معرفی و دانلود PDF کتاب صوفیان و بوداییان: سیری در تصوف اسلامی و رهبانیت بودایی | محمدرضا عدلی | نشر کتاب هرمس

معرفی کتاب صوفیان و بوداییان: سیری در تصوف اسلامی و رهبانیت بودایی

بودا اگرچه تمام قراردادهای اجتماعی آن زمان را به چالش می‌کشید و سلسله‌مراتب موجود در نظام طبقاتی برهمنی را بی‌اعتبار می‌دانست، اما هرگز مرتبه‌بندی بر اساس سن و جنسیت را رد نکرد. البته در اینجا نیز همه‌ی افراد برای رسیدن به نیبّانه بخت و اقبالی برابر دارند. مثلاً گفته می‌شود که حتی برای یک مبتدی این احتمال وجود دارد که در سن هفت‌سالگی، یعنی در بد ورودش به سنگهه، به نیبانه بپیوندد. همچنین در متون بودایی از راهبه‌های بسیاری یاد شده است که به این مقام دست یافتند و این باور که هیچ زنی نمی‌تواند به مقام بودهی برسد، در هیچ منبعی ذکر نشده است.

فهرست مطالب کتاب

کتاب صوفیان و بوداییان نوشته‌ی محمدرضا عدلی است که با تکیه بر اسناد و رساله‌های به‌جامانده از راهبان بودایی و مشایخ صوفیه، ابعاد جدیدی از شباهت‌های میان رهبانیت بودایی و تصوف اسلامی را می‌نمایاند و با رویکردی پدیدارشناختی، مفاهیم مشابه این دو آیین را بررسی می‌کند. سپس با توجه به جنبه‌های آیینی و ظاهری، زندگی اجتماعی و فردی صوفیان و بوداییان را با هم در بوته‌ی مقایسه می‌گذارد.

درباره‌ی کتاب صوفیان و بوداییان

سرانجام موضوع کتاب در فصل به عناصر و مفاهیم مشترک میان تصوف اسلامی و رهبانیت بودایی می‌رسد و این دو جریان را در چهارچوبی معین مورد قیاس و تطبیق قرار می‌دهد. نویسنده برای تعیین این چهارچوب، محدوده‌ی زمانی مشخصی را در نظر می‌گیرد. در مورد سنت‌های بودایی به دوره‌ی اولیه‌ی آن، یعنی مکتبی که «نِهرَواده» نام دارد و در رابطه با طریقه‌ی صوفیه نیز به دوره‌های نخستین این آداب، یعنی تا آغاز عصر مغول، رجوع می‌کند.

ساختار اجتماعی ویژه‌ای در دل سنت‌های دینی اقوام گوناگون شکل گرفته است که با نام کلی طریقه‌های رهبانی تبیین می‌شود. این طریقه‌ها اغلب با یکدیگر ویژگی‌ها و مفاهیم مشترکی مانند گرایش به زهد و تفکر در حقیقت هستی داشته‌اند که یافتن این ریشه‌های مشترک نیازمند پژوهشی تطبیقی و دقیق در میان آداب و سنن آیین‌های رهبانی در فرهنگ‌های مختلف است.

دانشجویان و پژوهشگران تاریخ ادیان و علاقه‌مندان به مکاتب و سنت‌های عرفانی در ادیان اسلامی و بودایی از مطالعه‌ی این کتاب لذت وافری می‌برند.

در بخشی از کتاب صوفیان و بوداییان: سیری در تصوف اسلامی و رهبانیت بودایی می‌خوانیم

مقدمه

فصل 1: رهبانیت یا سلوک صوفیانه

فصل 2: رهبانیت بودایی

فصل 3: خانقاه و طریقت در تصوف اسلامی

فصل 4: رهبانیت بودایی و تصوف اسلامی

فرهنگ اصطلاحات بودایی

منابع

نمایه

مشخصات کتاب الکترونیک

معرفی و دانلود کتاب صوفیان و بوداییان

در همین راستا محمدرضا عدلی کتاب صوفیان و بوداییان را به دنبال پژوهش‌های بسیار در میان متون و آثار راهبان بودایی و مشایخ صوفیه، به عنوان رساله‌ی دکترای خود به رشته‌ی تحریر درآورده که در زمره‌ی رساله‌های منتخب جایزه‌ی دکتر مجتبایی (جایزه‌ای که به بهترین رساله‌ها و پایان‌نامه‌های رشته‌ی زبان و ادبیات فارسی، ادیان و عرفان اهدا می‌شود) نیز قرار گرفته است. نخست، این کتاب با رویکردی پدیدارشناسانه مفاهیم مشابه صوفیان و بوداییان را مورد بررسی قرار می‌دهد و سپس به جنبه‌های ظاهری و آیینی این دو جریان نگاهی می‌اندازد. همینطور زندگی اجتماعی و فردی، از جمله مناسک معیشت، خلوت، تشرف و … را در این دو آیین را با هم مقایسه می‌کند.

کتاب صوفیان و بوداییان در چهار فصل تدوین شده است. نویسنده در فصل اول رهبانیت را تعریف می‌کند، ویژگی‌های مشترک طریقه‌های رهبانی را برمی‌شمارد و همچنین رهبانیت را در سنت‌های هندویی، مانوی، مسیحی، یهودی و …مورد مطالعه قرار می‌دهد. فصل دوم از شکل‌گیری آداب اولین گروه‌های راهبان بودایی آغاز شده و با توجه به متون قانونی بودایی، منظور از رهبانیت بودایی را به طور کامل بررسی می‌شود. نویسنده در فصل سوم نیز پیدایش اولین خانقاه‌ها، اولین گروه‌ها و طریقه‌های صوفیان را مطرح می‌کند.

کتاب صوفیان و بوداییان توسط نشر هرمس به چاپ رسیده و در اختیار علاقه‌مندان قرار گرفته است.

کتاب صوفیان و بوداییان برای چه کسانی مناسب است؟

قیمت نسخه الکترونیک


منبع: https://www.ketabrah.ir/%DA%A9%D8%AA%D8%A7%D8%A8-%D8%B5%D9%88%D9%81%DB%8C%D8%A7%D9%86-%D9%88-%D8%A8%D9%88%D8%AF%D8%A7%DB%8C%DB%8C%D8%A7%D9%86/book/77346