معرفی و دانلود PDF کتاب الینا 2: الینا در مسابقه‌ی فوتبال؛ قرمز یا آبی؟ | مژگان کلهر | نشر افق

تنها ماندن با بابا برای الینا شبیه یک‌جور مهمانی و جشن به حساب می‌آمد! راستش را بخواهید، بابای الینا زیاد به درس و مشق او کاری نداشت، به تمیز نگه داشتن خانه هم همین‌طور. علاوه بر این‌ها، هر روز برای الینا بستنی می‌خرید و هیچ‌‌وقت هم به او نمی‌گفت که کمتر غذا بخورد. الینا حسابی خوش‌حال بود که می‌خواست با پدرش وقت بگذراند. روز اول اوضاع به خوبی پیش رفت، اما کمی بعد از رفتن مامان، ناگهان همه‌چیز تغییر کرد.

بابا پتو را کنار زد و گفت: «بیا ناهار بخوریم، مُردم از گشنگی.»

هر چهار مجلد مجموعه‌ی الینا در وب‌سایت و اپلیکیشن کتابراه موجود است. گفتنی است مجلد اول این مجموعه (الینا در عروسی به صرف خارش) مرغک سیمین مهرِ سال 1399 را از کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان دریافت کرده است. این جایزه به کتاب‌های برگزیده‌ی ماه اعطا می‌شود.

کتاب الینا 2: الینا در مسابقه‌ی فوتبال؛ قرمز یا آبی؟ برای چه کسانی مناسب است؟

این مجموعه، چهار مجلد با عناوین «الینا 1: الینا در عروسی به صرف خارش»، «الینا 2: الینا در مسابقه‌‌ی فوتبال قرمز یا آبی؟»، «الینا 3: الینا در کارآگاه‌بازی با پلنگ صورتی» و «الینا 4: الینا در هتل سه ستاره‌ی حیوانات خانگی» را در بر می‌گیرد. تصویرگری هر چهار مجلد بر عهده‌ی سارا طبیب‌زاده، از تصویرگران به‌نام کشورمان بوده است و تصاویری که او خلق کرده، دو چندان بر جذابیت کتاب اضافه کرده. مجموعه کتاب‌های الینا ذیل مجموعه‌ کتاب‌های فندق، به همت انتشارات افق منتشر شده است. نخستین سال انتشار اثر نامبرده در سال 1399 بوده و مخاطبین اصلی آن کودکان مقطع دبستان (گروه سنی ب و ج) هستند.

هول شدم، گفتم: «آره. گوشی رو ‌می‌دم به بابا.»

و گوشی را تندی دادم به بابا.

همه‌ی ماجرای کتاب الینا 2: الینا در مسابقه‌ی فوتبال؛ قرمز یا آبی؟ از جایی آغاز شد که مامان الینا تصمیم گرفت چند روزی به سفر برود. خاله معصومه، خاله‌ی الینا، در شهر دیگری زندگی می‌کرد و به‌تازگی بچه‌دار شده بود؛ برای همین مامان الینا تصمیم گرفته بود چند روزی را کمک‌حال خواهرش باشد. از آنجا که مانی، برادر الینا، تازگی‌ها خیلی بدقلق شده بود و مدام به مامان می‌چسبید، مامان مانی را هم با خودش به سفر برده بود. ازاین‌رو، قرار شد الینا و پدرش چندین روز با یکدیگر تنها باشند.

مژگان کلهر را می‌توان در گروه نویسندگان پرافتخار به شمار آورد. کتاب‌های تألیفی او افتخارها و جایزه‌های مختلفی را برایش به ارمغان آورده‌اند. در ادامه نام برخی از این افتخارها را مشاهده می‌کنید:

  • برنده‌ی جایزه‌ی سروش نوجوان برای کتاب «کلاغ ها نمی‌پرند»
  • برنده‌ی جایزه‌ی پروین اعتصامی برای کتاب «کسی که موهایم را شانه زد»
  • عنوان کتاب برگزیده‌ی سال کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برای کتاب «نامه‌ای از آسمان»
  • برنده‌ی جایزه‌ی مرغک سیمین مهرماه سال 1399، به همت کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برای کتاب الینا در عروسی به صرف خارش

در بخشی از کتاب الینا 2: الینا در مسابقه‌ی فوتبال؛ قرمز یا آبی؟ می‌خوانیم

الینا، ملقب به الی، دختر سربه‌هوا و بازیگوشی‌ است که عاشق پیتزا خوردن، کباب خوردن، مهمانی رفتن و بازی با موبایل مادرش است. اگر دوتا چیز در جهان وجود داشته باشند که الی -دقیقاً با تک‌به‌تک سلول‌هایش- از آن‌ها بیزار باشد، انجام تکالیف مدرسه و کوکوسبزی است. (البته اگر آن موقع‌هایی که مامان مدام به او تذکر می‌دهد کمتر غذا بخور را در نظر نیاوریم!). الی، به‌جز پدر و مادرش، اوقاتش را با برادر و دوستانش می‌گذراند. البته، یک هم‌کلاسی بسیار حرص‌درآور به نام سلینا هم دارد که به قول الی، نه فقط پُزی‌ترین دختر کلاس، که احتمالاً پُزی‌ترین دختر خاورمیانه باشد!

بابا زبانش بند رفت. هی گفت: «الو؟ الو؟»

سرفه کرد: «آره، گفتم یه‌کم زود بیام این دختر تنهاست. نه خیالت راحت هردومون خوبیم.»

و خداحافظی کرد و بعد نشستیم سر میز.


منبع: https://www.ketabrah.ir/%DA%A9%D8%AA%D8%A7%D8%A8-%D8%A7%D9%84%DB%8C%D9%86%D8%A7-2-%D8%A7%D9%84%DB%8C%D9%86%D8%A7-%D8%AF%D8%B1-%D9%85%D8%B3%D8%A7%D8%A8%D9%82%D9%87-%DB%8C-%D9%81%D9%88%D8%AA%D8%A8%D8%A7%D9%84-%D9%82%D8%B1%D9%85%D8%B2-%DB%8C%D8%A7-%D8%A2%D8%A8%DB%8C/book/73790

مژگان کلهر در مجموعه کتاب کودک الینا داستان الینا را روایت می‌کند که در هر مجلد، ماجراهایی را رقم می‌زند که هم خودش و هم اطرافیانش را به دردسر می‌اندازد. مژگان کلهر در نگارش مجموعه کتاب الینا از زبان طنز بهره گرفته و در قالب داستان، مفاهیم مختلفی را به کودکان آموزش می‌دهد؛ از رعایت بهداشت فردی گرفته، تا مسئولیت‌پذیری.

الینا که گمان می‌کرد قرار است چند روزی فقط بخوابد، بستنی بخورد و خلاصه، حسابی خوش بگذراند، ناگهان شد همه‌کاره‌ی خانه! همه‌چیز هم با پختن یک سوپ پای مرغ آغاز شد. این که چرا این‌گونه شد و پختن سوپ چه ارتباطی به همه‌ی این قضایا دارد، باشد برای وقتی که خود کتاب الینا در مسابقه‌ی فوتبال؛ قرمز یا آبی؟ را مطالعه کردید. بد نیست امری را هم یادآوری کنیم؛ داستانی که برایتان تعریف کردیم، به مسابقه‌ی فوتبال هم گره می‌خورد و همه‌چیز را پیچیده‌تر می‌سازد! اگر از طرفداران مجموعه‌ کتاب‌های الینا هستید، با مجلد دوم این مجموعه نیز همراه شوید.

درباره‌ی مجموعه کتاب‌های کودک الینا

مژگان کلهر در کتاب الینا 2: الینا در مسابقه‌ی فوتبال؛ قرمز یا آبی؟ داستان دختری دوست‌داشتنی و البته، دردسرساز به نام الینا را روایت می‌کند که مادر و برادرش به مسافرت رفته‌اند و او چند روزی را با پدرش تنها مانده است. الینا گمان می‌کند قرار است حسابی خوش بگذراند، اما ناگهان همه‌چیز تغییر پیدا می‌کند!

درباره‌ی کتاب الینا 2: الینا در مسابقه‌ی فوتبال؛ قرمز یا آبی؟

مژگان کلهر (Mojgan Kalhor)، نویسنده، مترجم و ویراستار به‌نام ادبیات کودک و نوجوان است. او در سال 1350 در تهران متولد شد و تحصیلاتش را در رشته‌ی مترجمی زبان انگلیسی به پایان رساند. کلهر سابقه‌ی همکاری با انتشاراتی‌های مختلف معتبری، همچون انتشارات افق و انتشارات پیدایش را در کارنامه‌ی فعالیت‌های ادبی خود دارد و چندین کتاب خارجی پرطرفدار و پرفروش کودک -ازجمله کتاب‌های «اگر به یک موش شیرینی بدهی» به قلم لارا نومروف، جونی بی جونز: دزد مدرسه» نوشته‌ی باربارا پارک و «هنری زلزله و پرستار لولوخورخوره» به قلم فرانچسکا سایمون- را به زبان فارسی ترجمه کرده است. از آثار تألیفی مژگان کلهر می‌توان کتاب‌های «جیرک و جورک در تابستان»، «آفتاب و عزیز خانم»، «دختری با روبان سفید» و «هی، با من دوست می‌شوی» را نام برد. گفتنی‌ است آخرین کتاب نامبرده به زبان اسپانیایی نیز ترجمه و منتشر شده است.

و عصایش را برداشت و آمد توی آشپزخانه. لباس‌هایم را روی مبل انداختم و رفتم توی آشپزخانه. کمی قیمه و کمی ماکارونی مانده بود، گذاشتم توی ماکروفر گرم شود و بعد دو تا بشقاب گذاشتم روی میز. به مامان هم زنگ زدم و گفتم همه چیز روبه‌راه است و داریم ناهار ‌می‌خوریم.

معرفی کتاب الینا 2: الینا در مسابقه‌ی فوتبال؛ قرمز یا آبی؟

مژگان کلهر کتاب الینا 2: الینا در مسابقه‌ی فوتبال؛ قرمز یا آبی؟ را برای کودکان مقطع دبستان و رده‌ی سنی 7 تا 12 سال به رشته‌ی تحریر درآورده است. کودکانی که به مطالعه علاقه‌مند هستند و از آثار طنز نیز لذت می‌برند، از کتاب حاضر بهره و لذت خواهند برد.

با مژگان کلهر بیشتر آشنا شویم

مامان گفت: «داریم؟ مگه بابا اومده؟»