معرفی و دانلود PDF کتاب افزایش مهارت‌های شغلی: بازرسی جوش و تست‌های غیرمخرب: آزمایش به روش ذرات مغناطیسی MT | امین دولت شاه | موسسه فرهنگی هنری دیباگران تهران

امین دولت شاه مشاور و مدرس بازرسی فنی و آزمایش‌های غیرمخرب است و در این زمینه‌ها مقاله‌ها و کتاب‌های علمی نوشته است. ازجمله بهترین کتاب‌های امین دولت‌شاه می‌توان به اثر پیش‌رو و «آزمایش به روش مایع نافذ PT» اشاره کرد که هر دو از سوی انتشارات دیباگران تهران به چاپ رسیده است.

در بخشی از افزایش مهارت‌های شغلی: بازرسی جوش و تست‌های غیرمخرب: آزمایش به روش ذرات مغناطیسی MT می‌خوانیم

معرفی کتاب افزایش مهارت‌های شغلی: بازرسی جوش و تست‌های غیرمخرب: آزمایش به روش ذرات مغناطیسی MT

فصل اول کتاب به توضیح مزایا و محدودیت‌های آزمایش ذرات مغناطیس می‌پردازد و فصل دوم نیز مفاهیم مرتبط با الکترومغناطیس مانند میدان مغناطیسی، فوران مغناطیسی، مواد دیامغناطیس و … را معرفی می‌کند. در فصل سوم کتاب با روش‌های مغناطیس کردن آشنا خواهید شد و در فصل بعدی به دلایل و روش‌های مغناطیس‌زدایی اشاره می‌شود. امین دولت شاه در فصل پنجم کتاب آزمایش به روش ذرات مغناطیسی MT، مراحل انجام آزمایش ذرات مغناطیسی را به‌خوبی توضیح می‌دهد و سپس به تفسیر و ارزیابی نشانه‌ها و عامل مؤثر بر آن می‌پردازد. همچنین در فصل ششم کتاب به انواع عیب‌ها و ناپیوستگی‌ها در جوش و فلز پایه اشاره می‌کند و سپس استانداردها و معیارهای رد یا پذیرش پروژه‌های بازرسی جوش را شرح می‌دهد. درنهایت در فصل پایانی کتاب نیز نحوه و معیار گزارش‌نویسی بر اساس آزمایش انجام‌شده مطرح می‌شود و به‌طور کامل با این مبحث آموزشی آشنا خواهید شد. کتاب آزمایش به روش ذرات مغناطیسی MT نوشته‌ی امین دولت شاه را انتشارات دیباگران تهران منتشر کرده است و پس از خواندن آن می‌توانید همه‌ی اطلاعات موردنیاز درباره‌ی این مبحث کاربردی را بیاموزید.

کتاب افزایش مهارت‌های شغلی: بازرسی جوش و تست‌های غیرمخرب: آزمایش به روش ذرات مغناطیسی MT برای چه کسانی مناسب است؟

فصل اول: مقدمه‌ای بر آزمایش ذرات مغناطیسی

فصل دوم: الکترومغناطیس

فصل سوم: مغناطیس کردن

فصل چهارم: اصول مغناطیس‌زدایی

فصل پنجم: انجام آزمایش ذرات مغناطیسی

فصل ششم: عیوب و ناپیوستگی‌ها

فصل هفتم: معیارهای رد و پذیرش ناپیوستگی‌ها

فصل هشتم: گزارش‌نویسی

منابع

مشخصات کتاب الکترونیک

به یاد داشته باشیم که هیچ آزمایشی تا زمانی که نتایج آن مورد ارزیابی (Evaluation) قرار نگرفته با موفقیت تمام نشده است. بررسی روش‌ها و نتایج آزمایش، نیازمند آگاهی از نوع مواد به کار رفته در قطعه مورد آزمایش و نیز آشنایی با فرایندهای ساخت آن است. با استفاده از آزمایش ذرات مغناطیسی می‌توان تاپیوستگی‌های ناشی از فرآیند تولید مانند درزها، لیدها، ترک‌های جوشکاری، ترک‌های آبدهی (Quenching cracks) و نیز ناپیوستگی‌های هنگام سرویس مانند ترک‌های خستگی و بارگذاری بیش از اندازه را شناسایی نمود.

کتاب افزایش مهارت‌های شغلی: بازرسی جوش و تست‌های غیرمخرب: آزمایش به روش ذرات مغناطیسی MT نوشته‌ی امین دولت شاه، کتابی در زمینه‌ی افزایش مهارت‌های شغلی در حوزه‌ی بازرسی جوش و تست‌های غیرمخرب است. در این اثر آموزشی، به طور خلاصه و مفید، مطالب مهم برای انجام آزمایش ذرات مغناطیس شامل تئوری و اصول مغناطیس، مراحل انجام آزمایش، تجهیزات مورداستفاده، عیوب جوش و استانداردها و معیارهای رد یا پذیرش نشانه‌ها را می‌آموزید.

درباره‌ی کتاب افزایش مهارت‌های شغلی: بازرسی جوش و تست‌های غیرمخرب: آزمایش به روش ذرات مغناطیسی MT

قیمت نسخه الکترونیک


منبع: https://www.ketabrah.ir/%DA%A9%D8%AA%D8%A7%D8%A8-%D8%A7%D9%81%D8%B2%D8%A7%DB%8C%D8%B4-%D9%85%D9%87%D8%A7%D8%B1%D8%AA-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%B4%D8%BA%D9%84%DB%8C-%D8%A8%D8%A7%D8%B2%D8%B1%D8%B3%DB%8C-%D8%AC%D9%88%D8%B4-%D9%88-%D8%AA%D8%B3%D8%AA-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%BA%DB%8C%D8%B1%D9%85%D8%AE%D8%B1%D8%A8-%D8%A2%D8%B2%D9%85%D8%A7%DB%8C%D8%B4-%D8%A8%D9%87-%D8%B1%D9%88%D8%B4-%D8%B0%D8%B1%D8%A7%D8%AA-%D9%85%D8%BA%D9%86%D8%A7%D8%B7%DB%8C%D8%B3%DB%8C-MT/book/65980

آزمایش ذرات مغناطیسی در کنار بازرسی چشمی یکی از مقرون به صرفه‌ترین روش‌های آزمایش غیر مخرب است. محدودیت اصلی در این روش این است که قطعه مورد آزمایش بایستی مغناطیسی گردد. در واقع، آزمایش ذرات مغناطیسی به خاصیت مغناطیسی بستگی دارد که در مواد فرومغناطیس (Ferromagnetic materials) روی می‌دهد. در آزمایش ذرات مغناطیسی در ابتدا قطعه آزمایش مغناطیسی می‌شود. سپس ذرات مغناطیس شونده به سطح قطعه اعمال شده و پس از تشکیل طرح‌های مغناطیسی روی سطح قطعه، نشانه‌های حاصل مورد تفسیر و ارزیابی قرار می‌گیرد. نشانه‌های حاصل از آزمایش با کدها و استانداردهای مشخصی مقایسه شده و قطعه آزمایش مطابق با آن‌ها پذیرفته یا رد می‌شود.

فهرست مطالب کتاب

این کتاب را به همه‌ی به صنعتگران حوزه‌ی جوشکاری و مهندسان علوم مرتبط با صنعت پیشنهاد می‌کنیم.

با امین دولت شاه بیشتر آشنا شویم

به دلیل هزینه‌های بالای تولید در صنعت و همچنین اطمینان از کارکرد یک قطعه، کنترل کیفی و آزمایش قطعات تولیدی پس از تولید لازم ضروریست. این نوع آزمایش‌ها از نوع آزمایش‌های غیرمخرب هستند که بدون تغییر در شکل و کیفیت قطعه، سلامت و کیفیت آن را مشخص می‌کند. در حال حاضر تولیدکننده‌ها از 5 روش آزمایش غیرمخرب استفاده می‌کنند که یکی از آن‌ها آزمایش به روش ذرات مغناطیسی MT است. این روش برای تشخیص عیب‌های سطحی و نزدیک به سطح در مواد فرومغناطیس و به‌شکل عمده برای شناسایی تَرَک استفاده می‌شود. امین دولت شاه در کتاب آزمایش به روش ذرات مغناطیسی MT که در 8 فصل نوشته شده، دستورالعمل‌های مورد تأیید برای انجام این نوع آزمایش را تحلیل و بررسی می‌کند و اصول و سازوکار آن را شرح می‌دهد.