطرح کنند که هم در مورد حیوانات و هم انسان کاربرد داشته باشند.

– از رأی‌گیری تا خرید، برای تصمیم‌گیری بهتر سعی کنید دلایل مخالف و موافق با انتخاب فعلی‌تان را مدنظر قرار دهید. (کریستین جارت)

– استعارۀ مغز به‌عنوان کامپیوتری برای پردازش و ذخیرۀ اطلاعات رایج است. با این‌حال بهتر است سعی نکنید آن را با آچار تعمیر کنید. (تام استفورد)

– مثبت‌نگر باش آنچه تو را نکشد قوی‌ترت می‌سازد. روانشناسی مثبت می‌تواند وسیلۀ منحرف کردن گلوله‌های کوچک زندگی باشد. (کریستین جارت)

– ویگوتسکی خاطرنشان کرد که یادگیری در کودکان نه در خلاء اجتماعی، بلکه در تعامل با دیگران و مشاهدۀ آن‌ها صورت می‌گیرد. (محب کوستاندی)

در بخشی از کتاب 30 ثانیه روانشناسی می‌خوانیم

سه دقیقه‌ تحلیل: روانشناسی مدرن، ایدۀ اصلی رفتارگرایی را رد می‌کند (اینکه بحث علمی در مورد ساختار ذهن غیرممکن است). با وجود این، جنبه‌های بسیاری از رفتارگرایی همچنان در مرکز توجه روانشناسی مدرن قرار دارند.

فهرست مطالب کتاب

کریستین جارت، روانشناس پرکار معاصر، در کتاب 30 ثانیه روانشناسی، با بهره‌گیری از زبانی ساده و همه‌فهم، مهم‌ترین نظریاتِ مطرح در دانش روانشناسی را برای مخاطبین عام و غیرمتخصص توضیح داده است.

درباره کتاب 30 ثانیه روانشناسی

زیگموند فروید، ژان پیاژه، ویلیام جیمز، آبراهام مازلو، ایوان پاولف و لیک وبگون، برخی از برجسته‌ترین روانشناسانی‌اند که آرا و نظریاتشان در کتاب پیش رو مورد بحث قرار گرفته است.

– کریستین جارت در کتاب 30 ثانیه روانشناسی، با مهارت هرچه تمام‌تر، شما را با مهم‌ترین نظریات بزرگان حیطه‌ی روانشناسی آشنا می‌سازد. (آمازون)

کتاب 30 ثانیه روانشناسی مناسب چه کسانی است؟

روانشناسی در معنای خاص کلمه امّا، تاریخی مشخص و تعریفی معین دارد. هنگامی که از روانشناسی در این معنای ثانویه سخن می‌گوییم، مرادمان علمی تجربی است که در اوایل سده‌ی هجدهم، تحت تأثیر پیشرفت‌های علمی در دیگر زمینه‌های دانش تجربی، از جمله فیزیولوژی، شیمی و فیزیک، پدید آمد؛ علمی که هدف آن، شناخت سازوکارهای حاکم بر دستگاه روانیِ ارگانیسم‌های زنده، از جمله انسان، است. در این معنا، روانشناسی یک تخصص مهم و اساسی به شمار می‌رود، و روانشناس، فردی خبره و تحصیل‌کرده که این تخصص را به تمامی فرا گرفته، و احیاناً، نظریاتی نیز در حیطه‌ی کاری خود، ارائه نموده است.

برای واژه‌ی «روانشناسی» می‌توان دو معنای عام و خاص قائل شد. این واژه، در معنای عام، اشاره به هر آن فعالیت فکری و تجربی‌ای دارد که هدف اصلی‌اش رسیدن به شناختی از درونیات آدمی است. روانشناسی، در این معنا، تاریخی به درازای عمر انسان بر این کره‌ی خاکی دارد. زیرا از زمانی که بشر بوده، میل به شناخت انگیزه‌های درونی، کارکردهای مغزی، و احوالات نفسانیِ او نیز در میان بوده است. حتی می‌توان مدعی شد که به این معنا، تمام آدمیان، دست‌کم تا آنجا که برای فهم درونیات و نفسانیات خویش و اطرافیانشان می‌کوشند، به روانشناسی اشتغال دارند.