و هر آنچه پیدا و ناپیداست

مشتاقانه پذیرفتن تواناییها یعنی تجربه نمودن واقعیت به طور کامل به جای رد و انکار آن است. نویسنده در این مطلب بر آن است تا به این پرسشها براساس آموزههای وحیانی اسلام پاسخ دهد. به همین خاطر او نسبت به جان استوارت میل کمتر مورد تحسین قرار می گرفت. یون سو، جراح پلاستیک قرن بیست و یکمی، ربوده می شود و به خاطر قدرت شفابخشش، 700 سال گذشته را به ارمغان می آورد. به همين خاطر داراي وجداني آسوده و راحت است. اسنادی از دست آوردهای قبلی خود تهیه کنید: وقتی در شرایط دشوار زندگی خود قرار می گیریم، اسیر افکار منفی می شویم که باعث می شود به سختی دست آوردهای گذشته ی خود را به یاد بیاوریم. خودباوری مثبت محکوم به احساسی شیادگونه است که مضطربانه هر آن انتظار رسوایی دارد. موسویفرد در خطبه دوم نماز با اشاره به ایام عید غدیر و تبریک سالروز ولادت حضرت هادی(ع) و میلاد حضرت موسی بن جعفر(ع) اظهار کرد: در هفتههای گذشته گفتم غدیر، پیام دارد و باید این پیام را به گوش جهانیان برسانیم. ۳-خود مسئولی؛ درک این واقعیت است که ما خالق گزینشها و اعمال خود بوده و باید منبع نهایی کامیابیهای خود باشیم، و اینکه هیچ کسی وجود ندارد که به ما خدمت کند و زندگی را برای ما خوب و خوش بسازد.

۵- هدفمند زندگی کردن؛ به معنای توانایی کنترل بر زندگی خود، زنانی که خودباوری پایینی دارند اصولا احساس میکنند که تحت کنترل عوامل خارجی هستند که در واقع عبارتند از: انتخابها و اعمال دیگران، معمولا چنین زنانی به صورت انفعالی به چالشهای زندگی پاسخ میگویند، این تفاوت در نحوهی زندگی، بازتاب جدی است که یک زن آگاهانه و هدفمند عمل میکند . اگر خودپنداره فرد ضعیف و تصویری كه از خود و توانایی اش دارد، كمرنگ باشد، اعتماد به نفس ضعیفی در او وجود خواهد داشت و اگر این احساس قوی باشد، اعتماد به نفس او قوی خواهد بود. ورزش یکی از راه های افزایش اعتماد به نفس در نوجوانان است. او معتقد است باید پیشگیری را به جای درمان سرلوحه زندگی قرار داد.وی در فیلمها و مجموعههای تلویزیونی متعددی از جمله مهمانان ویژه، خوب بد زشت، خداحافظ بچه و محکومین به ایفای نقش پرداخت. در قرآن برای مقام رضا آثار و برکاتی در زندگی مادی و معنوی و نیز دنیوی و اخروی بیان شده که باید در جای خود از آن بحث کرد و در اینجا به همین میزان بسنده میشود.به هر حال، اگر بخواهیم بدانیم اهل ایمان هستیم و یا در چه مرتبهای از ایمان قرار داریم باید به نشانهها و ارکان ایمان نظر کنیم و خود را براساس این معیار و ملاک بسنجیم تا معلوم شود چه اندازه اهل ایمان هستیم یا اصولا از ایمان طرفی نبستهایم و تنها اهل اسلام زبانی هستیم و هنوز ایمان در دلهای ما راه نیافته و خانه نکرده است.

براین اساس خودباوری عبارت است از: «باور داشتن داشته های روانی و جسمانی خود و استفاده از آن ها در راه بهینه و در جهت شكوفایی استعدادها و توانایی های فردی و اجتماعی. بنابراین کسی که در مناطق خوش آب و هوای تهران زندگی می کند نمیتواند برداشت واقعی از رنج های مردم داشته باشد.بر همین اساس بعضا تصمیماتی گرفته می شود که با خواسته های مردم در تضاد قرار داد و یا صحبت هایی از سوی دولتمردان و مسئولین مطرح می شود که مخالف خواسته های مردم است. خودباوری اساس عشق رمانتیک است . ۵- برای عشق ورزیدن کوشش میکنیم ولی اساسا در این کار ضعیف هستیم با تبدیل نمودن اختلافات جزیی به مصیبتهای بزرگ ، توسل جستن به تملق یا تحکم برای کنترل یا تلاش برای طرد نمودن. اگر خود را افرادی شایسته و ارزشمند دانسته و احساس کنیم که دوست داشتنی هستیم از منبع درونی ( غنای عاطفی ) که عشق ورزیدن به فرد دیگر را امکان پذیر میسازد برخوردار خواهیم بود .

ترس از خودخواهی اجتماع زنان را به صورت پرستار و مراقبت کننده بارآورده و به آنها تعلیمات صریحی داده شده که آخر از همه به خود بیاندیشند. جزء اول ایمان، احساس و شعور است به اتصال تکوینی از نوع اتصال اجزاء یک موجود زنده و جزء دوم که فرع بر اول است، برقراری اتصال است از طرف خود با هستی؛ و وجود اولی اتصال تکوینی است و دومی اتصال تشریعی یا مترتب بر تشریع. لاهیجی، عبد الرزاق، سرمایه ایمان، تصحیح صادق لاریجانی، تهران، الزهراء، ۱۳۶۴ش. ملت ما با دست خالی ـ هیچ اسلحه نداشت ـ با همان قدرت ایمان، در مقابل اسلحه های مدرن و قدرت عظیم نظامی ایستادگی کرد و تمام قدرت ها را درهم شکست.

همانگونه که میتوانیم از پذیرفتن ماده پرستی مفرط خود امتناع کنیم میتوانیم معنویت خود را هم نپذیریم و همانگونه که میتوانیم جهالت خود را منکر شویم، میتوانیم دانش خود را نیز انکار کنیم، اگر زنی با انکار کمبودهایش میتواند خود را بیش از آنچه که حقیقتا هست نشان دهد، همچنین قادر است با انکار قابلیتهایش خود را کمتر از آنچه که هست نشان دهد. زمانی که افراد حالت تدافعی دارند، ادراک آنها به میزان بسیاری مغشوش میشود، در نتیجه پاسخهای آنها نامناسب خواهد بود، به چیزی که گفته نشده پاسخ میدهند در حالیکه قادر نیستند به چیزی که گفته شده پاسخ دهند. به موفقیت های جالبی هم رسیده باشند و مورد تحسین دیگران هم قرار گرفته باشند ولی چون در درون خویش، خود را شایسته، لایق و ارزشمند نمی دانند، از خود باوری مثبت بی بهره اند و زندگی برای شان تقریباً بی معنا، بی محتوا و پوچ است و از رضایتمندی واقعی و شادابی اصیل درونی بی بهره می مانند. بدین ترتیب، ترسمان از اینکه اگر رفتارمان در معرض دید همگان قرار گیرد خودباوریمان( یا تظاهر به خود باوری ) دوام نخواهد داشت، تشدید میشود .

برای دفع احساسات ناراحت کنندهای نظیر ؛ آشفتگی و پریشانی یا اضطراب که در درونمان قلیان میکند با بیزاری، استدلال عقلی یا حمله متقابل واکنش نشان میدهیم یا از موضوع پیش آمده دوری میکنیم و با حالت تدافعی عکس العمل نشان میدهیم. ۷-علاوه بر همهی اینها حمله متقابل نکنید . ۶- به مسائل بیربط اشاره نکنید . وزیر کشور گفت: حتی عزیزانی که ممکن است حجابشان کامل و دقیق نباشد و ممکن است مقداری نقص داشته باشد، آنان هم با دل و جان به انقلاب و نظام و اسلام هم اعتقاد دارند هم وابسته هستند. ۱- آگاهانه زیستن؛ تلاش برای درک مسائلی که بر علایق، ارزشها و اهدافمان تاثیر میگذارد و شناخت و آگاهی کامل از دنیای درون و بیرونمان ، احترام گزاردن به واقعیتها بدون طفره یا انکار نمودن آنها . به عبارت دیگر تصاویر ذهنی، خودارزیابی، خودباوری در تمام لحظه ها و جنبه های زندگی، بسیار موثر بوده و موقعیت افراد را در هر شرایط و از هر نظر تحت تاًثیرقرار می دهند. از نظر روانشناسان مسلم و قطعي است كه اكثر بيماري هاي رواني كه ناشي از ناراحتي هاي روحي و تلخي هاي زندگي است، در ميان افراد غيرمذهبي ديده مي شود.افراد مذهبي به هر نسبت كه ايمان قوي و محكم داشته باشند، از اين بيماري ها مطلوبترند از اين رو يكي از عوارض زندگي عصر ما كه در اثر ضعف ايمانهاي مذهبي پديدآورده است، افزايش بيماري ها و ناراحتي هاي رواني و عصبي است.

خود مسئولی موارد زیر را در بر میگیرد : پذیرفتن مسئولیت اعمال، تصمیمات، رسیدن به آروزها، انتخاب همراهان، نحوهی رفتار با مردم در کار یا زندگی شخصی، مسئولیت نحوه رفتار با جسم خود و مسئولیت شادیها. یکی از روشهایی که ما میتوانیم از خود مسئولی اجتناب کنیم، پذیرفتن مسئولیتهایی است که دقیقا متعلق به ما نیستند و بدین ترتیب خود اجتنابی را تحت لفاف خوبی مخفی میکنیم. اما مهم ترین راه برای تقویت اعتماد به نفس، تقویت خویشتن است، یعنی تقویت خودپنداره ای كه شما در درون خود دارید و اصلاح تصور از فردیت خود و توانمند ساختن خویشتن! » در واقع در تشریح نقش خودپنداره می توان گفت: «معمولاً هر فردی در درون خود احساسی دارد كه با آن توان انجام كار را در خود می آزماید.

اطلاق واژه اعتقاد بر یک باوری که مبتنی بر تفکر و تعقل نیست، اطلاق غلطی است. بسیار مهم است که ما قادر باشیم هنگامی که احساس میکنیم به گونه ی بدی با ما رفتار شده یا ارزشهای ما مورد حمله قرار گرفته شده، صحبت کنیم و آنچه که باید در آن مهارت پیدا کنیم، فرونشاندن یا جلوگیری از همه احساسات خشم یا اعتراض نیست، بلکه هنر برقرار نمودن ارتباطی سازنده است. مثلاً بهعنوان نمونه، تدوین و به رسمیّت شناختن کتابهای کتاب مقدس به اینخاطر انجام شد که ناستیک ها در قرن دوّم، کلیسا رو مورد حمله قرار داده بودن. از این آیه که جزء آخرین آیات نازل شده بر پیامبر است و زمان و مکان نزولش میتوان این معنا را استنباط کرد که کمال و تمام دین و ایمان، به پذیرش ولایت اهل بیت علیهمالسلام است. شما خودتان میتوانید به کمک کشف الآیات یا فهرستهای موضوعی قرآن، آیات مربوط به ایمان را مطالعه کنید. حسادت؛ عموما در برگیرندهی حالاتی مانند اضطراب، خشم، رنج، احساس خطر و تهدید و تصور مطرود و رهاشدن میباشد و در هر شکلی رنج آور است و باید با این حس در خود برخورد کنیم، آنگاه که شهامت مییابیم که ترس و رنجی را که زیر بنای حسادت است کشف کنیم، این حس تقلیل مییابد و به موازات آن خودباوری ما رشد میکند.

چنان که آیه 30 سوره روم به همین مطلب اشاره دارد و میفرماید: «فَأَقِمْ وَجْهَكَ لِلدِّينِ حَنِيفًا فِطْرَةَ اللَّهِ الَّتِي فَطَرَ النَّاسَ عَلَيْهَا لَا تَبْدِيلَ لِخَلْقِ اللَّهِ ذَلِكَ الدِّينُ الْقَيِّمُ وَلَكِنَّ أَكْثَرَ النَّاسِ لَا يَعْلَمُونَ» (پس روى خود را با گرايش تمام به حق به سوى اين دين كن با همان سرشتى كه خدا مردم را بر آن سرشته است، آفرينش خداى تغييرپذير نيست اين است همان دين پايدار ولى بيشتر مردم نمىدانند). همچنین برنامه «آوای ربانی» از جمله برنامههایی است که با هدف ضرورت اهمیت آموزش نماز به کودکان و نوجوانان طراحی و تولید میشود. مهم ترین بخش این است که به کودکان یاد دهیم که خودباوری شان را بالا ببرند. یك تعریف روانشناسانه از اعتماد به نفس می گوید: «خود پنداره ای كه فرد را نسبت به انجام كاری توانمند می سازد! اگر شما اعتماد به نفس و عزت نفس پایینی داشته باشید، تقریبا غیرممکن است که زمان زیادی برای رویاهایتان صرف کنید تا از قالب سنتی سابقتان رها شده و خودِ حقیقیتان باشید. او به نمونههایی همچون «بومیسازی کشیشان» (تربیت کشیشان از جامعۀ محلی) وگسترش الهیات رهاییبخش۹ استناد میکند، یعنی پیوندی آشکار بینِ کاتولیسیسم و سنتهای سیاسیِ بومی. ۴- خود تاییدی: وقتی که از سطح مطلوبی از خود باوری برخورداریم خود تاییدی به عنوان نتیجه طبیعی آن ظاهر میشود، خود تاییدی یعنی اینکه به خواستهها، نیازها، ارزشها و افکار خود احترام گذاشته و در جستجوی راههایی برای بیان آنها در زندگی باشیم.

لیکن این مرتبه از ایمان فاقد این غایت حقیقی بوده و گنجاندهشدن آن در دایرة ایمان، مجازی است و حقیقی نیست. خود تاییدی بدین معنا نیست که همیشه درخط اول باشیم یا بخواهیم که همیشه در کانون توجه باشیم، یا به حقوق دیگران اهمیتی ندهیم یا بدون توجه به موقعیت درباره احساسات خود یاوهگویی کنیم.خودتاییدی سالم، خشن، انتقاد آمیز یا طعنه آمیز نیست . اما اگر موفقیت باعث شود که احساس اضطراب کنیم، ممکن است راههایی را جستجو کنیم که موفقیتمان را به سطحی پایینتر و قابل تحملتر برسانیم، ممکن است تلاشهای خود را کمتر کنیم تا به این هدف برسیم این مراحل معمولا آگاهانه نیست و همان اضطراب موفقیت است. ۲- پیشرفت خود را کنترل کنید و به نتایج توجه کنید. ۲- هوشیارانه به آرامی و عمیق نفس بکشد. ۲- عزت نفس، که به معنای اعتقاد داشتن به حقمان برای شاد بودن است، اعتقاد به اینکه دستیابی به اهداف موفقیت، دوستی ، احترام، عشق و انجام موفقیتآمیز امور، در شأن ماست. در خودخواهی شاید هیچ باوری به صورت منطقی وجود نداشته باشد. نقش والدین در شکل گیری خود باوری کودکان بسیار مهم و حائز اهمیت است. شاید بپرسید برنامه ریزی چه ارتباطی با قدرت خودباوری دارد و درست هم هست در نگاه اول نمی توان هیچ ارتباطی بین این دو پیدا کرد؛ اما پس از آن که با دقت بیشتری به مسئله فکر کنید متوجه می شوید که برنامه ریزی هم می تواند تاثیر بسیار خوبی بر روی افزایش خودباوری بگذارد.

ایمان در مرجع تقلید، امام جماعت، مستحقّ زکات و خمس، قاضی، شاهد و تقسیمکننده اموال که از جانب حاکم شرع نصب شده، سایت ebavar شرط شده است. ۱- کارآمدی شخصی که عبارت است از اعتماد داشتن به تواناییهایمان برای اندیشیدن ، یادگرفتن، انتخاب کردن و اتخاذ تصمیمهای مناسب. به نوعی دیگر، ثبات و خودباوری در خلا به خودی خود وجود ندارند و نمیتوانند بدون تکیهگاه در جای خود باقی بمانند، بلکه نیاز به پایه و اساس دارند. ۴- اگر به زمان نیاز دارید این موضوع را اعلام کنید. البته به همان میزان که فقدان این حس می تواند مشکل ساز باشد، ازدیاد آن هم شما را در موقعیت خطرناکی قرار خواهد داد. البته تمجید و تحسین دیگران به طور موقت، در ما شادی، رضایتمندی و حتی سرخوشی و سرمستی ایجاد می کند و احساس بهتری به وجود می آورد ولی هرگز آرامش، شادابی و رضایت درونی و واقعی را بر ما حاکم نمی سازد. خداباوری در کلیترین حالت به معنای باور به وجود حداقل یک خدا یا الهه میباشد. ایمان و عمل تفکیک ناپذیرند و در تعامل با هم قرار دارند.بر اساس گزارش امام علی علیه السلام پیامبر خدا حضرت محمد صلیالله علیه وآله وسلم در تعریف ایمان فرمودهاند: الایمان معرفة بالقلب و قول باللسان و عمل بالارکان (کنز العمال فی سنن الاقوال والافعال، ج 1، ص 27، حدیث 2) ایمان شناخت با دل است و گفتن با زبان و عمل با ارکان بدن.

۲-در جستجوی افرادی هستیم که ما را بپذیرند . عصبانیت اغلب یک احساس دردسرآفرین است معمولترین اشتباهی که هنگام عصبانیت مرتکب می شویم عبارت اند از : حملات فردی، تفسیر اخلاقی یا روان کاوانه؛ آیا شما میخواهید که ذهن طرف مقابل درگیر تلاش برای درک نکتهی مورد نظر شما شود یا درگیر دفاع از خود، ترور شخصیت همیشه ذهن را از مسئلهی اصلی منحرف ساخته و درگیر دفاع از خود و خودتوجیهی میکند . اضطراب موفقیت زمانی که خودباوری ما بالاست، موفقیت به نظر ما طبیعی و مناسب جلوه میکند و خود را شایسته چیرگی بر چالشهای زندگی میدانیم این احساس که ما لایق شاد بودن هستیم بدین معناست که خود شکوفایی را طبیعی و مناسب میدانیم و نه به عنوان انحرافی از مسیر طبیعی که هر لحظه ممکن است ناپدید و محو شود.

منتشر شده در
دسته‌بندی شده در اخبار